banner851

banner955

“POZİTİF AYRIMCILIK…”

Hükümetin sadece hekimlere zam yapması hemşire, teknikerler ve sağlık memurlarını isyan ettirdi. Türk Hemşireler Derneği Düzce Temsilcisi Atiye Erbaş duruma “Açlık sınırının altında kalan maaşlarımızın, insanca yaşamayı mümkün kılacak düzeye çıkarılmasını talep ediyoruz” diyerek tepki gösterdi. Erbaş ayrıca, sadece hekim maaşlarına zam yapılmasını “Pozitif ayrımcılık” olarak değerlendirdi.

Ekonomi 02.12.2021, 21:35 03.12.2021, 16:17
2161
“POZİTİF AYRIMCILIK…”

Pandemiyle iş yükleri aşırı artan, son dönemde gelen zamlarla iyice geçim derdine düşen sağlık çalışanları maaşlarına zam beklerken, hükümet sadece hekimlerin emeklilik maaşına zam yaptı. Bu durum da hemşire, teknikerler ve sağlık memurlarının tepkisini çekti.  

Konu ile ilgili yazılı basın açıklaması yapan Türk Hemşireler Derneği Düzce İl Temsilcisi Atiye Erbaş, sadece hekimlerin maaşlarına zam yapılmasını, “Pozitif ayrımcılık” olarak değerlendirdi. Hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının haklarını hukuki alanda sonuna kadar arayacaklarını kaydeden Erbaş, “Biz hemşireler yıllardır gerek koruyucu hizmetlerde gerekse tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde, nitelikli ve güvenli, hem çalışanı, hem hizmet alanı, hem de ekibin diğer üyelerini gerçek anlamda doyurucu ve bütünleştirici bir hizmetin sunulabileceği koşulların sağlanması için çabaladık. Sağlık hizmetlerinde ek ödeme ve performans ödemelerinin adaletsizliğine dikkat çekmeye çalıştık. Çalışan ödemelerinin tek kalemde emekliliğe de yansıyacak şekilde yapılması için mücadele ettik. Ancak geldiğimiz noktada, her geçen gün ağırlaşan çalışma koşullarımız altından kalkılmayacak hale gelmiş, maaşlarımız açlık sınırının da altına düşmüş, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere yetkililerin bizleri yok sayan yaklaşımıyla da mücadelemiz maddi ve manevi varlığımızı koruma mücadelesine dönüşmek zorunda kalmıştır. 1 Aralık 2021 günü TBMM’deki tüm grupların desteği ile 287 sıra sayılı Kanun Teklifine 8 maddelik bir ek teklif verilmiş ve kabul edilmiştir. Kabul edilen düzenlemede hekim ve diş hekimlerinin ücretlerinde "merkezi yönetim bütçesinden” karşılanmak üzere ek ödeme yoluyla iyileştirmeye gidildiği; yine hekim ve diş hekimi emeklilerine yönelik de iyileştirme yapılması yönünde düzenlemelerin olduğu anlaşılmaktadır” diye konuştu.

“Her türlü ulusal ve uluslararası mücadelemizi yürüteceğiz”

“Bu düzenlemenin gerçekleştirilmesinde COVİD-19 pandemisi ile bağlantılı artan iş yükü ve riskli koşullara maruziyet gerekçe gösterilmektedir” diyen Erbaş, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“İki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 pandemisi ile mücadelede sağlık sistemi bir bütün olarak yer almış, pandeminin yükünü büyük ölçüde hemşireler sırtlamıştır. Dolayısıyla bu gerekçe hemşireleri ve diğer sağlık çalışanlarını da içermektedir. Hemşireleri ve diğer sağlık emekçilerini dışarıda bırakan bu teklifin ve yasama organı kararının Anayasa’nın başta eşitlik ilkesine, çalışanların korunması ödevine ve hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu düşünmekteyiz. Yasama organının bu ayrımcı uygulaması hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının maddi ve manevi varlıklarını koruma hakkını da ihlal etmektedir. Çünkü emeğin karşılığı olması gereken bir ücret iyileştirmesinde emek verdikleri halde meslek grubu olarak ayrımcılığa uğramakta, mesleki onurları, mesleki kişilikleri hukuka aykırı bir tutumla zedelenmektedir. Buradaki hukuk ve adalet sorunu elbette hekimlere ve diş hekimlerine ek ödeme yolu ile ücret artışı sağlanmasın değil, artışın salt iki meslek grubu ile sınırlı tutulması, hemşirelerin ve sağlık ekibi üyelerine negatif bir ayrımcılık yapılmasıdır. Türkiye’nin tarafı olduğu pek çok sözleşmede özellikle de Birleşmiş Milletler Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi’nin 7. maddesinde, Devletler çalışanlarına emeklerine uygun adil bir ücret sağlamak ve eşitlik ilkesine uygun hareket etmekle yükümlü tutulmuştur. Kamuda görev yapmakta olan meslektaşlarımız adına; bizlere yapılan bu negatif ayrımcılığı giderecek bir yasal düzenleme yapılmasını, açlık sınırının altında kalan maaşlarımızın, insanca yaşamayı mümkün kılacak düzeye çıkarılmasını talep ediyoruz. Meslektaşlarımızı bizimle mücadele etmeye davet ediyor, mücadelemize katıldıkları sürece hakkımız olan bu iyileştirilmenin yapılması hususunda her türlü ulusal ve uluslararası mücadeleyi yürüteceğimizin sözünü veriyoruz.”
 

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (11)
Savcı 13 ay önce
Savaş bey hiç dile getirmiyorlar ama hemşirelerde hekimlerden bir ay önce zam almışlardı zaten
Sanayi 13 ay önce
Adam kaç sene okumuş doktor olmuş lise mezunu hemşire ile aynı parayı alacaksa kimse doktorluk yapmaz. Az biraz zeka el insaf . O zaman sanayide çırakta usta ile aynı parayı alsın . Katip hakim ile aynı parayı alsın. İnşaat işçisi müteahhit ile aynı parayı alsın . Böyle iş mi olur hiç aklınız yok mu ey hemşireler biraz zeka doktora saygı
köylü 13 ay önce
Hükümet sizin gruba maaş ve özlük hakları açısından negatif ayrımcılık olarak ne yapsa haklıdır.Çünkü bunu sizin grup istiyor.Her türlü ayrımcılık,adaletsizlik,haksızlık,hukuksuzluğa rağmen halen sizin agideşlerim yüzde yetmişi hükümetin sendikasına üye.Başka sorum yak.!!!
halk 13 ay önce
dr.bakanlığında maraba olarak çalışıyormuşuzda haberimiz yokmuş..
Sağlıkçı 13 ay önce
2 ay önce kendilerine yapılan üstelik hekim maaşından kesilerek verilen %20 zamdan ne hassa bahsedilmiyor, hekimlerin maaşı kesilip kendilerine verilirken sağlık bir ekip işi değil davalara gelince tüm sorumluluk hekimde ağır nöbetler hekimde hekime olmayan bir zam bile söz konusu olunca sağlık bir ekip işi hakkınızı arayın tabi arkanızdayız ama samimi ve gerçeklerle lütfen kamuoyunu hekime daha fazla düşman etmeden
koray 13 ay önce
çok haklılar hastanelerin tüm yükü hemşireler saglık çalışanlarının üstünde bu rsmen ayrımcılık
Halk 13 ay önce
Dr.Fahrettin Bakanliğinda maraba olarak calisiyormuşuz.Fahrettinn sahibi ne derse o..
Başına Hekim kadar taş 13 ay önce
Ne diyeyim size bilmiyorum ki. Konuşsam faydası yok, sussam gönül razı değil. Ortada hekimlere zam falan yok. Ek ödemenin maaşa birleştirilmesi var. Canınızı sıkmayın öyle fazla
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız