banner851

banner614

“MEMURUN ALIM GÜCÜ YILDAN YILA AZALIYOR”

Türkiye Kamu-Sen, memur ve emekli maaşlarına yapılan 2021 yılı için zamla ilgili 81 ilde ortak basın açıklaması yapıldı. Açıklamanın Düzce ayağında sendikanın Düzce Temsilcisi İsmail Şişman, son 10 yıldır memur maaşlarının enflasyonun altında kalarak sürekli eridiği belirterek, “Ne yazık ki, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılan artışlar ülkemizin gerçekleriyle örtüşmüyor” ifadelerini kullandı. Açıklamada memura ek zam talep edildi.

banner619
Ekonomi 15.01.2021, 14:30
2543
“MEMURUN ALIM GÜCÜ YILDAN YILA AZALIYOR”

Türkiye Kamu-Sen, 2021 yılı için memur maaşlarına yapılan zamları az bularak 81 ilden yapılan ortak basın açıklamalarıyla memura ek zam talep etti. Düzce’de de Türkiye Kamu-Sen Düzce İl Temsilcisi İsmail Şişman imzasıyla yapılan açıklamada, “Hepinizin bildiği gibi memur maaş zamları açıklandı. Ne yazık ki, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılan artışlar ülkemizin gerçekleriyle örtüşmüyor. Son 10 yıldır memur maaşları enflasyonun bile altında kalıyor ve sürekli eriyor. Bu durum küresel salgınla birlikte sürdürülemez bir hal almıştır. Memurlarımız ve emeklilerimiz, yoksulluk içinde en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdadır” denildi.

Toplu sözleşme görüşmelerinin de etkisiz sendikalar ve konfederasyon yüzünden yaralara çare üretmekten uzak kaldığı belirten açıklama şöyle devam etti:

“MEMUR MAAŞLARI GEÇEN YIL YÜZDE 3,04 ERİDİ”

“2019 yılında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda kamu görevlileri ile emeklilerin sosyal ve özlük haklarında kayda değer bir kazanım sağlanamadığı gibi 2020 yılı için altışar aylık dönemler halinde yüzde 4’er, 2021 yılı için ise yüzde 3’er oranında zam yapılması karara bağlanmıştı. Buna bağlı olarak 2020 yılı içerisinde memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı da dahil olmak üzere yüzde 11,56 zam yapılmışken yıllık enflasyon yüzde 14,60 olmuştur. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl memur maaşları resmi enflasyon karşısında yüzde 3,04 erimiş bulunmaktadır.

2021 yılına ilişkin olarak ise memur maaşlarına, yılın her iki yarısı için yüzde 3, toplam kümülatif yüzde 6,1 oranında zam yapılması kararlaştırılmıştır. Buna karşın TCMB enflasyon tahminini yüzde 9,4 olarak güncellemiştir. 2021 yılında enflasyon hedefine ulaşılsa bile memur maaşlarının gerçekleşen enflasyon karşısında yine en az %3,5 eriyeceği daha şimdiden kesinleşmiştir. Zaten ocak ayında alınan yüzde 3 zam, mart ayı itibarı ile vergi dilimindeki artışa gidecektir.

“MEMURUN ALIM GÜCÜ YILDAN YILA AZALIYOR”

Hal böyle olunca memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalmakta, aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyümektedir. Enflasyon farkının alım gücünde bir telafi içermediği aksine geç kalmış bir mahsuplaşma ile memur maaşlarına reel anlamda sıfır zam yapıldığının tescili olduğu unutulmamalıdır. Enflasyonun toplumsal boyuttaki en olumsuz etkileri hiç kuşkusuz dar ve sabit gelirliler üzerinde görülmektedir.

“KAMUOYUNDA MEMURUN BİR ELİ YAĞDA BİR ELİ BAĞDA GİBİ RAKAMLAR DOLAŞIYOR”

Memur ve emeklilerimiz alışveriş yapamaz, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir. Ama her ne hikmetse kamuoyunda sanki memurların bir eli yağda bir baldaymış gibi afaki maaş rakamları dolaşmaktadır. Hâlbuki kamuoyundaki rakamlarla memurlarımızın eline rakamlar arasında dağlar kadar fark vardır.

