banner851

banner614

“O SEKTÖRLERE DESTEK ŞART!”

banner619

Kapsamı genişletilen nakdi ücret desteğine bir yıldır iş yapamayan sektörlerin ve çalışanların da eklenmesi gerektiği çağrısı yapıldı. Bu çağrı Düzce’deki yüzlerce işveren ve çalışana umut oldu.

banner846
Ekonomi 21.04.2021, 11:50 21.04.2021, 16:38
1541
banner844

Düzce’de koronavirüs salgını yüzünden yıldır iş yapamayan sektörler adeta can çekişiyor. Devletin destek sağlanması için attığı adımlarda, gelirleri düşen ya da hiç iş yapamaz hale gelen esnafların ön planda tutulması talep edildi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Palandöken, “Nakdi ücret desteğinin kapsamı genişletilirken bir yılı aşkın süredir devam eden pandemiden olumsuz etkilenen diğer meslekler de bu kapsama dahil edilmeli. Yiyecek-içecek sektörünün yanı sıra İçişleri Bakanlığı’nın son yayınlanan genelgesi ile faaliyetlerine ara verilen meslekler nakdi ücret kapsamı dahiline alınırken okul servis araçları, kantinler, kırtasiyeciler ve yanı sıra halk otobüsçü ve dolmuşçular ile yanlarında çalışanlar da nakdi ücret desteği kapsamına alınmalı.” dedi.

“İŞ YERİ SAHİPLERİNE VE ÇALIŞANLARA DESTEK ŞART”

Nakdi ücret desteğinin kapsamının genişletilirken pandemi nedeniyle bir yıldır iş yapamayan sektörlerin ve çalışanların da kapsama alınması gerektiğinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “TBMM’de görüşmeleri devam eden torba kanun düzenlenmesiyle, Ramazan ayında faaliyetleri sınırlandırılan yiyecek-içecek sektörü için getirilen nakdi ücret desteğinin kapsamının genişletilmesi ele alınıyor. Bu kapsamda da İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan son genelge ile halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezi/salonları, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu gibi iş yerlerinin de nakdi ücret desteğinden faydalandırılması söz konusu. Ancak 415 meslek kolunun tamamı pandemiden olumsuz etkilendiği için nakdi ücret desteğinin kapsamına diğer meslekler de eklenmeli. Bir yıldır iş yapamayan okul servis araçları, kantinler, kırtasiyeciler ve yanı sıra halk otobüsçü ve dolmuşçular ile yanlarında çalışanlar da nakdi ücret desteği kapsamına alınmalı. Öte yandan 31 Mart’ta sona eren Kısa Çalışma Ödeneği yeniden hayata geçirilmeli ve pandemi sona erinceye kadar sürdürülmeli.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
Hamdi 4 ay önce
Isteyin isteyin..istedikce azin.elinizde 5 binlik telefon.altinizda son model araba.Devlet buyuk yatirim yaptikca oyunuzu ataist konistlere solculara verin..devletten tesvik bekleyin.vergi kacirmak icin akla karayi secin..Sonrada destek bekleyin..devlet size verdikce azitiyorsunuz..nokta