banner851

banner614

“REKOLTE AZ… FINDIK FİYATLARI ARTABİLİR…”

banner619

Düzce’de fındık pazara inmeye başladı. Tüccarın şu anda 20.50 K almaya başlaması, fiyatların daha da yükselebileceği umudunu arttırdı. Düzceli Fındık Tüccarları, bu sene rekoltenin az olması nedeniyle, fındık fiyatlarının daha da yükselebileceğini söylediler.

banner846
Ekonomi 21.08.2020, 11:40 21.08.2020, 13:00
1857
banner844

Karadeniz Bölgesinin en büyük gelir kaynaklarından olan Fındık hasadı devam ederken, üreticiler ihtiyacı kadar olan fındığı pazara indirmeye başladı. Düzce’de ki fındık tüccarları,  şu anda 20.50 kuruştan işlem gören fındık fiyatlarının, rekoltenin az olması nedeniyle önümüzde ki aylarda daha da artabileceğini söylediler.

“Rekolte az… Fiyatlar Önümüzdeki aylarda yükselebilir”

Konu ile ilgili Öncü Haber Mikrofonlarına konuşan Güven Gökdağ isimli fındık tüccarı, “Bu sene bölgemizde rekolte az. Bu nedenle fiyatların önümüzde ki aylarda daha da artabileceğini düşünüyoruz. Ama ürünümüz biraz az. Sıkıntılar var. İnşallah her şey iyi olur. Şu anda fındığı 20.50 liradan alıyoruz. 21 liradan da fabrikaya veriyoruz” dedi.

“Üreticiler Korsan Tüccarlara Karşı Dikkatli Olmalı”

Üreticilerin son zamanlarda köylerde ortaya çıkan korsan fındık tüccarlarına karşı dikkatli olmalarını isteyen Gökdağ,  “Şu anda bir sıkıntımız daha var. Köyler de bazı korsanlar var. Fındık fiyatlarını aşırı yükseltiyorlar. Nasıl yapıyorlar, nasıl yükseltiyorlar bilmiyoruz. Köyler de 24-23 lira gibi fiyatlar veriyorlar. Bu rakamlar, Devletin verdiği fiyatın üstünde.  Vergisi yok. Kaydı yok. Arabanın üzerine yazmış çıkmış köylere fındık alıyor. Bu in midir, cin midir, ne yapıyor bilinmiyor. Bu fındık bütün fabrikalarda 21 lirayken, sen nasıl bu fiyatlara fındık alıyorsun?  Böyle bir sorun var. İnşallah bu soruna yetkililer çare bulur” diye konuştu.

“Fındık şu anda 20.50 Liradan İşlem Görüyor”

Saadettin Mert isimli Tüccar ise fındığın yavaş yavaş pazara indiğini belirterek,  “Şu an açılış fiyatı olarak 20.50 liradan alıyoruz. Tabi randıman farkı oluyor. Fındığa göre değişiyor başlangıç fiyatımız bu. Bayramdan sonra hasat başladı. Şu anda fındık pazara inmeye başladı. Gittikçe de hızlanıyor. Fena değil ama birkaç güne bu daha hızlanacaktır. Beklentimiz iyi ama tabi ki fındık az bu sene. Rekolte az olduğu için zor bir sezon olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (8)
Findukcu 12 ay önce
25 tl nin altına satmam zaten fındık yok parça parça eşe dosta 5kilo, 10 kilo 25 tl ye satarım daha iyi sene başında 28 tl yi gördü koşa koşa gidip Gürcistan dan fındık aldınız işiniz gücünüz milletin malını bedavaya indirmek çakallar
Arok 12 ay önce
Arkadaşlar fındıgi elinde tutan kazanır çünkü fındık yok
murat başkan 12 ay önce
dostlarım bu yükseliş aylar sürmez. eylül 15 gibi 26 tl ve üstü hayal değil. zaten tmo alımlara başladımı olmayan fındığın alevi tüccarı sarar bu arada korsan tüccara dikkat. çünkü hepsi korsan :))
Karayip korsanı 12 ay önce
Korsanlar olmasa yerli esnaf 20 den Yukarı almaz.
Fındık üreticisi 12 ay önce
Sanki sen devlete çok vergi veriyosun ve her aldığın fındığa fatura kesiyosun. Hadi oradan. Birilerinin fındığı yüksekten alması işinize gelmiyor. Çünkü kârdan zarar ediyosunuz
gölyakalı 12 ay önce
kardan zarar ediyoruz diye kendileri çok dürüst milleti kötülüyorlar
Tüccar 12 ay önce
Bizde isteriz fiyat yükselsin ama fabrıka bizden tüccar olarak 50 randıman fındıgı 21 tl alırken sözde tüccar lar nasıl 22 23 tl alıyor uyanık olun bu fiyatlar yok hırsıza mal kaptırımayın
Kieros 12 ay önce
Fiyat yükselsin niye rahatsız oluyosunuz hep mi siz kazanacaksınız biraz da üretici kazansın