banner851

banner955

ÖVÜNENLERİN AĞZINI BIÇAK AÇMAZ OLDU

Düzce sanayisinin üzerindeki kara bulutlar dağılmıyor. Sanayi üretim potansiyeli yatırımcılara sunulan yeni alanlarla giderek artan ancak konu üretim olunca kapasitesi aksine gerileyen Düzce’de ekonomide söz sahibi kesimlerin övünç göstergesi olan ihracat rakamları artık ithalatla kafa kafaya ilerliyor. Koronavirüs salgınının iktisadi faaliyet üzerindeki olumsuz etkisini ağır şekilde hisseden sanayicinin üretim yavaşlatmaya devam etmesi, ihracattaki kötü gidişatın süreceğini gösterdi.

Ekonomi 29.10.2021, 15:50 29.10.2021, 18:36
4904
ÖVÜNENLERİN AĞZINI BIÇAK AÇMAZ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan eylül ayına ilişkin geçici dış ticaret verileri açıklandı.

Buna göre, Genel Ticaret Sistemi (GTS) kapsamında ihracat eylülde geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 30 artarak 20 milyar 780 milyon dolar, ithalat yüzde 11,9 artışla 23 milyar 328 milyon dolar oldu. Dış ticaret açığı eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 47,5 azalarak 2 milyar 547 milyon dolara geriledi.

Yurt genelindeki iyimser tabloya karşın Düzce ekonomisi ise 1 ayda tepetaklak oldu. Eylül ayında Düzce’de ithalat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55 oranında artarak 26 milyon 654 bin dolara ulaştı. Yurt dışından mal alımı anlamına gelen ithalat ise yaklaşık 2.5 katına çıktı. Yüzde 133 artan ithalat rakamı 26 milyon 182 bin dolara ulaştı.

Ağustos ayında 9 milyon 169 bin dolar dış ticaret fazlası veren Düzce’de bu rakam 472 bin dolara kadar geriledi. Dış ticaret fazlası 1 ayda yüzde 95 oranında azalırken ihracatın ithalatı karşılama oranı dibi gördü.

5 organize sanayi bölgesinden 4’ünün faal olmasıyla övünen yetkililerin çizmiş olduğu pembe tabloya rağmen Düzce’de sanayi ve üretimin güçlü temeller üzerinde oturmadığı bu rakamlarla bir kez daha ortaya çıktı. COVİD-19 salgını sürecinde ortaya çıkan küresel ekonomik bunalıma karşı katma değeri olan üretim yapan az sayıdaki fabrikada sorun yaşanmazken Düzce’deki çok sayıda fabrika üretim kapasitesi azaltmak zorunda kaldı.

Bilindiği gibi Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında Düzce’de üretim yapan 8 firma yer alıyor. Ancak bu büyük sanayi kuruluşlarından sadece 2’sinin merkezi Düzce olarak gözüküyor. Diğer 6 firmanın üretim yeri Düzce ancak merkezi farklı bir il olduğu için kent ekonomisine katkısı rakamlara yansımıyor.

Günümüz ekonomisinin belkemiği olan bilişim teknolojilerine yönelik alanlar başta olmak üzere yeni üretim yöntemleri ve dijital çağa ayak uyduran sistemlerin kullanımının yaygın olmaması da Düzce sanayisinin önündeki en büyük engellerden biri olarak duruyor. Düzce’de önemli bir yer edinen OSB’lerin ekonomiye katkı sağlaması için detaylı ve kapsamlı bir yeniden yapılanma planına ihtiyacı olduğu açıklanan her veriyle bir kez daha gözler önüne seriliyor.

Öte yandan ekonomiye katkısı her geçen ay düşen sanayi tesisleri istihdam sağlamanın dışında Düzce’ye katkı sağlayamazken Düzceliler’in her sene zehir solumasına neden olan hava kirliliği probleminin ise 3’te 1’ine sebep oluyor.

Yorumlar (4)
Kenan 1 yıl önce
Yüksek döviz getirili ihracat geniş alanlara yayılan osb ile olmaz. Nitelikli yüksek teknolojili ürünler ile olur. O nasıl olur liyakat lı eğitimli nesil ile ancak oda burada olmuyor. Liyakatsiz kişilerin mekanı olmuş buralar.
Emin 1 yıl önce
Hepsi kapansın. Nefes alamıyoruz. Çok istiyorlarsa Akçakoca gibi deniz kenarına yapsınlar. Havaya olumsuz etkisi en az seviyede orada hissedilir
Düzceli 1 yıl önce
Orada yapılsa atıklarını denize atacaklar bu sefer de, sürdürülebilir enerji şart, doğa dostu sanayi dönüşümü şart!
iyi haber 1 yıl önce
düzce için hayrılı haber.hem hava temiz olsun hem fabrika gelisn istioyrsunuz.düzce sanayii bölgesi olmamalı.turizm ve tarım kenti olmalı.sanayii kıraç arzili illere gitsin.verimli toprakları koruyalım.
Yeni Sayımız