banner851

banner614

KONUT SATIŞLARINDA SON DURUM

banner619

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi, inşaat firmalarının ciddi kampanyalar yapması derken son aylardaki konut satış oranları merak ediliyordu. Açıklanan rakamlar, geçen yılın aynı aylarına göre konut satışlarında düşüşün olduğunu gösterirken son dönemde düşen konut faiz oranlarının satışları arttırması bekleniyor.

banner846
Ekonomi 20.05.2018, 09:58 20.05.2018, 15:01
958
banner844

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı konut satış istatistiklerini açıkladı. 2018 yılının ilk 4 ayında konut satışları, öncekin yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 geriledi. Konut satışlarının düşüşünde kurdaki artış başta olmak üzere makroekonomik gelişmelere bağlı olarak konut kredisi faizlerindeki artış etkili oldu. İlk 4 ayda toplam konut satışları yüzde 7,6 gerilerken, konut kredisi kullanılarak alınan konutları gösteren “ipotekli satışlar” yüzde 30 düştü. Ocak-Nisan 2017 döneminde 440 bin adetlik konut satışının yüzde 38’i ipotekli satışlardan oluşurken Ocak-Nisan 2018 döneminde yüzde 28’e geriledi.

Yıllık bazda bakıldığında geçmiş yıllarda ipotekli satışların toplam içindeki payı yüzde 40-42 aralığında seyrediyordu. İpotekli satışlar dışındaki satışlarda artış var. Bu artışın da esas olarak inşaat şirketlerinin yürüttüğü kampanyalardan ve teşviklerden kaynaklandığı düşünülüyor. Mayıs ayında bu etkilerin daha da artacağı, konutta KDV ve tapu harcı indirimi, 41 inşaat şirketinin yüzde 20 fiyat indirimi gibi uygulamaların etkisinin görüleceği tahmin ediliyor. 

Geçtiğimiz hafta konut satışlarındaki düşüşü durdurmak için arka arkaya adımlar atıldı. Kamu bankaları Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla konut kredisi faizlerini yüzde 1,24-1,28 aralığından yüzde 0,98’e çekti. Konut satışlarında KDV ve tapu harcı indirimi yapıldı. Yapılan faiz düşüşünün ardından konut satışlarında hareketlilik de yaşandı.

Konut fiyatları, 2010-2018 döneminde yüzde 156 ile enflasyon, dolar ve mevduat faizinin üzerinde artış gösterdi. Bu nedenle “cazip” bir yatırım aracı olarak görüldü. Özellikle son hafta düşen faizlerle birlikte konut piyasasında hareketlilik bekleniyor.

Haber: M.AYDIN

Yorumlar (10)
Taner 3 yıl önce
Dünün çobanları mütahhit olmuş 60 liraya mal ettiği daireyi 180 liraya satacak ve BMW'ler Audi ler le hava atacak.Belediyeleri de siyasetle ele aldılar Düzce'yi beton yığını yaptılar. Yeşil alanlar kaldırılmış hep.
must 3 yıl önce
yarın çocuklarıma pide yaptırabilirmiyim diye düşünüyorum artarsa tabi iki tane ev alacam artarsa birde dükkan neki vergi düşmüş sorun yok
Yorumcu 3 yıl önce
Faiz oranları düşse ne olur.inşaat firmaları ve Mütahitler hemen yükseltmeye başladı zaten fiyatları ama alan varmı sorgulamak lazım,istedikleri kadar istedikleri rakamları yazsınlar öyle satılmadan beklerler.ayrıca düzcede haddinden fazla konut ve fiyatlar büyük şehirlerle yarış yapıyor çok yüksek fiyatlar..herşeyin bir ederi var...
Biraz da az kazansınlar 3 yıl önce
Müteahhite diyorum devlet %18’den %8’e düşürdü vergiyi banane diyo ben zaten %1 veriyorum diyor bu nasıl iş anlayan anlatsın dünya üzerinde de en son acıyacağım Kişiler müteahhitlerdir .
Memet 3 yıl önce
Konut kredisi faizi düştü diye konut fiyatları uçuşa geçer yakinda. Mutayitler bankalar karlarina kar katarlar vatandas hem mutayittdn hem de
düzceli 3 yıl önce
yanlız bir detayı atlamayın bankalar kurnazdır biryerden eksiltir öteden çakar duyduğum doğruysa hayat sigortasından kaptırıyorlarmış ona dikkat edin arkadaşlar
Yoldaş 3 yıl önce
Türkiyede olduğu gibi Düzcede de inşaat balonu patlamıştır.Akla ziyan rakamlar ile bu işin böyle gitmeyeceği belli halkta para kalmadı bankaların krallığını güçlendiriyor atılan adımlar..
Akıllı olmak lazım 3 yıl önce
Almayın kardeşim. Herkes ikinci hatta üçüncü evin sahibi olma derdinde. Sonra bankalar suçlu ..
Oz duzceli 3 yıl önce
70 80 bin maliyet 170 bin satış düşsun herkez in alabilsin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
kapalı