banner851

banner955

KÖROĞLU: “BÜYÜK YOL KAT ETTİK…”

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Necmi Köroğlu, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarıyla kayıt dışı istihdamın önlenmesinde önemli bir yol kat ettiklerini söyledi. Köroğlu, cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirerek yüzde 50'lerde, olan kayıt dışı istihdam oranının yüzde 30'lara kadar düşürüldüğünü vurguladı.

Ekonomi 16.05.2022, 17:57
617
KÖROĞLU: “BÜYÜK YOL KAT ETTİK…”

Bu yıl 16’ncısı kutlanacak Sosyal Güvenlik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı. Bu Düzce SGK İl Müdürlüğü tarafından düzenlenecek etkinliklerde, kayıt dışı istihdam teması ön plana çıkartılacak. 

Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle, basın toplantısı düzenleyen SGK İl Müdürü Necmi Köroğlu, kurumu herkese ve her kesime tanıtmak, insanlarda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştireceklerini belirtti.

GÜCÜMÜZÜ TÜM DÜNYAYA KANITLADIK

Özellikle pandemi döneminde Türkiye’nin ne kadar güçlü bir sosyal güvenlik sistemi olduğunu tüm Dünyaya kanıtladıklarını ifade ededen Köroğlu,  “Biliyoruz ki güçlü bir Sosyal Güvenlik Kurumu güçlü bir Türkiye demektir. Pandemi döneminde de hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması ve hizmetlerimizin aksamaması için İl Müdürlüklerimizde tüm çalışma arkadaşlarımız mesai mevhumu gözetmeksizin çalışmıştır. Salgın sürecinde hiçbir vatandaşımız sağlıktan faydalanamama, tedavi olamama ya da ilaç alamama gibi bir sorunla karşılaşmadı. Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu” dedi.

“GSS YÜZDE 99.5’E ULAŞTI”

2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamının yüzde 99,5’e ulaştığını dile getiren Necmi Köroğlu konuşmasına şu şekilde devam etti:

“2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2022 yılı için 150,12 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar.”

BU YILIN TEMASI KAYIT DIŞI İLE MÜCADELE

Bu yılın temasının kayıt dışı istihdamla mücadele olduğunu hatırlatan Köroğlu  “Hafta kapsamında bu yılın ana teması olan kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz. Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır” diye konuştu.

KAYIT DIŞI İSTİHDAM YÜZDE 30’LARA DÜŞÜRÜLDÜ

Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini ise rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirerek yüzde 50'lerde olan kayıt dışı istihdam oranını yüzde 30’lara düşürdüklerine dikkat çeken Köroğlu, “Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır. Sosyal Güvenlik Reformunun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik vererek bu süreçte yüzde 50'lerde olan kayıt dışı istihdam oranı bugün yüzde 30'lara kadar düşmüştür” şeklinde konuştu

Yorumlar (2)
ışık 7 ay önce
hayatımda gördüğüm en itici insan
Hakan 7 ay önce
Bırakın bu işleri millet asgarinin yarısına Türkmen Afgan ve Suriyeli çalıştırıyor.
SGK uyuyor. Kaplama ve kerestecilere baksan yeter
Yeni Sayımız