banner851

banner955

KREDİ KARTINA DÜZENLEME

BDDK'nın bugün kamuoyuna duyurduğu "Finansal Tüketicilerden Faiz Dışında Alınacak Ücret, Komisyon ve Masraflara İlişkin Usül ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Taslağı'nda kredi kartlarıyla da ilgili çok önemli düzenlemeler yer alıyor.

Ekonomi 21.08.2014, 17:09
331
KREDİ KARTINA DÜZENLEME

Hazırlanan taslak vatandaşlara kredi kartı konusunda önemli serbestlikler sağlıyor. Bunlardan biri yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı serbestliği. Buna göre bankalar vatandaşa yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı seçeneği sunmak zorunda. Bu kartları almanın kriterleri de ücretli kredi kartlarıyla aynı olmak zorunda. Vatandaş istediği kart tipini seçme şansına sahip olacak. Bununla beraber üyelik ücreti alınan kredi kartını, ücretsiz kredi kartıyla değiştirebilecek.


Yeni taslak vatandaşa kredi kartı borcu varken bile kartını iptal ettirme hakkı da sağlıyor. 180 gün süreyle işlem görmeyen kredi kartları hareketsiz kart olarak görülecek ve bu kartlardan işlem görmedikçe yıllık ücret alınmayacak.


Bankalar kredi kartı hesap özeti gönderimi, sanal kart oluşturma ve kullanımı için ücret talep edemeyecek. Yine bir takvim yılı içerisinde kayıp, çalıntı ve benzeri nedenler dolayısıyla gerçekleştirilen iki adete kadar kart yenileme karşılığında ücret alınamayacak.

 

 

 

banner844
Yorumlar (0)
Yeni Sayımız