banner851

banner614

PAZARLAR AÇILINCA FİYATLAR DEĞİŞTİ…

Türkiye genelinde uygulanan 'tam kapanma' dolayısıyla 8 gündür açılmayan pazar yerleri için bugün izin çıktı. Saat 17.00'ye kadar sadece yaş meyve/sebze satışı yapılacak olan pazarların açılmasıyla marketlerdeki fiyatlar değişti. Marketlerin, pazarların açıldığı gün 12 liralık domatesi 5 liraya, 7 liralık salatayı 2 liraya düşürmesi isyan ettirdi.

banner619
Ekonomi 10.05.2021, 10:16 10.05.2021, 18:36
3178

İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında pazar yeri esnafı bugün tezgahlarını açtı. Tam kapanma döneminde 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerlerinin açılmasına izin verilmesinin ardından pazarcılar sabah saatlerinde tezgahlarını açarak satışa başladı.

Vatandaşlar pazar yerlerine HES kodu, ateş ve maske kontrolüyle alınınca bazı pazarlarda uzun kuyruklar oluştu. Vatandaşların çoğu pazarların açılmasının mutlulukla karşılarken, kimi ise fiyatların yüksek olmasından yakındı.

Marketler hiç halkı düşünmüyorlar

Pazarlarda yine yer almaktan duydukları mutluluğu dile getiren Bursa Pazarcılar Odası Başkanı Refik Aksu, marketlerin fiyat oyununa tepki gösterdi. Aksu, “Bizler vatandaşlar için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Onlar için en taze ve güzel meyvesinden sebzesine kadar seçerek alıyoruz. Ancak bizim kapalı olduğumuz bu bir haftada marketlerde 12 lira olan domatesi, pazarların açıldığı gün 5 liraya düşürebiliyor. Madem bu domatesi 5 liraya düşürebiliyorsan, niye pazarların kapalı olduğu günde o fiyata indirmiyorsun. Salatalık 6-7 liradan satılırken, bugün 2 liradan nasıl satabiliyorsunuz. Bu marketler halkını hiç düşünmüyor” diye konuştu.

"Bayramdan önce pazarların yeniden açılmasını istiyoruz"

Pazarcının sahtekar konumunun hallerden kaynaklandığını ifade eden Aksu, “Günübirlik açılışlarda hallerde ürünler bir gün önce 3 lirayken, talep arza göre, bir gün sonra 2 katına çıkabiliyor. Bu da bizi zor durumda bırakıyor. Biz önümüzdeki günlerde eğer pazarlarımız yine bu şekilde açılacak olursa, biz pazarları açmayı düşünmüyoruz. Önümüzdeki hafta açılacak Pazarlar, bayramın üçüncü gününe denk geliyor. Kimse bayramda ürün toplamaz, kimse bayramda pazara çıkıp alışveriş yapmaz. Biz bayramdan önce pazarların tekrar açılmasını ancak 2 veya 3 gün olmasını istiyoruz” dedi.

banner844
Yorumlar (8)
Bakkal 5 ay önce
Aman sakın almayın komşunuzdan pazarınızdan koşun marketlere bedava veriyorlar sanki pazarcı da 5 alıp 10 satıyo sanki yazık kaç gündür evlerine ekmek götüremiyolar
Hepsi aynı olur 5 ay önce
Pazarlarda pek farklı sayılmaz, c.tesi günü Gölyaka pazarı ateş pahalıydı, marketler ucuzdu kuyruk oluştu üstelik yani demekki vatandaşa kaptırmak fırsat işi bayram öncesi hepsi aynı pahalılıkta olur
Düzce li 5 ay önce
Şaşırmamak lazım zaten biliyoruz esnafın fırsatçı olduğunu hani denetimciler
Kamil 5 ay önce
Vatandaş zor geçiniyor devlet kurumları incelemeli marketleri fiyatları ama nerdeeee
Mehmet Aydın 5 ay önce
Çok pahalı satmak haramdır market ve pazarcılar Allah kokusu yoktur.sizi Allaha havale ediyorum ama hakkımı da helal etmiyorum
AHMET KURT 5 ay önce
Devlet ve mercekleri düsünecek bu olayı..ama öbür tarafta vay hallerinize..
AHMET KURT 5 ay önce
Marketler halkı değil...devlet veya sorumlu hangi mercekse o senetleyecek..
Vatandaş 5 ay önce
Bakkal ve pazardan şaşmamak lazım bu günleri unutmayalım