banner851

banner614

SİCİL AFFI BEKLİYORLAR

Esnaf ve sanatkarın 2017'deki en büyük sorununun kara liste uygulaması olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "2018'den beklentimiz etkin sicil affının çıkarılması ve tüm bankaların zorunlu olarak bu affı uygulamaya koymasıdır. Esnafın geleceği, bankaların keyfine bırakılmamalı." dedi.

banner619
Ekonomi 07.01.2018, 12:31 07.01.2018, 15:44
2686

'ESNAFIN KREDİYE ULAŞMASI İSTİHDAMA KATKI SAĞLAR'
Yeni yılda kredi bekleyen esnaf ve sanatkarın önünün açılması gerektiğine işaret eden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Geçmişteki borçları nedeniyle bankaların kara listesine giren esnafımız krediye ulaşırken engellerle karşılaşıyor. Devlet destek veriyor, kaynak var ancak kara listede ismi yer alan esnaf kredi kullanamıyor. Esnaf ve sanatkarımızın krediye ulaşması için etkin bir şekilde uygulanacak sicil affına ihtiyaç var. Sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkar krediye ulaşırsa dükkanını kapatmak zorunda kalmaz. Esnaf krediye ulaştıkça işini büyütür, istihdama katkı sağlar ve işsizlik azalır. Esnafın durumunun iyi olması ekonominin de iyi olması demektir.' şeklinde konuştu.

'KREDİ KULLANMAYA HAK KAZANAN 92 BİN 302 İŞLETME ELENDİ'
Şimdiye kadar çıkarılan sicil affının bankalar tarafından tanınmadığını savunan Palandöken, '2003, 2009 ve 2017 yıllarında üç kez sicil affı çıkarıldı. Ancak bankaların büyük çoğunluğu bu sicil affına uymuyor. Esnaf ve sanatkarımız geçmiş dönemdeki tüm borçlarını temizlese dahi isimleri kara listede yer almaya devam ediyor. KOSGEB kredi faiz desteğine başvuran 770 bin 976 KOBİ'den 460 bin 167'si kredi almaya hak kazandı. Ancak belirlenen 9 banka tarafından 92 bin 302 işletme elenerek 367 bin 865 KOBİ'ye kredi kullandırıldı. Yani kara liste yüzünden 92 bin 302 işletme elenmiş oldu. Esnaf ve sanatkarın kredilere ulaşması sudan sebeplerle engelleniyor. Yeni yılda etkin bir sicil affı yasası çıkarılarak tüm bankaların sicil affına uymasının zorunlu hale getirilmesi gerek. Bu uygulama, hem esnafın geleceği hem de ekonominin canlılığı bakımından büyük oranda etkili olacak.' ifadelerini kullandı.

Haber: C. ÜSTÜNER 

Yorumlar (8)
işçi 4 yıl önce
esnaf 1e aldığı şeyi 5e satıyor. işçinin sigortasını bile ödemiyor sonra af gelcek. yok öyle bir dünya. biz nasıl vergimizi veriyorsak sizde vericeksiniz. madem veremiyorsunuz o zaman bir yere girip çalışacaksınız.
Hani büyümüştük 4 yıl önce
Yetkililer Ekonomide çok büyüdük, Avrupanın en büyük dünyanın sayılı büyük ekonomisiyiz diyorlar. Peki bu bozuk sicil neyin nesi? Büyüyen kim? Sicili bozulan kim?
Duzceli 4 yıl önce
Bilip bilmeden yotum yapmayin bu zamanda ticaret yapmak para kazanmanin ne kadar zor oldugunu hanginiz biliyorsunuz disardan konusmasi kolay
DÜZCELİYE 4 yıl önce
HEPİMİZ PARA KAZANMANIN NE DEME OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORUZ. O YÜZDEN EMEĞİMİZİN KARŞILIĞI KAZANDIĞIMIZ PARA İLE İYİ HİZMET ALMAK İSTİYORUZ ESNAFTAN, ANLATABİLDİK Mİ?
M 4 yıl önce
Esnaf esnaf değil ki üçkâğıtçı olmuş 100 kere de af gelse yine kara listeye girer bunlar. Şehirde ki çek senet ödeme oranlarına bakın önce siz
Düzce 4 yıl önce
Esnafı esnaftan başka düşünen mi var ?
küçük esnaf 4 yıl önce
maalesef hiç bir banka sicil affını uygulamıyor. 2017 yılında çıkan aftan sonrada bir gelişme sağlanmadı. bankalara gidiyosun yok öyle birşey deyip geri gönderiyorlar. hükümetin bence tek söz geçiremediği sektör bankacılık. çünkü onlar bildiğini okuyor.burdan genel başkana teşekkür ederiz bu sorunu tekrar gündeme getirdiği için
Xyx 4 yıl önce
Sicil affı verilmesin. Önce esnaf adam gibi esnaf olmalı. Saf vatandaşları da kandırmamalı.