banner851

banner955

PRENS GELDİ, DOLAR İNDİ…

Abu Dabi Veliaht Prensi'nin Türkiye'ye gelişi ve doğrudan yatırım anlaşmaları yapılacağı haberleriyle birlikte dolar/TL'de büyük düşüş görüldü. Dün 13,45'i gören kur bugün sert düşüşle 11,60'ın altını gördü. Kurda günlük düşüş yüzde 9'u aştı.

Ekonomi 24.11.2021, 17:41
3885
PRENS GELDİ, DOLAR İNDİ…

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın Türkiye’ye gelişi öncesi ve sırasında Türk Lirası’nda tarihi bir dalgalanma yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki akşamki kur ve faiz açıklamasıyla 11,20’den 13,45’e tarihi bir sıçrayış yaşayan dolar/TL bugün 11,58’e kadar geriledikten sonra tekrar 12’nin üzerine çıktı.

Dün 15,16’ya kadar yükselen euro/TL’de 12,99 seviyesi görüldü.

Bugünkü düşüşte, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Türkiye’ye yüklü doğrudan yatırım yapacağı yönündeki haberler etkili oldu.

Bloomberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan arasında iki ülke arasında farklı alanlarda anlaşmalar imzalanacağını, Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile iki Türk şirketi arasında anlaşma olacağını yazdı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ayrıca Kalyon Holding ve CCN Grup ile de anlaşma imzalayacağı aktarıldı.

Bu haberle birlikte döviz kurlarındaki düşüş hızlandı

Sozcu.com.tr’ye konuşan GCM Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Tuğberk Çitilci, kurdaki düşüşte Birleşik Arap Emirlikleri kaynaklı olarak Türkiye’ye para girişi olacağına dair haberlerin etkili olduğunu dile getirdi.

“Hareket çok aşırı gerçekleşti, türev işlemlerden tetiklenen çok nadir bir oranda olabilecek bir oynaklık söz konusu oldu” diyen Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, “Piyasa normalleşmeye çalışıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha düşük faiz oranlarını zorlaması ve Merkez Bankası’nın geleneksel politika çerçevesinden uzak, net olmayan bir görüntü çizmesinin liranın doğrultusunun net olmamasına ve kurda öngörü yapılmasının zorlaşmasına neden olduğunu belirten Erkan, “Odak noktasının fiyat istikrarından çok daha fazla büyümeye kayması, politika uygulaması açısından enflasyonu daha da ısındırıcı etkiler yapabilir. Zayıf ve oynak bir lira bunun baş etkeni olacaktır” dedi.

Kurun dün aşırı yükseldiğini ve bugünkü düşüşün normal olduğunu belirten Erkan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin yatırım yapacağına dair aktarımların da haber desteği sağlamış olabileceğini belirtti.

banner844
Yorumlar (18)
Madur 1 yıl önce
Dolar düştü de akaryakıt fiyatları akşam niçin yükseldi
haciii 1 yıl önce
hiç sevmediğim insanlar..ülkesinde dilenciden geçilmiyo.sadece kendi sülaleleri zemgin.
furser 1 yıl önce
prens varlık fonunun elinde olan son limanları almaya geliyor denize düşen yılana sarılır......
şakacı 1 yıl önce
nasıl bir ekonomiye sahibiz bir prens geldi diye dolar düşüyorsa getirin 5-10 prens dolar yerlerde sürünsün
halk 1 yıl önce
nereyi sattılar yine
GÖKHAN 1 yıl önce
15 Temmuzun Finansörü dedikleri adama Türkiye yi peşkeş çekıyorlar Bu Kadar Sizin Milliyetçiliğiniz Vatan Sevginiz
yunus 1 yıl önce
prens hergün gelse olmazmı dolar 1 liraya düşse
düzceli 1 yıl önce
ozAMAN hergün araplardan bir prens ve bir prenses gelsin dolar 5 liraya düşsün
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız