banner851

banner955

SAĞLIKSIZ FİYAT OLUŞUMLARI GÖZLEMLENMEKTEDİR

Merkez Bankası (TCMB) bugün rekor üstüne rekor kıran döviz kurlarındaki hareketliliğe ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada "Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir" denildi.

Ekonomi 23.11.2021, 18:29
1082
SAĞLIKSIZ FİYAT OLUŞUMLARI GÖZLEMLENMEKTEDİR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararlarından ateşi dinmeyen döviz kurunda bugün rekor üstüne rekor yaşandı. Dolar 13.49 TL’yi, Euro 15.17 TL’yi, sterlin 17.97’yi gördü. Altının gram fiyatı da 780 TL’yi test etti. Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında değer kaybı bir günde yüzde 12’yi buldu.

Bu gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştü. Ardından piyasadaki gelişmelere ilişkin Merkez Bankası’ndan bir açıklama yayınladı.

“Kur seviyesine ilişkin bir taahhüdümüz yok”

Yapılan açıklamada Merkez Bankası’nın kur seviyesine ilişkin bir taahhüdünün olmadığı, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir.” sözleriyle belirtildi.

“Sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir”

Dövizdeki artışların sağlık olduğu belirtilerek vatandaşlar dikkat olmaları konusundaysa şu sözlerle uyarıldı:

“Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir. Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur."

banner844
Yorumlar (8)
Adam 1 yıl önce
Siz sosyal medyadan milleti takip edeceğinize batırlığınız ülkemin haline bakın çaldınız sattınız yandaşınıza peşkeş çektiniz din tacirleri şerefsizle YARGILANACAKSINIZ AZ KALDI
düzceli 1 yıl önce
meeeee merhaba devam
Tencere tava 1 yıl önce
Dolar diye sahaya indiler lgbt oglanlarina apo teroristine özgürlük diye bagiriyorlar biz bunları gezide de gördük ama onları kurtaracak fetode yok artik
Cevap 1 yıl önce
Meali Saldık çayıra mevlam Kayıra
Ertan demir 1 yıl önce
Takmayın kafanıza daha artar bize ne diyorlar
Tatar ramazan 1 yıl önce
Bizi geri zekalı sanıyor...
Sandık gelince bizimde taahhüdümüz kalmayacak...
53 1 yıl önce
topu gelsin başaramayackalar.. ÖLÜMÜNE RTE
Suat 1 yıl önce
Bu gibi yorumlari tuzu kuru pastasi tatli insanlarin yapacagini dusunuyorum
Yeni Sayımız