banner851

banner614

PALANDÖKEN: “PAZARTESİ GÜNÜ TÜM İŞLETMELER AÇILMALI”

Düzce’de Koronavirüs salgınının etkilediği binlerce esnafın gözü kulağı Pazartesi günü yapılacak olan kabine toplantısında. 17 Günlük tam kapanmanın sona ereceği tarih olan Pazartesi günü, yapılacak kabine toplantısının ardından, hangi işletmelerin açılacağı merakla bekleniyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise, pazartesi gününden itibaren bütün işletmelerin açılmasını beklediğini belirtti.

banner619
Ekonomi 15.05.2021, 15:00 15.05.2021, 16:57
1427

Tüm dünyada etkisini sürdüren Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınından en çok tüm ülke genelinde olduğu gibi Düzce’de de esnaf kesimi etkilendi. Salgınla mücadele kapsamında getirilen kısıtlama ve yasaklar nedeniyle, işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnaflar, ayakta kalabilme mücadelesi veriyor.

Türkiye’de günlük vefat ve vaka sayılarının artması üzerine uygulamaya sokulan ve 29 Nisan’da başlayıp 17 Mayısa kadar devam edecek olan 17 günlük tam kapanma uygulamasının bitmesine sayılı günler kala, gözler pazartesi günü yapılacak olan kabine toplantısında çevrildi. Düzce genelinde binlerce esnaf, kabine toplantısının sona ermesinin ardından yapılacak açıklamadan müjdeli haberler çıkmasını bekliyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken de, süreçten en çok esnaf kesiminin mağdur olduğunu ifade ederek, pazartesi gününden itibaren tüm işletmelerin açılmasını beklediklerini ifade etti.   Palandöken, “415 meslek dalında esnaflık yapan 2 milyonu aşkın üyemiz Covid-19’dan en fazla etkilenen kesim olmuştur. 14 aydır kapalı olan işletmeler ile işyeri sahiplerimiz dört gözle pazartesi günü sabahı işyerlerini açmayı beklemektedirler” dedi.

Pandemi başladığından bu yana yaklaşık 14-15 aydır yüzbinlerce esnaf ve sanatkarın siftahsız dükkan kapattığını ya da kapalı oldukları için hiçbir iş yapmadan biriken borçlarını ödeyemediklerine dikkati çeken Palandöken şunları söyledi:

“Kayıtlı ekonomi içerisinde yer alan esnaf ve sanatkarlarımızın işyerleri 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü yeni yasaklama olmadan açılmayı beklemektedir. Bunun için zaman kaybedilmeden, Pazartesi günü beklenmeden işletmelerin açılışları ile ilgili kafalardaki soru işaretleri giderilmeli ve çalışma şekil ve şartları belirlenmelidir. Tüm sektörlerde endişeli bekleyişe bir son verilmelidir. Çünkü iş yapamayan on binlerce esnaf ayakta kalma ve yaşam mücadelesi verirken belirsiz bekleyiş esnafımızı tedirgin etmektedir. Zamanında tedarik olması için şimdiden tedbir alınmalı.”

“Özel günlerden hiçbir gelir elde edilemedi”

Bir yılı aşkın süredir işyerleri genelge ile kapatılan esnaf ve sanatkarın ayakta kalma mücadelesi verdiğini son üç dini bayram ile geçen özel günlerden hak ettiği geliri elde edemediğini anlatan Palandöken, “Esnafımızın biriken borçlarının ödenmesi ve ayakta kalması için zaman kaybedilmeden işyerlerinin açılış kriterleri hemen belirlenmeli ve 17 Mayıs sonrasına erteleme yapılmamalı. Çünkü esnafımızın kapanmaya değil acil açılmaya ihtiyacı var. Bu desteğin artık esnafımıza verilmesi kaçınılmaz oldu. Esnafımızın daha fazla mağdur edilmesine müsaade edilmemeli. Aylardır kapalı olan ve iş yapamadığı için büyük mağduriyet yaşan esnafımızın derin bir nefes alması sağlanmalıdır” şeklinde konuştu.

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (0)