banner851

banner955

KİLOGRAMI 42 LİRADAN ALINACAK…

Bu kurban bayramı istediği satışı yapamayan besicinin imdadına devlet yetişti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin mağdur edilmeyeceğini belirterek, elde kalan hayvanları Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) alacağını ifade etti.

Ekonomi 23.07.2021, 09:30 23.07.2021, 10:45
1561
KİLOGRAMI 42 LİRADAN ALINACAK…
banner986

Artan maliyetler nedeniyle bu yıl kurbanlık fiyatlarında artış yaşanmış, kurban kesecek vatandaşlar da küçükbaşa yönelmişti. Düzce Hayvan Pazarı’nda da besici, bayram öncesi satış yapamamaktan dert yanmıştı. Umudunu bayrama bağlayan pek çok üretici umduğunu bulamadı.

Besicinin mağdur olmaması için devlet devreye girdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerin mağdur edilmeyeceğini belirterek, elde kalan hayvanları Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) alacağını ifade etti.

Bakan Pakdemirli, yazılı açıklamasında, kurbanlıklarını satamayan üreticilere sunulacak imkana ilişkin bilgi vererek, şunları kaydetti:

"Kurban Bayramı nedeniyle üreticilerimiz tarafından hayvan pazarlarına getirilen ancak satılamayan kurbanlıklar, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacak. Bu yıl da kurbanlıklarını satamayan yetiştiricilerimizi mağdur etmeyeceğiz. Pazarda satılamayan hayvanların tamamını, talep etmeleri halinde, Et ve Süt Kurumumuz eliyle biz alacağız."

Kurbanlık etlerin kilogram fiyatı

Üreticilerin en yakın ESK kombinalarına başvurabileceklerini belirten Pakdemirli, "Et ve Süt Kurumumuz bu yıl, birinci kalite büyükbaş kurbanlıkların et kilogramını 42 liradan, ikinci kalite kesimlik kurbanlıkların et kilogramını 40 liradan satın alacak. Küçükbaş hayvanlarda ise birinci kalite toklu kurbanlıkların et kilogramını 42 liradan, ikinci kalite koyunların et kilogramını 38 liradan satın alacak" ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, alım fiyatlarıyla ilgili diğer detayların bugün ESK tarafından duyurulacağını bildirerek, üreticilerin, kesime getirecekleri elde kalan kurbanlık hayvanları için tarım il müdürlüklerince hayvan pazarlarında görevlendirilen veteriner hekimler tarafından verilen sevk belgelerini ibraz etmeleri gerektiğine işaret etti.

Yorumlar (2)
YAVUZ0881 1 yıl önce
Böyle devlet yönetimi yerin dibine batsın bu ülkede çiftçi olmasın mı sen devlet olarak gerçek maliyet ve kar olarak üreticiden alıp vatandaşa uygun fiyatta satacağına yaptığı şerefsizliğe bak yani yazıklar olsun memleketi milleti soğana çevirenlerin Allah belasını versin
Kul hakkına karşı 1 yıl önce
E vatandaşa gelince niye 42 tlden alın denilmiyor vatandaşa da 42 tl olsa kurbanda kesilir di elde hayvan da kalmazdı vatandaş yemesin içmesin kendi memleketimizde ikinci sınıf insan olduk yazık yazık
31
açık