banner851

banner955

KÖROĞLU’NDAN DESOB’A ZİYARET

Düzce Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Necmi Köroğlu, Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı’yı makamında ziyaret etti. Esnafların sorunlarının ele alındığı toplantıda Düzce’de kayıt dışı istihdam ve teşvik konuları masaya yatırıldı.

Ekonomi 09.11.2021, 17:00 09.11.2021, 18:28
803
KÖROĞLU’NDAN DESOB’A ZİYARET

Düzce Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Necmi Köroğlu, Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Mustafa Kayıkcı’yı makamında ziyaret etti. Esnafların sorunlarının ele alındığı toplantıda DESOB Başkan Vekili Bülent Keser de hazır bulundu.

Düzce’de kayıt dışı istihdam ve teşvik konularında çalışmalar yaptıklarını belirten SGK İl Müdürü Necmi Köroğlu bu konuda iş sektöründe faaliyet gösteren kurumlarla iş birliği yaptıklarını ifade etti.

Türkiye genelinde kayıt dışı istihdamla ilgili tespit ve önleyici tedbirler aldıklarını belirten Köroğlu bu konuda şu görüşlere yer verdi:

“Kayıt dışı istihdamın ekonomik ve sosyal açıdan birçok olumsuz sonucu bulunmaktadır. Ayrıca kısa ve uzun vadede her bakımdan ülke ekonomisine ve kişilere oldukça büyük zararları bulunmaktadır. Sigortasız çalışan kişiler, çalışanlara sağlanan birçok yasal haktan yararlanamazlar. Bu kişiler herhangi bir nedenle sakatlanıp çalışamaz duruma geldiklerinde malullük aylığından yararlanamazlar. Geride kalan aile bireyleri ölüm aylığı hakkından yararlanamazlar. Genel sağlık sigortası primlerini kendileri ödemek zorunda kalabilirler. İş kazası geçirmeleri ve meslek hastalığına yakalanmaları halinde ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinden (rapor ücreti) veya sürekli iş göremezlik gelirinden yararlanamazlar. İşsiz kalmaları halinde işsizlik sigortasından faydalanamazlar. İşten ayrılmaları halinde ihbar ve kıdem tazminatından yoksun kalırlar. Yıllık izin, haftalık izin, doğum izni gibi haklardan faydalanamazlar. Kısaca, kayıt dışı istihdamın toplumun sosyal ve ekonomik değerleri üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmakta, sadece çalışanlar değil işverenler açısından da istenmeyen sonuçlara yol açmaktadır.”

DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı da birlik olarak kayıt dışı istihdamla ilgili çalışma yaptıklarını belirtti ve “Kayıt dışı istihdam gelir dağılımında adaletsizliklere ve toplumun ahlaki dejenerasyonuna sebep olmaktadır. Sosyal güvenlik reformuyla kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda da kapsamlı düzenlemeler yapıldı. Reformla birlikte kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaptığı çalışmalarla yeterli olunamayacağı; kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile iş birliği yapılarak bu sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir” dedi.

DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı, yeni yasal düzenlemelerle işçi istihdam eden firmalara yönelik çeşitli tedbirlerin de yürürlükte olduğunu vurguladı.

Yorumlar (4)
Düzceli 1 yıl önce
Mustafa kayıkcı ne iş yapar siyah plakalı arabaya biner. Yemek masalarında muahbbet eder ben başka icratını görmedim. Bu memleketin bu tiplerden kurtulması lazım
Seyyah 1 yıl önce
işe başlayanı işyerinde ilk hafta ardından birkaç aylık periyotlarda ziyaret edilmesi gerekiyor. Aldığı maaştan, kayıtlı olduğu iş kolundan, yaptığı işten, iş güvenliği konularından raporlar tutulması gerekiyor. Denetleme oladıktan sonra çalışan kendini sahipsiz sanıyor. Hepsinden öte devletin de burada bir alacak kaybı söz konusu.
Ya tekstilciler in halı n 1 yıl önce
Sayın başkan bazı işyerlerinde sigortalı çalışanlarında pek iyi hali yok, özellikle tekstiller de çalışanlar, bu firmalar 1-2yıl çalışıp ya isim ve yer değişikliği adı altında çalışanların tazminatlarını ödemiyorlar, hiç kimse bununla ilgili bir şey yapmıyor
Seyyah 1 yıl önce
Bu tür tazminatların devlet tarafından garanti altına alınması lazım.