Ülkedeki gelir dağılımında adaletin sağlanması için en önemli araçlardan bir tanesi benimsenen ücret politikalarıdır. Ürünlerin fiyatına fahiş oranlarda zam gelirken maaş artışlarının enflasyonun bile altında kalması, gelir dağılımını bozacak, ekonomik olumsuzlukların yükünü yalnızca çalışan kesime yükleyecek bir etken olacaktır. Bir süredir var olan ekonomik daralmanın yanı sıra COVID-19 salgınının da etkisiyle tüm dünya ekonomileri zor günlerden geçmektedir. Ülkemizde desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerden birisi de maaşları enflasyonun bile altında kalan kamu görevlileri ve emeklilerdir.

“EKONOMİK SORUNLARI DAHA DA DERİNLEŞTİRECEK”

Tüm dünya ülkeleri dar ve sabit gelirli kesime yönelik tedbir alırken ülkemizde enflasyon yüzde 14,6 olmuş ama memur maaşına yüzde 3 artış yapılmıştır. Böyle bir uygulama var olan ekonomik sorunları daha da derinleştirir. Memur ve emeklilere yapılacak destek ekonomiye de can suyu olacak piyasaların canlanmasını sağlayacaktır. Bu çerçevede kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaş artışlarının gerçekleşen enflasyon, yoksulluk sınırı ve refah payının temel alındığı bir mantık içinde belirlenmesi lüzumludur.

81 İLDEN ERDOĞAN’A MEKTUP

Ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanmasını ve kamu görevlilerine ek zam verilmesin talep ediyoruz. Bu talebimizi ve gerekçelerini içeren mektuplarımızı bugün ülkemizin 81 ilinden -Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanı’na gönderiyoruz.

“YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRÜN”

Hazırladığımız gerçek maaş bordrolarını da mektubumuza ekledik ve kamu çalışanlarımızın içinde bulunduğu zorluğu ortaya koyduk. Yetkililerin memurlarımızı enflasyona ve ekonomik olumsuzluklara ezdirmeyeceğini umuyor; maaşlardaki erimeyi telafi edecek ek bir zamla salgınla mücadelenin kahramanlarının yüzlerini güldürmesini bekliyoruz”

ÖNCÜ HABER MERKEZİ

banner844
Yorumlar (10)
bir garip işçi 9 ay önce
memur alıyor 5000 ustu maas ya bız ne yapalım 2800 oldu daha yenı dedım ya bır garıp işçi
HUSUSİ 9 ay önce
memurlara acıdık bu ay zamlı alacağım askeri ücretten biraz yardım etme kararı aldık çok yazık olmuş alım güçleri düşmüş birde masa başında oturmaktan cok yoruluyorlarr yazıkkk
Apo 9 ay önce
İşçi ne yapacak? İşçinin asgari ücreti ile memurun en düşük maaşı arasında uçurum var. Memurun ailesi insan ise işçinin ailesi ne?
Fatih durmuş 9 ay önce
Lüx Hayat Yaşayamıyolar Diyin Açıkça . Kimse Kimseyi Silah Zoruyla Lüx Yaşamaya Zorlamıyo . Asgari Ücretliler Kıt Kanaat Geçinmeye Çalışırken Memurlar Sesini Çıkartmasın Bence .
düzceli 9 ay önce
biraz idare edin tavuk yemeyin pirzola ile idare edin durmak yok yola devam
NEREDEYDİNİZ DE ŞİMDİ ÇIK 9 ay önce
SAYIN BAŞKAN, ZAMLARDAN ÖNCE DEĞİL DE NEDEN ŞİMDİ BU KONUŞMALARI YAPIYORSUNUZ MERAK ETTİM, " BAKIN SİZİ SAVUNUYORUZ" DEMEK SE MAKSADINIZ, KİMSEYİ SAF SANMAYIN, ŞU ANA KADAR NEREDEYDİNİZ ACABA,ZAMLAR YAPILDI.
KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE AL 9 ay önce
RAHMETLİ ERBAKAN DÖNEMİNDE MEMURA VERİLEN ZAMMIN ONDA BİRİNİ ZOR VERDİLER, ARIYORUZ O GÜNLERİ
ghth 9 ay önce
biz özel sektörde çalışanlar yaşam müzadelesi veriyoruz,siz keyif sürün
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın