banner851

banner955

PAZARLIK TAMAMLANDI, RAKAM AÇIKLANDI

Milyonların merakla beklediği asgari ücret bilmecesi bugün çözüldü. Yapılan son toplantının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretin yüzde 50 oranında zam yapılarak 4 bin 250 TL’ye çıkarıldığını açıkladı. Vergilerden de vazgeçilerek işverenin maliyeti düşürüldü.

Ekonomi 16.12.2021, 15:15 16.12.2021, 18:00
3187

Yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren ve dolaylı olarak 30 milyona yakın kişiyi etkileyecek olan 2022’de geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 4. ve son toplantı bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapıldı.

YÜZDE 50’LİK ZAM GELDİ

Toplantının ardından Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde işveren ve işçi temsilcileri ve Bakan Bilgin ile kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılında geçerli olacak asgari ücreti 4 bin 250 TL olarak açıkladı. Bu yıl uygulanan asgari ücret olan 2 bin 825 TL’ye yapılan zammın oranı yüzde 50.4 oldu.

YENİ ASGARİ ÜCRET 4 BİN 250 TL

Erdoğan, “2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam değişecektir. Asgari ücret yüzde 50 oranında artmış oldu.” dedi.

"İŞVERENİN ÜZERİNDEN 450 TL'LİK YÜKÜ KALDIRIYORUZ"

Yaşanan artışın işverene yükünün de hafifletileceğini açıklayan Erdoğan, “Yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Böylece işverenin üzerinden 450 TL'lik bir yükü kaldırmış oluyoruz. Asgari ücretten gelir ve damga vergisini kaldırarak işverenlerimizin yanında olduğumuzu gösterdik.” diye konuştu.

"FİYATLARLA İLGİLİ BELİRSİZLİĞE SON VERMEKTE KARARLIYIZ"

Son dönemdeki fahiş fiyat artışlarına kadar da net mesaj veren Erdoğan, “Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe de en kısa sürede son vermekte kararlıyız. Hayata geçireceğimiz yeni tedbirlerle inşallah istikrar ve güven ikliminin güçlendirilmesi yolunda çok önemli mesafe kat edeceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (13)
küresel 12 ay önce
hangi parti bubkadar yuksek zam yapti suana kadar zam orani cok guzel ama firmalar surekli zam yapiyo ulker urunleri ozellikle cok zam geliyo firmalarin denetlenmesi lazim halki kiskirtmak icin surekli zam geliyo markwtlerin degil fitmalarin denetlenmesi gerek işin köküne inilmesi gerekiyo
Bilal 12 ay önce
Brüt ücreti düşünmüşler bu maaşla emekli olacakların vay haline
Vatandaş 12 ay önce
Aslında bu açıklanan miktar gelen zamları bile karşılamıyor.Gelecek olan zamlar düşünmek bile istemiyorum.
Uğur 12 ay önce
Yorumları okumak ülke ortalamasını gösteriyor
vatandaş 12 ay önce
hüloğğğğğ.yaşa akp.hüloğğğğ.1 numarasın akp.durmak yok zamlara devam.
Resul İnan 12 ay önce
zam diye verilemez bu haber , 2021 yılı Ocak ayında 385 dolar iken bugün yapılan açıklamanın değer karşılığı 275 dolardır.
Gumusoavali 12 ay önce
Helal olsun Sayın Cumhurbaşkanımıza...Tebrik ederiz...Türk halkı olarak .
Kunter 12 ay önce
Gümüşovalı kendi adına tebrik edebilirsin cumhurbaşkanını. Halk olarak tebrik edemezsin çünkü sen halkın temsilcisi değilsin. Herkes kendi adına konuşsun.
Bir garip 12 ay önce
Askeri üçret 4bin250 olmus bizim gibi kira ili cocukluya nasl yetsin hersey zamlı zatn çoğu şeyi alamıyorz yardım edende yok çaresizlik kötü cok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız