banner851

banner955

‘NİMETİMİZİ ÇÖPE ATMAYIN!’

Ramazan alışverişlerinin israfa yol açmaması için vatandaşlara ‘İhtiyacınız kadar alın, nimetimizi, paramızı ve emeğimizi de çöpe atmayın!’ çağrısı yapıldı.

Ekonomi 09.04.2022, 13:30 09.04.2022, 23:03
412

Ramazan sofralarında en çok israftan kaçınılması gerektiğini hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Ramazan sofralarımız, maalesef tüm gün açlığın sonunda gözümüzün doymaması nedeniyle iftar değil israf sofralarına dönüyor. Dünyada 1 milyara yakın insan açlık sorunu çekiyor. Bizse her 3 ekmekten 1 tanesini çöpe atıyoruz. Hâlbuki ne alım gücümüz ne de dinimiz bu israfı yapmaya müsait değil. Alışverişlerde ihtiyaçtan fazlası alınmamalı, sofralarımıza yenmeyecek kadar çok yiyecek konulmamalı.”

“İhtiyacımız kadar olanı almalı israftan kaçınmalıyız”

Ramazan alışverişlerinin israfa yol açmaması için vatandaşların ihtiyacı kadar olanı almasının önemine dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vatandaşlarımız Ramazan alışverişlerini yaparken ihtiyacı olan kadarını almayı iyi belirlemeli. Alın teriyle kazandığı parasını çöpe atacağı ürünlere harcamamalı. Çöpe attığımız sadece gıdalar olmuyor. Aynı zamanda nimetimizi, paramızı ve emeğimizi de çöpe atmış oluyoruz. Birleşmiş Milletler Gıda İsraf Endeksi Raporu’na göre ülkemizde kişi başına göre yıllık 93 kilogram yiyecek çöpe gidiyor. Alım gücünün düştüğü, unun, şekerin, yağın fiyatlarının arttığı bu dönemde bir ekmeğin, bir pidenin bile çöpe gitmesi hele de bu mübarek ayda hiç yapılmaması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Ortalama olarak günde 8 milyon ekmek çöpe gidiyor”

Geçtiğimiz yıl verilerine göre Türkiye’de ekmek israfının Ramazan ayında daha da arttığına dikkat çeken Palandöken, “Günlük ortalama 100 milyon ekmek üretilen ülkemizde tüketim 92 milyon civarında gerçekleşiyor. Bu da günde ortalama olarak 8 milyon ekmeğin çöpe gittiğini gösteriyor. En kutsal yiyecek olan ekmeğin hele de bu mübarek aylarda israf edilmesi gerçekler içler acısı. Oysaki askıda pide ve askıda ekmek kampanyası için tüm esnafımız hazır. Bu ekmeklerin israf edilmesi yalnızca dini açıdan değil ekonomik olarak da milyarlarca lira kayba neden oluyor. Bu israfın önüne geçerek önce aile ekonomisine sonra ülke ekonomisine katkı sağlamalı, israfı durdurmalıyız.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (4)
Sultan 8 ay önce
Millet ihtiyacını alamıyor. Dalga geçmeyin insanlarla.
Sema 8 ay önce
Ekmek nasıl çöpe gider anlamış değilim. Bayat ekmeği robotta çekersin,tepsiye serip kurutursun,cam şişede kavanoza koyar,köfte için kullanırsın. Daha olmadı yumurta ile kızartır yersin. Daha olmadı taze ekmeği buzluga koyar,akşamdan havluya sarar sabah taze taze yersin.
T.C 8 ay önce
Ak partili genclerin sazlo sozlu eglenceli sahuru israf olmuyor mu
El cewap 8 ay önce
Ekmeğe %100 zam yapın. Çok ucuz çünkü!
Yeni Sayımız