banner851

banner614

KASAPLARIN ÖNÜNDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU…

Kurban Bayramı ile birlikte vatandaşlar, kurban ibadetini yerine getirdi. Kurbanlıklarını işlemek için kasaplara giden vatandaşlar et parçalama ve kıyma çektirmek için sabahın erken saatlerinden itibaren sıraya giriyor. Öte yandan bazı kasaplar Kurban Bayramının, bu yıl et satışlarını etkilemediğini söylediler.

Ekonomi 22.07.2021, 13:00 23.07.2021, 12:36
638

Kurbanını kesen vatandaşlar bayramın ilk gününden itibaren kasapların yolunu tuttu. Bayram mesaisi yapan kasap dükkânlarının önünde kuyruklar oluşurken, Kasaplar vatandaşın getirdiği etleri işlemden geçirerek isteğe göre pirzola, kuşbaşı, kıyma, ya da ciğer olarak geri verdiklerini belirtti.

Düzce’de kurbanlıkların kesilmesinin ardından kasaplarda kıyma ve kuşbaşı yoğunluğu başladı.

Kurban etlerinden kıyma çektirmek veya kuşbaşı yaptırmak için kasap dükkanlarına giden vatandaşların yoğunluğu dikkatlerden kaçmazken, bu durum ise kasapları sevindirdi.

“Kurban Bayramı, et satışlarını etkilemedi”

Düzce’de kıymanın kilosu ortalama 2 TL’den çeken kasaplar, Kurban Bayramının ilk gününden buyana gelen taleplere yetişmekten zorlandıklarını söylediler. Konu ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna konuşan kasap Çağlar Yıkın, “Her yıl olduğu gibi, bu yılda kıyma çekimine yoğun bir talep var. Gelen müşterilerimizin kıymalarını ve kuşbaşılarını hazırlıyoruz. Talebe göre, müşterilerimizin getirdiği kemikli etleri şeritli makinelerde kesiyoruz. Elimizden geldiği kadar, bütün müşterilerimizin taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Tabii bu yıl kurban satışlarında aşırı bir yoğunluk yok! O da hayır amaçlı vekaleten kurban kestirmek isteyen vatandaşlarımız, özellikle yabancı ülkelerdeki Müslüman kardeşlerimiz için Kızılay başta olmak üzere çeşitli hayır kurumlarına bağış amaçlı kurban kestirdikleri için. Tabii herkesin niyeti önemli, Allah her kesin niyetini kabul eylesin. Kurban bayramında et satışları bu sene durgun değildi. Tabii pandemiden yeni çıktık, restoranlar ve lokantalar biliyorsunuz açıldı. Bu yüzden restoran ve lokantaların talebini karşılıyoruz. Yani et satışımız şu anda güzel” diye konuştu.

“En iyi kıyma hayvanın döşünden olur”

En kıyma çekiminin püf noktalarını anlatan kasap Ercan Arslan “Kurban Bayramının birinci ve ikinci günü kıyma çektirmek için gelenler bir yoğunluk oluşturdu. Bugün normal seyrinde devam ediyor. Ancak, bu sene kıyma çektirmek isteyenlerin geçen seneye göre daha az olduğunu söyleyebiliriz. En lezzetli kıyma döşten olur ve tek çekim olur. Yani dananın döş kısmından kıyma isteyen vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu

“Büyük yoğunluk var”

Kurban etlerinden kıyma çektirmek veya kuşbaşı yaptırmak isteyen vatandaşların kasaplarda yoğunluk oluşturduğunu ifade eden Mustafa Astım isimli kasap ise, “Kurban Bayramı nedeniyle, kıyma çektirmek isteyenlerde büyük bir yoğunluk var. Öncelik zaten kıyma, kuşbaşı onlarla ilgileniyoruz. Özellikle kıyma çektirmek isteyenlerden yoğun talepler alıyoruz. Gelen müşterilerimizi her zaman memnun etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (1)
Ali 5 ay önce
Et tuttukları eldivenle mikrofon tutmuşlar
Yazık....