banner851

banner614

ÖZÇİÇEK: DÖVİZ ARTIŞI VE DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZ NEDENİYLE FİYATLAR ARTTI

banner619

ONR Grup Yönetim Kurulu Başkanı Onur Özçiçek, ikinci el araç satışlarını da düzenleyen işyeri açma ruhsatlarına ilişkin yönetmeliği değerlendirdi. Özçiçek, yapılan son düzenlemelerle ticaretin kayıt altına alınarak, daha fazla vergi toplanmasını sağlayacağı için orta vadede ekonominin yararına olacağını savundu.

banner846
Ekonomi 31.08.2020, 17:02 31.08.2020, 17:23
5050
ÖZÇİÇEK: DÖVİZ ARTIŞI VE DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZ NEDENİYLE FİYATLAR ARTTI
banner844

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan işyeri açma ruhsatlarını düzenleyen yeni yönetmelik ikinci el araç satışlarını da düzenleyen maddelerle birlikte 9 Ağustos’ta yürürlüğe girdi.

“DAHA FAZLA VERGİ TOPLANMASINI SAĞLAYACAK”

Yönetmelikle birlikte yetki belgesi olmayanların, galericilik yapamayacak. 1 Eylül itibariyle yetki belgesi olmayan kişiler artık galericilik hizmeti veremeyecek. Söz konusu düzenlemeyi değerlendiren ONR Grup Yönetim Kurulu Başkanı Onur Özçiçek, “Düzenlemeler kayıt dışı para kazanan kesimlerin gelirini keserek sıkıntı yaratacak olabilir ama ticaretin kayıt altına alınarak daha fazla vergi toplanmasını sağlayacağı için orta vadede ülke ekonomisinin yararına olacağı unutulmamalı” dedi.

“ÜLKE EKONOMİSİNİN HAYRINA OLACAK”

Dünyanın tüm gelişmiş ekonomilerinde olduğu gibi sektörleri disipline edecek, iş ve işlemleri kayıt altına alacak, müşterilere belirli standartlarda hizmet verilmesini sağlayacak yasal düzenlemelere sektörlerin uyum sürecinin sancılı olduğunu söyleyen  Özçiçek, getirilen kısıtlamaların müşteriler açısından hizmet kalitesi, ticaretin güvenilirliği gibi unsurlar açısından gerekli olduğuna dikkat çekti.

Onur Özçiçek, “Yeni yönetmelik, marketin, berberin, kasabın, terzinin araba alım, satımı yapmasının önüne geçerek, bizler gibi işinin uzmanı olan, her şeyi kuralına göre yapan, bu işten para kazanıp vergisini ödeyen profesyonelleri öne çıkaracak. Düzenlemeler bu işten kayıt dışı para kazanan kesimlerin gelirini keserek sıkıntı yaratacak olabilir ama ticaretin kayıt altına alınarak daha fazla vergi toplanmasını sağlayacağı için orta vadede ülke ekonomisinin hayrına olacağının unutulmaması gerekir” diye konuştu.

“DÖVİZ ARTIŞI VE DIŞABAĞIMLILIĞIMIZ NEDENİYLE FİYATLAR ARTTI”

Düzenlemeler nedeniyle ikinci el araç fiyatlarının arttığına ilişkin haberlere de değinen Onur Özçiçek, araç fiyatlarındaki artışın, düşen faizler, pandemi nedeniyle özel otolara artan taleple daha doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi. Özçiçek, “Pandemi döneminde otomotiv sektörü dünyada kısıtlı çalışmalar nedeni ile fabrikadan araç sayısı çok az sayıda çıkmaya ve hatta durma noktasına geldi. Artan döviz artışı ve dışa olan bağımlılığımız nedeni ile fiyatlar otomatik olarak artma eğilimi gösterdi” dedi.

“TOGG’U YOLLARDA GÖRMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUZ”

Yakın zamanda temeli atılan yerli ve milli araçları (TOGG) yollarda görmek için sabırsızlandıklarını da dile getiren Onur Özçiçek, “Devletimizin ve hükumetimizin her zaman yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (23)
Nusrettin 9 ay önce
Okadar işçinin hakkını ye devleti dolandır devlet kasasına girecek para de üç kağıtçı buna mı kalmış bu işler
Tarık 10 ay önce
Bu piyasa senin gibilere kaldıysa vah halimize
cenk çelik 10 ay önce
Dolapta kıyma var yermisin demişler tilkiye gülmekten cevap verememiş
nusrettin 10 ay önce
bu üçkağıtçıya mı kalmış yorum yapmak, Öncüüüü reklam mı yapıyorsun haber mi
okuyucu 10 ay önce
Düzcede onur beye kadar soracak adam kalmadı mı?Orjinal galiricimiymiş ki %1 vergi alıyor devlet onuda düşük gösterilip hiç vermiyorlar noterde satış yapandan direkt alsın 500-1000 neyse oranı
DÜZCELİ TMR 10 ay önce
bunun sözcülüğünü yapmak bunamı düşer diyen arkadaş düzcede bi bak bakalım bu sektörde en çok araç kimde var
Sezgin 10 ay önce
Devlet en güzelini yapıyor geç bile kalındı çaycı sı memuru bakkal bu işi yaparsa olmayacak rakamlara vatandaşa araba satarsa fiatlar böyle olur 50.000 TL lık aracı 70.000 e satıyorlar Galerici 40 lira verince Galerici kötü yapmayın arkadaşlar herkez bildiği işi yapsın lütfen
Yorumcu 10 ay önce
Son otv zammindan sonra vergi yuzde 220 ye cikti.yani 100 bine alacagin arabadan iki tanede devkete alacaksin.Halkini bu jadar ezen iktidar gelmedi bu uljeye
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17°
kapalı