banner851

banner614

RESMEN İTALYANLARIN OLDU

banner619

Türkiye’nin önde gelen fındık üreticisi 2014 yılında tamamını İtalyanların satın aldığı ‘Oltan Gıda’nın şimdi ismi de değişti. Çikolata üreticisi Ferrero, ünlü fındık üreticisinin ismini 'Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret A.Ş.' olarak açıkladı.

banner846
Ekonomi 05.04.2017, 18:12 07.04.2017, 11:16
7015
RESMEN İTALYANLARIN OLDU
banner844

Dünyada önde gelen çikolata markalarının üreticisi olan Ferrero, Türkiye'deki fındık sektörünün gelişmesine yönelik yatırımlarının devam edilmesi taahhüdünün ikinci aşamasının gerçekleştiğini açıkladı. 

Bu kapsamda, iki yıl süren işbirliği ve sahada kazanılan tecrübe neticesinde, Stefano Gagliasso'nun Ferrero Fındık Genel Müdürlüğü görevine atandığı bildirildi. Ayrıca, Ferrero Fındık için yeni bir yönetim kurulu da oluşturuldu.

Merkezi Trabzon'da olan Ferrero Fındık, İstanbul'daki ofisleri, Düzce, Trabzon ve İzmit'teki fabrikaları ve toplam bin 400 çalışanı ile faaliyetlerine devam edecek. Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso, "Fındık ürünlerimizin yüreğinde yer alan, onları benzersiz kılan ve dünya çapında tanınmasını sağlayan son derece önemli bir hammadde. Ferrero Fındık'taki Türk çalışan ve işçilerimizin değerli destekleriyle, çiftçiler ve tedarik zincirindeki tüm paydaşlarla yakın çalışmaya devam ederek, Türk tarım ve iş dünyasındaki aktörlere yüksek kalitede fındık üretimi için gerekli en ileri üretim teknikleri ve bilinirliğinin sağlanması yolundaki desteğimiz devam edecektir" dedi.

Ferrero Fındık şirketinin, Türkiye'de hali hazırda Ersin Arısoy başkanlığında uygulanan 'Ferrero Değerli Tarım' (FFV) projesine devam ederek, fındık sektöründe kalite ve verimin arttırılması için çalışmalarını sürdüreceği belirtilirken, 'Ferrero Değerli Tarım' projesi ile tarım alanındaki bilgi ve becerinin arttırılması, kırsal kesimde kalkınmanın sağlanarak profesyonel çiftçiliğe geçiş konularına odaklanılırken, sosyal sorumluluk uygulamalarına da destek vereceği bildirildi.

500 milyon dolar ciro
1984 yılında Trabzon'da kurulan Oltan Gıda, ürünlerini İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkeleri ile Amerika, Japonya, Çin, Avustralya, Güney Afrika, Mısır gibi deniz aşırı ülkelere ihraç ediyor. Firmanın toplam Fındık depolama kapasitesi 80 bin ton ve yıllık toplam cirosu 500 Milyon doların üzerinde.

Yorumlar (27)
uğraş 4 yıl önce
Her fındık üreten kendi fındığını kendisi tüketiciye satsın. Çikolatalar geliştirin, gerekirse Düzce Üniversitesiyle. Böylecede alkolsüz helal ve Türkiyede üretilen ham maddelerle beslenir ve para kazanırız.
memet 4 yıl önce
adındaki ıhracatı anladıkta ithalat ne oluyor biliyormuyuz.yani türkiyede fındık diyelimki 10 lira ama gürcistanda 5 lira .o zaman 5 liradan ithal fındık al türkiyede kır kavur sat Türk fındığı diye.Biz de fındık niye para etmiyor diyelim.
vatandaş81 4 yıl önce
Yapacak bisey yok olan olmuş birkere...ammaa şunuda söyleyeyim yakında oturduğumuz evlerin sokaklarıda satılırsa hiç şaşırmam...neden olmasın paramızla gireriz sokağımıza
Dzcli 4 yıl önce
Fındık 2 lira olmalı vatandaşta yesin yeter be fındıklığımız yok diye yemeyelimmi İtalyan keşke düşürse fiyatları
Cahit 4 yıl önce
Biz becerdikde italyanlar zorlami oltandan satin aldi. Beceriksizlik iste. Fisko findigin f sini bilmeyenlerin elindeydi. Dunu ne cabuk unuttunuz. Ahkam kesmeyle olmuyor ticaret.
Cahit 4 yıl önce
Daha once fiskobirlik vardi ciftcinin kanini emmefimi. Italyani beyenmiyorsunuz. Kendi ayagimiza sikmada ustumuze yok. Biz ne kooperatif ne sendika yonetebiliriz. Omur boyu koltuga cakili kalmayi severiz.
Bir yolcu 4 yıl önce
Yazimin devami biz ne zaman kendi urunumuzu kendimiz pazarlariz o gun findigimiz 25 in altina asla inmez aman o darilmasin bu kizmasin e senin urettigin belese gidiyor uyan findikci uyan artik ayaga kalk kendin pazarini gelistir Artie.
Bir yolcu 4 yıl önce
Cevap basit findik 6 tl ye iner adam niye fiyat artirsinki uretici zaten donemde satmak zorunda ..ee simdi kime kizalim tabiki kendimize duzceli ureticiler olarak. Birlik olusturamadikki bunlari titretmek varken simdi titremeye devam .
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın