banner614

Kira artışları ÜFE'yi geçemeyecek.

banner619

Kiracılar için yeni bir düzenleme geliyor. Tasarının yasalaşması halinde kira artışları üretici fiyat endeksindeki artışı geçemeyecek.

banner846
Ekonomi 07.08.2008, 16:26
195
Kira artışları ÜFE'yi geçemeyecek.
banner844

Başta kiracılar olmak üzere pek çok kişiyi ilgilendirecek TBMM Adalet Komisyonu, kiracı lehine düzenlemeler içeren Türk Borçlar Kanunu Tasarısı’na ilişkin çalışmalarına, gelecek yasama yılında devam edecek.

Kiracı-ev sahibi ilişkisinde kiracı lehine hükümler içeren Türk Borçlar Kanunu Tasarısı, Adalet Komisyonu'nda yeni yasama yılında ele alınacak. Tasarıya göre, kira bedellerinde yapılacak artış, bir önceki yılın üretici fiyat endeksini geçemeyecek.

Konut ve işyeri kiralarında depozito, 3 aylık kira bedelini aşamayacak. Dövizle yapılan kira kontratlarında, 5 yıldan önce artış yapılamayacak. Güvence olarak para verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, mal sahibinin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatıracak.

Aile konutu olarak kullanılmak üzere kiralanan taşınmazlarda kiracı, eşinin açık rızası olmadıkça kira sözleşmesini feshedemeyecek.

Yorumlar (0)
16°
kapalı