banner851

banner614

SANAYİ ÜRETİMİNDE ARTIŞ VAR

banner619

Son zamanlarda ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durum gündemdeki yerini korurken sanayi ekonomisinden sevindirici haber geldi. Mart ayında sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artış gösterdi.

banner846
Ekonomi 16.05.2018, 12:05 17.05.2018, 17:34
665
banner844

Seçimlerin yaklaşması ve sevindirici haberlerin arka arkaya gelmesinin ardından bir sevindirici haberde sanayi üretiminden geldi. Türkiye İstatistik Kurumu, Mart 2018'e ilişkin Sanayi Üretim Endeksi raporunu açıkladı.

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2018 yılı Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,9 arttı. 

Sanayi üretimi aylık bazda bakıldığında yüzde 0,2 artış gösterdi. Mart ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,1 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,4 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,4 azaldı.

Bu yılın birinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,8 arttı. Bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 0,8 artış kaydetti.

Sanayi üretiminin yılın diğer aylarında da artış gösterip göstermeyeceği merak edilirken görüşler artmaya devam edeceği yönünde birleşiyor.
 
Haber: M.AYDIN

Yorumlar (6)
Yazmasanızda yollu-yorum! 3 yıl önce
İnandıkmı?.Tabiiki hayır!.Kim ne yapmış ne satmışta bu artış olmuş? Yeter artık b yalanlara ortak omayalım.Ba-tı-yo-ruz !!..
akılsız başın cezası 3 yıl önce
fabrikalar tek tek kapısına kilit vurmaya başlar yakında..Sen diklen dur..Anca konuşursunuz.neden halk çekiyor sadece vekiller neden kemer sıkmaz.Devlet dairelerinde okadar makam aracına ne gerek var.neden o kadar harcırah veriliyor onlara.
bir bilen 3 yıl önce
Dolar olmuş 4.50 euro 5.30 benzin 6.20 mazot 5.50 paket diyorlar hala. fabrikalar yakında işçi çıkarcaklar hammade yurtdışından geliyor. bu ülkenin tek çıkışı tarımda onuda devlet kendi bitirdi. bu saatten sonra hiçbir teşvik değiştirmez.
Ritimci Fikret 3 yıl önce
Torpille iş görenlerin ve hak yiyenlerin iki yakası bir araya gelmez. Bilhassa maaşlara zam yapmayan patronlar ekonominin en büyük düşmanlarıdır. İmza-mühür: Ritimci Fikret
Tornacı sabri 3 yıl önce
Vur fiko vur .
Vatandaş 3 yıl önce
Yakında görürsünüz imalat sektörünü nasıl çil yavrusu gibi dağılıyorlar. Dolar 5 e doğru gidiyor.
13°
az bulutlu