banner851

banner614

‘KULLANIM ARTINCA FATURAYA YANSIYOR’

EPDK'den elektrik faturalarının yüksek geldiği ve temmuz ayında gelen yüzde 15’lik zammın üstüne gizli zam yapıldığı iddialarının sosyal medyada yayılması üzerine açıklama geldi. Açıklamada, "Herhangi bir artış ya da gizli zam söz konusu değildir" denildi.

banner619
Ekonomi 28.08.2021, 17:46
1242
‘KULLANIM ARTINCA FATURAYA YANSIYOR’

Temmuz ayı itibariyle konutta kullanılan elektriğe yüzde 15 zam yapılmıştı. Zamlı elektrik faturalarının gelmeye başlamasının ardından bazı kullanıcılar faturalarının zammın üstüne yüksek gelmeye başladığı iddiasıyla şikâyet etmeye başlamıştı. Bunun üzerine elektrik faturalarında gizli zam yapıldığı iddiası da sosyal medyada yayıldı.

‘HİÇBİR DAĞITIMCI FATURADA BEDEL ARTIŞI YAPAMAZ’

Sosyal medyada elektrik faturalarının yüksek geldiği iddialarına ilişkin Enerji Pİyasası Düzenleme Kurumu'ndan bir açıklama geldi. Belirlenen fiyatların bütün aboneler için aynı olduğu belirtilen açıklamada, "Hiçbir dağıtım ya da perakende şirketi vatandaşlarımıza gönderdiği faturaya herhangi bir bedel artışı yansıtamaz, fatura kalemlerinde herhangi bir oynama yapamaz" denildi.

Açıklamada, dağıtım şirketlerinin payının 2020 yılında belirlendiği ve 2021 yılı boyunca geçerli olduğu kaydedilerek, "Dağıtım şirketlerinin EPDK’dan bu payın arttırılmasına yönelik bir talebi olmadığı gibi yasal mevzuata aykırı böyle bir talebin gelmesi halinde kabul edilmesi de söz konusu olamaz" ifadeleri kullanıldı.

‘ELEKTRİK KULLANIMI ARTINCA FATURAYA YANSIYOR’

Faturayı oluşturan kalemlerde ve belirlenen oran dışında herhangi bir gizli zam söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Rekor seviyelere ulaşan elektrik kullanımından kaynaklı artış elektrik faturalarına da yansımaktadır. Vatandaşlarımızı müsterih olmalı ve bilmelidir ki EPDK olarak görevimiz sadece tarifeleri belirlemek değil aynı zamanda faturaların hesaplanmasında bu tarifelerin hatasız bir şekilde uygulanmasını titizlikle takip etmek ve denetlemektir."

Açıklamanın tam metni şöyle:

"Bilindiği üzere Kurumumuz tarafından, elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeni ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai elektrik satış fiyatlarında tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yapılmıştır. Bu kapsamda, mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dâhil olmak üzere 91,56 Türk Lirası ödenmektedir.

Öncelikle vurgulamak gerekir ki söz konusu fiyatlandırma Türkiye’nin tamamı ve bütün mesken aboneleri için geçerlidir. Hiçbir dağıtım ya da perakende şirketi vatandaşlarımıza gönderdiği faturaya herhangi bir bedel artışı yansıtamaz, fatura kalemlerinde herhangi bir oynama yapamaz.

Ayrıca elektrik faturalarında dağıtım şirketlerinin payı 2020 yılında belirlenmiştir ve 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yıl boyu geçerlidir. Bu payda da bir artış yapılmamıştır. Dağıtım şirketlerinin EPDK’dan bu payın arttırılmasına yönelik bir talebi olmadığı gibi yasal mevzuata aykırı böyle bir talebin gelmesi halinde kabul edilmesi de söz konusu olamaz.

Her yıl özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında hava sıcaklıklarındaki artışlara bağlı olarak (klima, soğutucu, vb ürünlerin yoğun kullanımı ile) rekor seviyelere ulaşan elektrik kullanımından kaynaklı artış elektrik faturalarına da yansımaktadır. Ancak elektrik faturasını oluşturan kalemlerde, Kurumumuz tarafından belirlenen oranların dışında (dağıtım bedeli ya da vergi oranlarında) herhangi bir artış ya da gizli zam söz konusu değildir.

Vatandaşlarımızı müsterih olmalı ve bilmelidir ki EPDK olarak görevimiz sadece tarifeleri belirlemek değil aynı zamanda faturaların hesaplanmasında bu tarifelerin hatasız bir şekilde uygulanmasını titizlikle takip etmek ve denetlemektir.

Ayrıca Kurumumuz internet sitesinde yer alan elektrik faturası hesaplama modülünden de (http://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml) bütün vatandaşlarımız faturalarını her ay kontrol edebilirler."

Yorumlar (7)
BELEDİYECİ 4 hafta önce
bencede kesin gizli zam yapıldı.yirmi yıllık evliyim yani ayrı evdeyim ilk defa bu kadar bir fatura geldi.500 tl.bir eve bir ayda beşyüz tl faturamı gelir.fabrikamı calıştırıyoruz.
Madur 4 hafta önce
Dedaş veya sepaş her neyse bir nevi soygun çetesi haline geldiler devlet yetkilileri her nedense dur diyemiyo bu çeteye
Atınç 4 hafta önce
Herkez layık olduğu gibi yönetiliyor Az bile yüzde 15 zam yüzde 45 yapın nasılsa ben 100 TL elektrik kullanıyorum!!!!
Duzceli 4 hafta önce
Evet dogru gizli zam yok. Cunku zamlar apacik ortada. Zam mi yapildi, vergi mi artti, okutma bedeli mi artti. Adin ne derseniz deyin ama sonuc olarak faturalar katlandi. Sirketlerin kelime oyunu yapmasina gerek yok
Madur 4 hafta önce
Peki ala zam yok evde de benden başkası 15 gündür yok ta elektirik faturam niçin hemen hemen yarı yarıya arttı biri bunu açıkladı
Madur 4 hafta önce
Lanet olsun haram zıkkım olsun yeter artık
Halk 4 hafta önce
Elektrik sirketleri birisinin yaveulari.onlara dokunmayin ama haljin agzina s...n.Gordüğumuz deger 5 10 kisiden daha az...Elin afgani suriyelisi bile bizden daha degwrli.zatialilerinin gozunde...