banner851

banner614

ONLARA ENGEL KALKTI!

Zihinsel engelli bireylerin istihdamının sağlanarak meslek edinmeleri için hayata geçirilen “ Çalışmak isteyene Engel Yok” projesinin tanıtımı yapıldı. Toplantıda ülke genelinde engellilerin istihdam konusunun en başlı sorunlardan biri olduğuna dikkat çekilerek özellikle sanayicilere çağrı yapıldı.

banner619
Ekonomi 01.06.2016, 11:43
893
ONLARA ENGEL KALKTI!

 Maksimum Yaşam Derneği ve Düzce Üniversitesi işbirliği ile İŞKUR ve Düzce Halk Eğitim Merkezi destekli “ Çalışmak isteyene Engel Yokprojesi hayata geçirildi. Bu kapsamda Mayıs ayında zihinsel yetersizliğe sahip 10 genç, Düzce Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Tekstil bölümünde derslere başladı.  En fazla istihdam sorunu yaşayan engelli bireylerin kalıcı bir meslek ve iş sahibi olmalarının amaçlandığı projenin tanıtım toplantısı yapıldı. Düzce Vali Yardımcısı Salih Karabulut başta olmak üzere ilgili kurum temsilcileri toplantıda yer aldı.

Proje ortaklarından olan Maksimum Yaşam Derneği Başkanı Adnan Kırca, ülke genelinde engellilerin istihdam konusunun en başlı sorunlardan biri olduğuna dikkat çekti.

Kırca, “Engelli bireylerin gerçekte istihdam edilememe nedenleri arasında aldıkları genel ve mesleki eğitimin reel sektörün ihtiyaç duyduğu işgücü kriterleriyle uyumlu olmaması ve buna bağlı olarak engelli bireylerin gerçekte fonksiyonel mesleki bilgi ve beceriye sahip olmamaları birinci sırada yer almaktadır. İlimizde örgün eğitimin tamamlanmamış yada hiç okula gitmemiş, halen bir sosyal güvencesi olmayan, kalıcı bir işte çalışmayan, çalışmak istese dahi mesleki bilgi beceri eksikliği çeken engelli arkadaşımızın sayısı oldukça fazladır. Bu gerçekten hareketle basın tanıtımına reel sektör temsilcileri de davet ettik.”dedi.

Düzce Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç de üniversite olarak bu proje destek vermekten mutlu olduklarını dile getirdi.

Projenin kokteylinde Yeşil Düzce Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Eğitim Merkezi öğrencileri  görev aldı. Merkezin müdürü Dilek Kar,  “Amacımız onları bu tür işleri hazırlamak ve mezun oldukların da hayatlarını kolaylaştırmak.” dedi.

 Kar, “Düzce sanayi açısından çok gelişmiş. Lütfen öğrencilerimizi işe alsınlar. Onlar diğer insanlardan daha dürüst çalışıyorlar.” diye konuştu.

3,5 ay sürecek olan proje 31 Ağustos 2016 tarihinde sona erecek. Proje bitiminde 10 engelli gence Halk eğitim Merkezi tarafından aldıkları eğitimi belirten “ düz dikiş makinacılık belgesi” verilecek.

Haber;S.KAŞKIR

Yorumlar (4)
Adnan KIRCA 5 yıl önce
Yapılan yorumlara baktığımda ya bu engelli kardeşlerimizin hiçbir şey yapamayacaklarına inanılıyor yada onların yapabileceklerinin dikkate alınıp istihdam edilmeyeceğine inanılıyor. 25 yıldır Özel Gereksinimli bireylerle çalışan bir özel eğitim uzmanı olarak ve projenin yürütücüsü olarak bir kez daha belirtmeliyim ki amacımız derneğimizi lanse etmek değil. Bu kardeşlerimizin emeklerini başarılarını yapabildiklerini tanıtmak ve onların istihdamını sağlayacak işveren ve kamuya bu emeği tanıtmaktır. Saygılarımızla. MAKSİMUM YAŞAM DERNEĞİ
Süreklilik yok 5 yıl önce
Maalesef ülkemizde engelliler ile ilgili projelerin sürekliliği ve yaygınlaştırma yönü yok.Engelliler aksesuar olarak kullanıp projede çöpe gidiyor.Proje çöplüğü olduk resmen, o kadar proje üretiliyor ama sorunlar artarak devam ediyor.Bu projedeki bireylerde takip edilmeli, gerçekten istihdam sağlayıp sağlamadığı sorgulanmalı.
işçi 5 yıl önce
engelsıze iş verdinizde engellimi kaldı hazır canım makinaları kıraralar ya englli onlar yaxzık
murat 5 yıl önce
sen önce şu beynindeki ön yargıyı kırda engelilerin makinayı kırmasını düşünelim