banner851

banner614

ÖTV’DE HER ŞEY SİL BAŞTAN!

Motorlu taşıtların ÖTV oranlarını yeniden belirlemeye yönelik düzenlemeleri içeren tasarı TBMM'de kabul edildi.

banner619
Ekonomi 17.11.2016, 09:45 18.11.2016, 11:25
3672
ÖTV’DE HER ŞEY SİL BAŞTAN!

Motorlu taşıtların ÖTV oranlarını yeniden belirlemeye yönelik, Bakanlar Kuruluna yetki verilmesi, alacakların yapılandırılmasında başvuru süresinin uzatılması düzenlemelerini içeren tasarı TBMM'de kabul edildi.

Otomobil ve otomobil ruhsatlı panelvan türü yük ve yolcu taşıyan araçların Özel Tüketim Vergisi'ni (ÖTV) sil baştan değişti. Yeni kanun tasarısına göre, sıfır otomobiller fiyatlarına, ağırlıklarına, hatta spor ya da klasik kasa türlerine göre ayrı ayrı ÖTV oranlarına tabi tutulabilecek. Sadece motor hacmi göz önüne alınmadan her tip otomobilden ayrı ÖTV alınmasının önü açılıyor.

Hazırlanan “Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı” Meclis’te kabul edildi. Tasarıda en dikkat çekici madde, otomobillere yönelik ÖTV düzenlemesi oldu. Tasarı, Bakanlar Kurulu’na tanınan taşıtların ÖTV oranlarını bir katına kadar artırıp, sıfıra kadar indirme yetkisini çeşitlendirmeyi ve bu yolla vergi gelirlerinin arttırılmasını öngörüyor.

Tasarıya göre Bakanlar Kurulu, binek otomobillerle 3.5 tonun altında yük taşıyan panelvanlar ve 9 kişiye kadar yolcu taşıyan minibüsler için, “ÖTV matrahını esas alarak fiyat gurupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibariyle farklı oranlar belirlemeye” yetkili olacak.

Buna göre, araçların ÖTV oranlarını sadece motor hacmine göre değil, aynı zamanda satış fiyatına, tipine, sınıfına, kapasitesine, cinsine, kasa yapısına göre ayrı ayrı belirleyebilecek. Böylece örneğin her ikisi de 1600cc olmasına rağmen vergisiz fiyatı 20 bin lira olan otomobille 100 bin lirayı aşan otomobilden farklı oranlarda ÖTV tahsil edilebilecek. Bu iki araçtan birine yüzde 45 diğerine yüzde 90 ÖTV uygulanabilecek.
 

Yorumlar (12)
mülteci 5 yıl önce
Bu ülkede yerli uygun fiyatlı araba üretimine engel olacak mevzuları bi yok edin de kendi ürettiğimiz arabaya binsin vatandaş.Hep dışardan hep dışardan;e nolcaktı ki hem devlet kazancak hem dışarısı,buna artık bir dur desin devlet !!!!!!!
Vergi devletin dik durmas 5 yıl önce
Cari açık büyük yani dış ülkelere borclaniyoruz.ihracatimiz artmıyor dolayısı ile bu açık devlet nezdinde de halka tasarrufu zorunlu hale getiriyor.bize düşen ağlayıp herşeyi devletten beklicegimize üretmek boş değil dolu üretmek kahvede oturacagimiza çalışmak Cafe de geyik yapmak yerine proje üretip faaliyete geçirmek
Yazıklar olsun... 5 yıl önce
Dişinden tırnağından arttır ver Allah ver.
Aa 5 yıl önce
Eeeyyyy vatandaşımm..... Kendilerine gelince herşeye katlı katlı zam, ama fındığa gelince...? Ona göre...
Can . D 5 yıl önce
SOSYAL DEVLET BÖYLE OLUNMAZ AVRUPADA DÜNYADA YOK BÖYLE ÖRNEK 50 BINLIRALIK ARABAYA 40 BIN TL VERGI RECEP TAYIP ERDOGANA SESLENIYORUM BUNA BI EL AT YOK BÖYLE HALKIMIZA BÖYLEMI TESEKKÜR EDECEKSENIZ HE HALKIMIZ YOLUNACAK GAZ DEYIL
Can . D 5 yıl önce
BÖYLE DEVLETMI OLUR HALKINA DIYOKI DEVLET ARABAYA BINME ESEK ARABASI AT ARABASINA BIN YA ELLIBINLIRALIK ARABAYA ÖTV KDV YÜZDE YÜZDE 90 YÜZDE 145 UYGULANIRMI HANGI DEVLETDE BU BÖYLE YAZIKLAR OLSUN BUNU GETIRENE HALKINI KAZ GÖREN DEVLET ANLAYISI OLMAZ
işci 5 yıl önce
OLAN vatandasa olacak kus serısı araclardan kurtulamıyacak halk
Vatandaş 5 yıl önce
Haziran 2016 sonu itibariyle Dış borç stokumuz 421.5 Milyar dolar olmuş...İç borçlarımız henüz yayınlanmadı. Herhalde toplam borcumuz 600 milyar doları geçti. Şimdi Dolar 3.32. Bu kadar borçla ekonomi nasıl dönecek. Tabi ki vatandaşın cebine saldırılacak. Değişik vergiler, trafik cezaları ile bunalacağız. Birileri yukarıdan baktıkları için 'Ekonomide istikrar sürsün' diyecekler. Görün işte istikrarı...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın