banner851

banner955

İSTİŞARE İÇİN TOPLANDILAR

Artan maliyetler göz önüne alınarak fiyatın bu sezon en az 50 TL olmasını isteyen üreticiler, dört gözle taban fiyat açıklamasını beklerken, sektör temsilcileri bu süreçte sık sık bir araya geliyor. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Giresun'da “istişare” için toplandı. Bilindiği gibi birlik üyesi olan İtalyan Ferrero, ihracatta '2021'in kazananı’ oldu. Geçen sezon fındığını erken pazara indirip 26-27 liraya satan üretici ise alın terinin karşılığını alamadı.

Ekonomi 25.06.2022, 16:00
2359
İSTİŞARE İÇİN TOPLANDILAR
banner986

İşçi yevmiyelerinden tarla bakımına kadar geçen yıl ile kıyaslandığında her kalemde 3-4 katına çıkan maliyetler, fındık üreticilerin, zorlamaya devam ediyor. Hasat mevsiminin yaklaşması ile birlikte taban fiyat açıklamasına kilitlenen fındık emekçileri, fiyatın 50 TL’nin altına düşmemesini istiyor.

Ziraat Odası ile tüm masraflar masaya yatırıldığında fiyatın en az 60 TL olması gerektiğini savunuyor.

Fındık yetiştiricileri için biraz umutlu biraz ise endişeli bekleyiş sürerken, özellikle üretici ürününü erken satınca, kazanan kesim olan son alıcı ihracatçılar, durum değerlendirmesi için bir araya gelmeye devam ediyor. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Giresun'da fındık ihracatçılarına yönelik istişare toplantısı düzenlendi.

KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Osman Sabır, burada yaptığı konuşmada, sektör sorunlarının çözümüne yönelik yaptıkları çalışmalar için birlik üyeleriyle istişare içinde olmanın büyük önem arz ettiğini belirterek, bu çerçevede birlik tarafından yeni dönemde üyeler ile iletişimin artırılması yönünde strateji izleyeceklerini kaydetti.

Sabır, hedef ülkelere yapılan fındık ihracatının arttırılmasının yanı sıra gerek ihracat gerekse fındık üretimi açısından sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik KFMİB tarafından gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantı, birlik üyesi ihracatçıların görüş, öneri ve sorunlarının dinlenmesinin ardından gerçekleştirilen karşılıklı görüş alışverişiyle sona erdi.

2021’in ihracat şampiyonu Ferrero beyandan kaçındı

Bilindiği gibi Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği ile İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği bir süre önce 2021 yılında en fazla fındık ihraç eden firmaların listesini açıkladı.

Buna göre; listede Düzce’de de fabrikası bulunan ve fındıkta ‘tekel’ olarak gösterilen İtalyan Ferrero 334 milyon 591 bin dolarla ilk sırada yer aldı.

Her iki birliğin kayıtlarına göre Ferrero'nun yaptığı toplam ihracat tutarı 543 milyon 929 bin dolar. Ferrero ihracat tutarını duyurmaktan çekinmezken, her iki listede de kaç ton fındık ihraç ettiğini beyan etmekten ise kaçındı.

Yorumlar (3)
Yorum 2 ay önce
Şuna inanıyorum ki ülkemizde bir tek ferrora değil daha da güçlü Turk firmalar var ama fındığa el atıp avrupaya tek seçenek değil asya ülkelerinde pazar açabilirlerse fındığın çoğu oraya yonlendirilirse o zaman avrupa da ferrorada fiyatı arttırmak zorunda kalacak hem Türk firmalar hemde üretici kazanır kendi malımızla biz muhtaç değil onlar muhtaç olsun
geleceğe yatırım yapmayan 2 ay önce
3 kuruş erken para almak için esnafa verenler düşünsün kimi birinci yaptıklarını. İnsanlar birazda kendi hesabını kendisi yapacak. 1 ton fındık alacağın tarlaya yevmiyeci sokarsan, alacağın paranın yarısı kaybedersin. Satmakta acele edersen zarar eder dersin, her halükarda üretici kendini düşünerek hareket edecek, bir önceki seneden gelecek senenin gelir gider hesabını yapacak, kazandığını yiyen geleceğe yatırm yapmazsa aç kalır. Elbette ferrero bu durumda kazanan olur.
gürcüü 2 ay önce
ulan ne fındıkmış bee her sene aynı çile çiftçinin emeğine zam yaparken bir ay toplantı. ama gıdasına mazotuna gübresine her gün zam ne zaman emekçiyi düşünceksiniz.... hep zenginin cebi para görüyor ama çileyi emekçi çekiyor. yazık....
25
açık