banner851

banner955

NİSAN AYI ZAMLA BAŞLADI

Yeni ay yeni zamlarla başladı. Doğal gazda, nisan ayında geçerli olacak mesken abonelerinin tarifesine yüzde 35 zam yapıldı. Sanayi abonelerinin tarifesine yüzde 50 ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 44,30 zam geldi.

Ekonomi 01.04.2022, 09:41
3117
NİSAN AYI ZAMLA BAŞLADI

Doğal gaz fiyatlarına 1 Nisan 2022 itibarıyla zam yapıldı. BOTAŞ'tan yapılan açıklamaya göre konutlarda kullanılan doğal gazın birim fiyatında yüzde 35 arttırıldı.

Elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 44,30, elektrik üretimi dışında kullanılan doğal gazın birim fiyatında ise yüzde 50 zam yapıldı.

Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere, doğal gaz ithal bir enerji kaynağı olup, %99'dan fazlası yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edilmektedir.

2021 yılı başından itibaren dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte olup, bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır. Bununla birlikte, artan maliyetlere rağmen bu dönemde tüketicilerimize devletimiz tarafından %76 oranında destek sağlanmıştır.

"FİYATLARDA DÜZENLEME ZORUNLULUĞU ORTAYA ÇIKTI"

Diğer taraftan, Evsel Enerji Fiyat Endeksine (HEPI-Household Energy Price Index) göre konutlarda, Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gaz ülkemizde kullanılmaktadır. 1 Nisan 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır.”

Yorumlar (19)
Ver coşkuyu 9 ay önce
Ver mehteri, ver coşkuyu..
Zam zam zam 9 ay önce
Eskiden çay kaşığıyla verip kürekle alıyordu şimdi ilk önce çay kaşığıyla verip çay kaşığını alıyor vermediği küreği de alıyor üstüne borçlandırıyor
vatandaş 9 ay önce
ne oldu ya alaplı akçakoca da gaz bulduk.akp nin suçu değil.kılıçdaroğlu gitmiş alaplıdaki gaz kuyusunu betonla kapatmış.cehape suçlu.
Yorum 9 ay önce
Elektirigede zam yolda demekki her türlü son kullanıcıya yapistiriyolar
Batistuta 9 ay önce
Uçacağız Dediler dedikleri gibi uçuyahhhhhhh
Yorumcu 9 ay önce
Reis halkı somurendwn hesap soracaksın madem önce akp den başlayın Halkı zor duruma sokan akp baskasi degil
Yorumcu 9 ay önce
Ya halk cahilmi aotallmi kararı siz verin.kadin zamlardan yakinirlen suçlu mualefet diyor zamları mualefet yapıyor diyor.Bu beyinsizler oy veriyor ülkenin geleceğine karar veriyor Akp bunlar sauesinde iktidar reis halkı somurenden hesap sorucam diyor
HAMİDİYELİ 9 ay önce
Hamd olsun uçuyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız