banner851

banner614

KİMLER BAŞVURABİLİR? DETAYLAR BELLİ OLDU

banner619

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında hane başına 1000'er lira desteği içeren 3. faz sosyal destek programı için başvuruları e-Devlet üzerinden almaya başladı.

banner846
Ekonomi 21.04.2020, 15:39 23.04.2020, 11:47
7739
banner844

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının hane başına 1000'er lira desteği içeren 3. faz sosyal destek programına, kamu işçileri, memurlar, emeklililer, İŞKUR'un Kısa Çalışma Ödeneği ile İşsizlik Ödeneğinden yararlananlar ile 1. ve 2. fazdaki nakdi destekleri alanlar dışındaki tüm vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvurabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 kapsamında 1-5 Nisan'da 2 milyon 111 bin haneye ödeme yapıldı.

Faz 2 kapsamında 19 Nisan itibarıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ihtiyaç sahibi 2 milyon 300 bin haneye 1000'er lira nakdi yardımın ödemeleri ise 19 Nisan'da başladı. Böylece ilk iki fazdaki yardımlardan 4,4 milyon hane yararlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Pandemi Sosyal Destek Programı 3. faz başvurularının e-Devlet kapısı üzerinden dün itibarıyla alınmaya başlandığını açıkladı.

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele çerçevesinde yürütülen Sosyal Destek Programı'nın 3. fazında 1000'er lira maddi destek verilecek.

Faz 3 kapsamındaki ödemeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Aynı haneden birden çok başvuru yapılması durumunda bu, tek başvuru olarak değerlendirilecek.

Kimler 1000 lira nakdi desteğe başvurabilir?

Bakanlık, e-Devlet üzerinden yapılacak 1000 lira nakdi desteğe ilişkin başvuru kıstaslarını da belirledi. Desteğin daha önce dağıtımı yapılan ilk iki fazında sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi aileleri merkeze alan Bakanlık, 3. fazda kapsamı genişletti.

Buna göre, Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten yararlanmamış olanlar Faz 3'e başvuruda bulunabilecek.

Ayrıca, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri, 4/C maddesi kapsamındaki memurlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir veya aylık alanlar (emekliler) ile İŞKUR'un Kısa Çalışma Ödeneği ile İşsizlik Ödeneğinden faydalananların başvuruları değerlendirmeye alınmayacak. Bu kıstasların dışında olan tüm haneler destek için başvurabilecek. Vatandaşlar, başvuru süreçlerini e-Devlet üzerinden takip edebilecek. Desteğe ilişkin ödeme zamanı ve şekli daha sonra açıklanacak.

Başvurularda hangi yol izlenecek?

e-Devlet üzerinden yapılacak destek başvurularında vatandaşların T.C. kimlik numarası dikkate alınacak. Bu kapsamda T.C. kimlik numarasının son hanesi "0" olanlar pazartesi, "2" olanlar salı, "4" olanlar çarşamba, "6" olanlar perşembe ve "8" olanlar cuma günü başvuruda bulunacak. Cumartesi ve pazar günleri ise başvurular, T.C. kimlik numarası ile ilgili sınırlama olmaksızın yapılabilecek.

Başvurularda gelir kıstası şartı yok

Başvurularda herhangi bir gelir kıstası şartı bulunmuyor. Ancak e-Devlet üzerinden açılan Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu bölümünde, başvurucunun iş ve sosyal durumu, aylık geliri, çocuk sayısı, kirada oturup oturmadığı, en son gelen su, gaz ve elektrik faturası bedelleri ile banka ve birikim bilgilerine ilişkin kapsamlı sorular yöneltiliyor.

Bakanlık, ön başvurulara ilişkin incelemeler sonucunda, desteğe ihtiyacı olduğu belirlenen hanelere ödemeleri yapacak.

Yorumlar (10)
Duzceli 1 yıl önce
Herkese esit olarak verilmesi gerekli. Herkes bir sekilde etkilendi. Devlet baska ulkelerden gelenlere maas baglarken bu hic samimi olmadi.
YORUMCUYA CVP. 1 yıl önce
YALAN SÖYLEYENİN ......BİZE NİYE 350 LİRA VERDİLER DALGA GEÇER GİBİ....
HALK 1 yıl önce
1000 LİRA VERMEDİLER.300 LİRA VERDİLER.yANDAŞ MÜTEAHİDE KENDİ VAKIFLARINA PARALARI AYIRMIŞLAR..
Nalan 1 yıl önce
Tc no ile başvuru yapılamıyomu ve nasıl yapılır
Nevriye calışkan 1 yıl önce
E devlet alamadıysam yok yani sağlıktan faydalanamıyoru maaş yok ne yapayım
Haydar 1 yıl önce
He he kesin verecekler A habere ve öncüye göre bir numarayız kesin yardım edeckler morlinizi yüksek tutmak için medyayyı gazlıyorlar
Mustafa. Parmak 1 yıl önce
Ceza evinden çıktım zor durumdayım
Sakarya Karasu ya acil gitmem lazım annem
Hasta lütfen yardım. Edin Düzce'de mahsur
Kaldım
Yorumcu 1 yıl önce
Basvuruda bulunmadim yine de geldi.Ama bu arada uc yildirda bir gelirim yok.Sosyal yardimlasmaya hastanelerden faydalanmak icin basvuruda bulunmustum uc yil once İsmim orada bukundugu icin deverlendirmede bulunmuşlar sagolsunlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18°
açık