banner851

banner614

PLASTİĞE NEDEN KAPI AÇILDI?

banner619

Yarın ilgili bakanlık yetkililerinin katılımıyla Düzce Üniversitesi'nde düzenlenecek milli oyuncak üretimiyle ilgili toplantı, gözleri Gümüşova ilçesinde 1 milyar liralık yatırım bedeli ile kurulacak Oyuncak OSB'ye çevirdi. Düzce’nin ahşap konusundaki avantajından da yola çıkılarak, "Sadece ahşap üretim" hedefiyle yola çıkılan Oyuncak OSB'de plastik, peluş ve metal oyuncakların da üretilecek olması sorgulamaya açıldı.

banner846
Ekonomi 19.11.2017, 17:01 21.11.2017, 10:44
4027
PLASTİĞE NEDEN KAPI AÇILDI?
banner844

Davutoğlu müjdeyi vermişti

Geçtiğimiz yıl nisan ayında toplu açılış töreni için Düzce'ye gelen dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu Oyuncak OSB'nin müjdesini "Milli kültürümüze uygun oyuncaklar burada üretilecek." cümlesiyle vermişti.

PAGEV ile masaya oturuldu

Düzce'de büyük heyecan yaratan bu açıklama sonrası üretilecek oyuncakların nitelikleri merak konusu olmuş, ilgili kesimlerden milli duyguların ve yöresel özelliklerin ön planda tutulacağı oyuncakların ahşap şekilde üretileceği demeçleri gelmişti. Ancak 2016 yılının son günlerine gelindiğinde sürpriz bir gelişme yaşandı. Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığı öncülüğündeki projenin tarafları Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) ile masaya oturdu.

Yatırım bedeli: 1 milyar TL

Gümüşova ilçesinde 1 milyar liralık yatırım bedeli ile kurulacak Oyuncak OSB için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, PAGEV, Düzce Üniversitesi ve Düzce Sanayi ve Ticaret Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Plastik, ahşap, peluş ve metal...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır ile protokolün hazır bulunduğu törendeki konuşmalarda, yerli üreticileri bir araya toplayacak Oyuncak OSB ile Avrupa standartlarında plastik, ahşap, peluş ve metal oyuncakların üretiminin Düzce’de yapılacağı bildirildi.

Düzce'den de izler taşıyacak karakter, model ve prototipte oyuncaklar üretilmesi ve ahşap özellikte olması beklenirken, yerli üretimi teşvik edecek Oyuncak OSB'nin plastiğe de kapı aralaması yarın üniversite düzenlenecek toplantı nedeniyle bir kez daha sorgulamaya açıldı.

Karar bir kez daha gözden geçirilmeli

Yarın (20 Kasım) saat 13.00’da Düzce Üniversitesi Rektörlük Çalıştay Salonu’nda gerçekleştirilecek ve milli oyuncak sürecinde şu ana kadar yapılan çalışmaların değerlendirileceği toplantıda oyuncakların niteliklerinin bir kez daha gözden geçirilmesi bekleniyor.

Ahşabın yerini plastik aldı!

Yerli firmaların, plastiğin oyuncak sanayisinde yerini almasıyla bir hayli azalan ahşap oyuncaklara teşvik edilmesi çocukların yerli, sağlıklı ve yüksek katma değerli oyuncaklarla buluşması adına da büyük önem taşıyor.

İthalatın yoğun olduğu oyuncak sektörüne yeni bir soluk getirecek Oyuncak OSB'nin Düzce’nin ahşap konusundaki avantajından da yola çıkılarak sadece ahşap özellikte üretime açılması için şimdi gözler ilgili kesimlerde...

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (20)
cemo 4 yıl önce
yuzde yuz kanserojen olan duzce havası bakalım daha nasıl kötü olacak
emir 4 yıl önce
yazık ettiler Düzce ye.. göğüs hastalıkları hastanesini de yanına açın çocuklarımıza lazım olacak.. insan sağlığından daha önemli ne var ama kime anlatacaz bunu
Bos konusmayin 4 yıl önce
Cinde yapilan malzemeleri nasil yapildigini bilmiyosunuz en azindan burda yapilani gorme sansiniz var o fabrikada belki onlarca issiz ekmek yiyecek
Rs 4 yıl önce
Hepinizin evinde oyuncak malzme var hepside plastik 100 de 90 inda aksap tabi isin icinde cin olunca kosa kosa almaya gidersiniz cocugu olmayan tabi rahat konusuyo bindigi orumcek bil plastik cin mali emzigi biberonu bile cin mali ordaki
Maho Ağa 4 yıl önce
Muhasır medeniyetler ters takla atan robot yapar halde. Bize ahşap oyuncak yapma konusunda seçimi yapan siyasiler hangi odaklara hizmet ettikleri yeterince açık değil mi sizce de ?
Emir 4 yıl önce
Düzce de hava kirliliğine katkı verecek yeni fabrikalar insan sağlığından önemli mi sizin sanayiniz. temiz hava konusunda niye çalışma yapılmıyor gelen sanayide Düzce limi çalışacak sanıyorsunuz siz yeni göç
hani 4 yıl önce
merak ediyorum hava kirliliğine bir katkısı olacak mı bu fabrikanın olursa artık maskesiz gezmeyiz
kanser için hastaneyi 4 yıl önce
hemen açın zira çok lazım olcak. Hayırlı işlerrr düzce.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın