banner851

banner955

KİMLİK TESPİTİ ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ…

Döviz alım satımına ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı. Bundan böyle alım satımlarda alt sınır olmaksızın kimlik tespiti zorunlu hale geldi. Konu hakkında bir açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı, kararın döviz piyasalarına yönelik bir müdahale olmadığını, döviz bürolarının kurumsallaşmasına yönelik bir adım olduğunu ifade etti.

Ekonomi 13.10.2021, 17:43
3320
KİMLİK TESPİTİ ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ…

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz bürolarına yönelik tebliğ ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, döviz alım satımında alt sınır olmaksızın kimlik tespitinin zorunlu hale getirildiğini belirtirken söz konusu kararın döviz piyasalarına yönelik bir müdahale olmadığını, döviz bürolarının kurumsallaşmasına yönelik bir adım olduğunu ifade etti.

Bakanlık açıklaması şu şekilde:

“Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya mecralarında döviz bürolarına yönelik Yetkili Müesseseler Tebliğine ilişkin gerçeği yansıtmayan ve gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan bazı iddialara yer verildiği görülmüştür.

12.10.2021 tarihli 2018-32/45 sayılı Tebliğ değişikliğine kadar kambiyo mevzuatı kapsamında döviz alım satımında bir kimlik yükümlülüğü bulunmamakla birlikte, daha önce MASAK mevzuatı kapsamında işlem tutarı ya da birbiriyle bağlantılı birden fazla işlemin toplam tutarı 75 bin TL'yi aşan işlemler ile Vergi Mevzuatı uyarınca 3 bin ABD doları ve eşitini aşan işlemlerde kimlik tespiti zorunluluğu bulunmaktaydı.

"ULUSLARARASI UYUM HEDEFLENDİ"

2018-32/45 sayılı Tebliğ'de yapılan değişiklikle bir alt sınır olmaksızın döviz alım satım işlemlerinde kimlik tespiti zorunlu hale getirilmiştir. Ülkemizde bankalar ve sermaye piyasası aracı kuruluşları nezdinde işlemlerde olduğu gibi yetkili müesseseler sektöründeki tüm işlemlerin de kayıt altına alınması ve ayrıca sektörün uluslararası ile uyumlu hale getirilmesi hedeflenmiştir.

"BAŞKA BİR AMACI YOKTUR"

Söz konusu yeni uygulamanın sektördeki kayıt dışılığın azaltılması ve kurumsallaşma düzeyinin artırılması ile uluslararası düzenlemelere uyum dışında başka hiçbir amacı yoktur. Tebliğ ile yapılan değişiklik döviz piyasalarına ilişkin bir müdahaleyi kesinlikle içermemektedir. Düzenleme, sadece döviz bürolarının işleyişi ve kurumsallaşmasına yönelik ihtiyaçları karşılamaya yönelik olarak hazırlanmıştır."

Yorumlar (7)
mahmut 1 yıl önce
fişleyin milleti bakalım , vakti gelince bu millet de sizin fişinizi çekecek haberiniz olsun.
Koltuklara yapıştınız. 1 yıl önce
Tam diktatörlük zulum.Yönetemiyorlar vatandaşın iliğini emdiler.Artık nefesimizden de vergi alınıyor.Gidin artık seçim olsun.Milletin psikolojisini bozdunuz bunalttınız.Koltuklara yapıştınz.Herkesi terörist ilan ettiniz.
sadece insan. 1 yıl önce
Doları yükseltmek için atılan adımlardan bir tanesi daha. Bu kadarı bu tarihte alırsanız aksini iddia edemezsiniz insanlara. Hoş öyle bir gayeniz de yok zaten, sonuçta siz yaptınız oldu, biz neyi soruyoruz ki
YAVUZ0881 1 yıl önce
Bu günleri bu millete yaşayanlar hesap verecek ülkeyi uçurumdan aşağı atanların yanına kâr kalmayacak bu millet hesabını sorar
Aa 1 yıl önce
Yakında dolar alanlar terörist ilan edilir.
Aslı 1 yıl önce
Bizde yemiş gibi yapalım
Akpli 1 yıl önce
Dolar 10’a doğru gidiyor aldıkları önlemlere bak. Komedi. Üretmediğin sürece türk lirası düşmeye devam edecek.. ayrıca dolar dünyada düşme eğiliminde bizim paramız değer oaybediyor!
Yeni Sayımız