banner851

banner955

SGK borçları genelgeyle düzenlendi.

SGK, borç aslı, gecikme cezası ve zammı toplamı 2 milyon TL'ye kadar olan borçların tecil ve taksitlendirilmesinde il müdürlüklerini yetkili kıldı.

Ekonomi 07.02.2009, 17:59
205
SGK borçları genelgeyle düzenlendi.
banner1032

Sosyal Güvenlik Kurumu'na borçları olanlara yeni bir müjde geldi. Alınan bilgiye göre, sigorta borçlarının tecil, taksitlendirme yetkileri ile usul ve esasları bir genelgeyle düzenlendi

Genelgeye göre, sosyal güvenlik merkezlerince takip edilen kurum alacaklarının tecil ve taksitlendirilmesinde Sosyal Güvenlik İl Müdürü yetkili olacak.Sosyal Güvenlik İl Müdürleri, tecil ve taksitlendirme yetkilerini il müdür yardımcılarına veya merkez müdürlerine devredemeyecek ancak görevde bulunmamaları halinde bu yetki vekilleri tarafından kullanılabilecek.

Tecil ve taksitlendirme işlemlerinde, borç türleri sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası gibi ayrı ayrı değerlendirilecek ve 2 milyon TL'lik sınır her bir borç türü için geçerli olacak.

Başvurular Tecil ve Taksitlendirme Talep Formu ile iş yerlerinin işlem gördüğü Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezine yapılacak.Talep formu ile birlikte borçlularca, “çok zor durum” halinin tespitine ilişkin Mali Durum Bildirim Formu veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavir veya Yeminli Mali Müşavirlerce Düzenlenen Çok Zor Durum Halinin Tespitine İlişkin Rapor ya da halka açık olan şirketlerin Sermaye Piyasası Kurulu'na verdikleri en son bilançonun verilmesi gerekecek.

Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu