banner851

banner614

OLAN YİNE ESNAFA OLUYOR

banner619

Düzce’de 17 günlük kapanma döneminde çoğu vatandaş, ihtiyaçlarını internet üzerinden alma yoluna giderken, bu durum esnafın tepkisine neden oluyor. “Kapanma bahane internet satışı şahane” diyerek, adaletsizliğe isyan eden esnaf konfederasyonu, olanın yine esnaf ve sanatkârlara olduğunu vurguladı.

banner846
Ekonomi 04.05.2021, 14:45 04.05.2021, 17:34
1877
banner844

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile tam kapanma döneminde kapalı olması gereken sektörlerde internet üzerinden satışların devam ettiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Genelgeyle esnafın işyeri kapalıyken esnafın satamadığı ürünlerin tamamı internetten satılıyor. Lojistik firmaları üzerinden satışlar yapılırken olan yine işyeri kapalı olan esnafa oluyor” dedi.

“ESNAFIN NORMALE DÖNME İHTİMALİ KALMADI”

Pandemide en çok zarar gören esnaf ve sanatkârlar olurken pandeminin” parlayan yıldızının e-ticaret olarak adlandırılan hızlı teslim yapan lojistik ve kargo firmaları olduğunu vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “İçişleri Bakanlığı genelgesi ile pazar günleri zincir marketler kapalı olduğu halde h-ticaret yapan kargo ve lojistik firmaları aracılığıyla zincir marketler satışa devam ediyor. İnşaat ve imalat dışındaki sektörler kapalı olduğu halde tüm sektörlerde internet üzerinden satışlar yapılabiliyor. AVM’ler kapalı ama AVM’lerde satılan ürünlerin tamamına internet üzerinden ulaşılabiliyor. Olan yine esnaf ve sanatkârlara oluyor. Bir buçuk yıldır esnafın tüm mal varlığı elinden gitti. Üstüne de bir o kadar borçlandı. Pandemi tamamen bitip hayat normale dönse bile esnafın normale dönme ihtimali kalmadı” diye konuştu.

“AKLINIZA GELEN HER ŞEY İNTERNET ÜZERİNDEN ALINIYOR”

İnşaat ve imalat dışındaki sektörler kapalı olduğu halde bu sektörlerde satışlar nereden ve nasıl yapıldığını merak ettiklerini belirten Palandöken, “İçişleri Bakanlığının genelgesi ile bir çok sektörde tam kapanma ve yasaklamalar geldi. Bu sektörler kapalıyla internet üzerinden de olsa satışlar nasıl yapılabiliyor? Faturayı, fişi kim nasıl kesiyor? Kargoya malları kim, nasıl teslim ediyor? Bu işleri yapanlar evlerinden nasıl çıkıp işyerlerine gidebiliyor? Ayakkabıdan beyaz eşyaya, bisikletten piknik malzemesine kadar aklınıza gelen her şey internet üzerinden alınabiliyor ve öyle birkaç gün içinde de değil, birkaç saat içinde adrese teslim ediliyor. Bu durumda da bir tek esnaf evinde tam kapalıyken, diğerleri oturdukları yerden satışa devam ediyor. Madem bu sektörlerde tam kapanma var, bunların yaptıkları satışlar hem Hazine ve Maliye Bakanlığınca hem de İçişleri Bakanlığınca incelenmeli ve yasak kapsamında olan bu sektörlerde ve yasak günlerinde satışların nasıl yapılabildiğinin hesabı sorulmalı” şeklinde konuştu.

Yorumlar (11)
mzby 3 ay önce
Esnafa e-ticaret yapma diyen mi var? onlarda girsinler. Devamlı büyüyen bir pazar. insanların alışveriş alışkanlıkları çok değişti. Bunu göremeyen, ayak uyduramayan pandemi de olmasa ayakta duramayacak zaten.. 21.yy dijital çağına hoşgeldiniz.
bahçeşeherli 3 ay önce
E-ticarete yönelsinler oturduğun yerden para kazanma devri bitti. Esnaflık devri de bitti artık malını dünyaya satacaksın tüccar olacaksın...
aklımda deli sorular 3 ay önce
İnternetten satış yasağı mı var o işi iyi gitmeyen esnafta internette satış yapsın amaaa 3 lira etmeyen mallarını 5 liraya satabilirler mı tartışılır
Eset 3 ay önce
Önce yazılanı iyi okuyun neden bahsettiğini bir bakın ona göre yorum yapın sevgili esnaf düşmanları size niye İnternete alıyorsunuz diyenmi.var oradaki haksızlık tam bahsedliyor
Vatandaş 3 ay önce
CAHİL İNSANLARINA SESLENİYORUM: 5 KURUŞ ETMEZSİNİZ SİZİN YÜZÜNDEN BİZDE SIKINTI ÇEKİYORUZ!
Ali H 3 ay önce
Düzce esnafının bunda hiç mi hatası yok alışverişimi kurumsal mağazalardan ve internet üzerinden yapıyorum. Birde şu millet bahçesi belediye işletmesinde olur ise Düzce’nin esnafı tamamen kendine gelir.
esnaf ağlaması 3 ay önce
Bu esnaf denilen küçük tüccarı beslemek zorunda mıyız arkadaş? Kar etmiyorsa kapatsın gitsin. Bizi ne alakadar ediyor batmış çıkmış? Normal vatandaştan ne ayrıcalığı var bunların bu kadar mesele yapılıyor?
Vatandaş 3 ay önce
Niye internetten almayalım. Yerel esnaf 3 liralık ürünü 10 liraya satarken hiç haber yapmıyorsunuz. Kapanma bitsede herşeyimi internetten alacagım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın