banner851

banner614

REKOLTE TAHMİNDEN DÜŞÜK

banner619

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındıkta rekoltenin beklenenden düşük olacağını rekoltenin düşük olmasında iklim ve hastalıkların etkili olduğunu söyledi. Fındıkta bu yıl boş oranının geçmişe oranla yüksek olduğunu söyleyen Bayraktar, bu durumun üreticide büyük hayal kırıklığına neden olduğunu belirtti.

banner846
Ekonomi 30.08.2015, 14:12
4776
REKOLTE TAHMİNDEN DÜŞÜK
banner844
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hasadı ve kurutması devam eden fındıkta bu sezon iklim ve hastalıkların etkili olduğunu, bazı bölgelerde boş oranının yüksek görüldüğünü bildirerek, “Fındıkta bu yıl boş oranı bazı bölgelerimizde yüzde 25-30’a kadar çıkıyor. Tüm bu nedenlerle bu yılki rekolte, açıkladığımız 590 bin ton tahmininden düşük gerçekleşecek” dedi.
 
Bayraktar, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl don afeti nedeniyle üreticinin büyük bölümünün ürün alamadığını ve çok önemli gelir kaybı yaşadığını, bu sezonda da fındıkta görülen hastalık ve boş oranının yüksek olması nedeniyle rekoltenin beklenenden daha düşük gerçekleşeceğinin anlaşıldığını belirtti.  
 
ÜRETİCİLER BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADI
 
TZOB olarak sezon öncesi yaptıkları ayrıntılı çalışmalarla bu yılki fındık rekoltesinin 590 bin ton civarında olacağını açıkladıklarını hatırlatan Bayraktar, ''Ancak hasada girdikten sonra, Ziraat Odalarımızdan aldığımız bilgiler gösteriyor ki, bu yılki rekolte, daha önce açıkladığımız 590 bin tondan daha düşük kalacak'' dedi.
Geçen yıl yaşanan don afeti nedeniyle sezona sıfıra yakın stokla girildiğinin altını çizen Bayraktar, şunları kaydetti:
''Fındık üreticilerimiz geçtiğimiz yıl büyük sıkıntı yaşadı. Bu yılki beklenti, temenni ve talebimiz, üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alabilmeleri; rekoltenin beklediğimizden daha düşük gerçekleşeceği bu sezonda fındığın hak ettiği değeri bulmasıdır. Bunun için, üreticilerimizin ihtiyacı kadar ürünü pazara indirmesi, emanete dökmemesi büyük önem taşımaktadır.''  

Haber:Y.SEVER
Yorumlar (7)
gürol 6 yıl önce
ziraat odaları 590 bi,n açıklamasına karşın tüccar 800 binlerden dem vuruyordu odalara çatacağına tüccarı konuş

AKÇAKOCALI 6 yıl önce
NE OLDU? REKOLTEYİ 590 BİN TON AÇIKLAYAN ZİRAAT ODALARI BAŞKANLARI. ELİN FINDIĞI YURT DIŞINDA PARA YAPARKEN BİZİM İKİ ÜÇ KENDİNİ BİLMEZLERİN YÜZÜNDEN FINDIK PARA YAPMIYOR. SEVİNSİN AÇIKLAMA YAPAN ZİRAAT ODALARI BAŞKANLARI FINDIK 9 TL YMİŞ.
Aa 6 yıl önce
nurettin karslıoğlu duymasın bunu
murat 6 yıl önce
Kimse 10 TL den fındık satmasın kendi müşterimiz kendiniz bulun millet akıllı olun malınizî kaptırmayan bu çakal lara
81 6 yıl önce
12. ayı bekleyin arkadaşlar ben bir fındıkçı olarak bunu soyluyorum benimde var fındığım onunla uğraşmak çabalamak emek vermek ne demek çok iyi bilirim
KRAL 6 yıl önce
Buldular garipleri düşürsünler fiyatı az da olsa fındığım var bu fiyata vereceğime benzin döker yakarım daha iyi üretici akıllı olsun zart diye satmasın illaki fiyat çıkacak kimse satmazsa dahada çabuk cıkacak
Öşürü unutmayalım 6 yıl önce
Dinimizde, tarım ürünlerinde mahsülün onda biri fakirlerin hakkıdır. Eğer tarla, ayrıyaten su kanalından veya motorla sulandıysa mahsülün yirmide biri fakirlerindir. Buna öşür denir, verilmesi mecburidir. Bildiğimiz zekattan ayrı bir farzdır.
15°
parçalı bulutlu