banner851

banner955

Sıra elektriğe geldi.

Doğalgaza yapılan son zamlarla birlikte elektrikte adından söz ettirmeye başladı. Yetkililer, çift haneli elektrik zammının yakın olduğunu belirtiyor.

Ekonomi 03.11.2008, 12:31
208
Sıra elektriğe geldi.

Ocak ayından bu yana yapılan doğalgaz zammı yüzde 72’yi geçti. Son bir ayda yapılan zamların oranı ise vergiler hariç yüzde 27’yi buldu. Doğalgaza yapılan zamla birlikte vatandaşlar zor günler yaşarken şimdi de elektriğe zam yapılması bekleniyor. Ekim ve Kasım aylarında üst üste yapılan yüzde 27’lik doğalgaz zammı, elektriğe de yansıyacak. Hükumet, bu yıl elektriğe Ocak ayından geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 15, sanayide yüzde 10 zam yapılmasını kararlaştırmış, enflasyon güncellemesinin etkisiyle bu oranlar tüketiciye konutta yüzde 19.5, sanayide de yüzde 12 olarak yansıtılmıştı. Enerji KİT’lerinde Temmuz’da yürürlüğe giren maliyet bazlı fiyatlandırma mekanizmasının ardından EPDK, TEDAŞ’ın tüketiciye satacağı elektrik fiyatının 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere ev ve işyerlerinde yüzde 21, sanayide ise yüzde 22 artırılmasını kararlaştırmıştı. Elektrik Ekim ayında da zamlandı. Elektriğe 1 Ekim’den geçerli olmak üzere konutlarda yüzde 9.07, sanayide yüzde 9.35 zam yapıldı. Böylece yılbaşından bu yana elektriğe yapılan kümülatif zam konutta yüzde 57’yi aşarken, sanayide yüzde 49’a ulaştı.

Vatandaş elektriğe yapılan zamların bu kadarla kalmasını beklerken elektriğe bir daha zam geleceği ve bu zammın çift haneli olacağı haberleri de yayılmaya başladı. Gelen zammın en az yüzde 10 olması beklenirken zammın tam olarak ne zaman vatandaşın bütçesine yansıyacağı bilinmiyor.

Yorumlar (0)
16
açık