banner851

banner955

O TELEFONLARDA KDV İNDİRİLDİ

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre cep telefonlarının yenilenerek garantili olarak teslimlerinde yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 1'e indirildi.

Ekonomi 30.09.2021, 11:18
2202
O TELEFONLARDA KDV İNDİRİLDİ

Son dönemde dövizde yaşanan artış elektronik fiyatlarının artmasına neden oldu. Yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen cep telefonunu yenilemek isteyen vatandaşların tercihi yenilenmiş cep telefonu piyasasına kaydı.

Cumhurbaşkanlığı'nın "Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar"ı Resmi Gazete'de yayımlandı.

LİSTEYE EK YAPILDI

Karara göre, 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın eki I sayılı listeye ek yapıldı.

Söz konusu listeye "Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik" kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırılmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu kapsamda teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dâhil edilmez.) eklendi.

banner844
Yorumlar (0)