banner851

banner614

ŞİRKETİ BELEDİYE DEĞİL, GİRİŞİMCİ KURACAK

banner619

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, yeni “Toplu Ulaşım Sistemi”ni tanıttı. Düzce Belediyesi Meclis Salonu’nda ilgili kesimlerin katılımıyla düzenlediği toplantıda konuşan Özlü, kooperatifleşme değil şirketleşme üzerinde durulduğunu belirterek, “Girişimci arkadaşlardan bir şirket kurmalarını talep edeceğiz. Düzce Ulaşım A.Ş. kurulan bu konsorsiyum ya da şirket ihale ile bu hizmeti sağlayacak, biz kurum olarak hizmet alacağız.” dedi. Mevcut sistemde ulaşımdan yılda 8 Milyon TL zarar edildiği yinelenirken, yeni sistemde, hatların bölünerek gerekli yerlere aktarma istasyonları oluşturulacağı bildirildi.

banner846
Ekonomi 22.11.2019, 15:37 22.11.2019, 20:51
2870
banner844

Dr. Faruk Özlü başkanlığında Düzce Belediye Meclisinde düzenlenen ‘Toplu Ulaşım Sistemi Proje’ tanıtım toplantısına TSO Başkanı Tuncay Şahin, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurhan Kartal, İl Genel Meclis Başkanı Çiğdem Günal, STK temsilcileri ve iş adamları katıldı.“Otobüslerimiz büyük, yolcu sayısı az”

Uzman isimlerin hazırladığı proje hakkında konuşan Başkan Özlü şehir içi toplu ulaşım sisteminin yıllık 8 Milyon TL’den fazla zarar ettiğini yineleyerek, “Arkadaşlar biz bu sistem üzerinde geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana çalışıyoruz. Yani seçimin hemen ardından gündemimize aldığımız konu bu oldu. Yılda 8 Milyon TL zarardan söz ediyoruz, bu meblağ Düzce için çok önemlidir, yazık bu zarara. Bu para ile Asar Suyu rekreasyonunu baştan sona yapabiliriz. Mahallelerimize pazaryeri, talep edilen her projeyi yapabiliriz. Hatlarımızın ciddi bir optimizasyona ihtiyacı var. Buraya en uygun projeyi hazırlayan arkadaşların 6 aylık gözlemi var, sistemi yeniden yapılandırıyoruz. İlimizde günlük 50 bin yolcu toplu ulaşımı kullanıyor. Otobüslerimiz büyük, yolcu sayısı az. Elimizdeki araçlar eskidi, bir otobüsün günlük yaptığı kilometre 300’ü buluyor. Buna acilen çözüm üretmek zorundayız.” şeklinde konuştu.
Şirketi belediye değil, girişimci kuracak

Düzce Ulaşım A.Ş. fikrinin nasıl ortaya çıktığı ve sistem hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Özlü, toplu ulaşım sistemini işletecek girişimcileri bu projeye teşvik edeceklerini söyleyerek, “Ulaşım sisteminde kooperatif kurulması ve bu şekilde işletilmesi hem kurumun sağlamlığı hem de sermaye açısından riskli görünüyor. İhtimal ve seçenekleri değerlendirdik. Düzce’nin toplu ulaşımına en uygun olan ve kurumumuzu zarardan kurtaracak olan bir şirket eliyle bu hizmetin sağlanmasıdır. İhale sistemi ile yapacağımız bu çalışmada girişimci arkadaşlardan bir şirket kurmalarını talep edeceğiz. Düzce Ulaşım A.Ş. kurulan bu konsorsiyum ya da şirket ihale ile bu hizmeti sağlayacak, biz kurum olarak hizmet alacağız. Bilet fiyatları, otobüslerin donanımı, hatların sistemi tamamen bizim kontrolümüzde olacak. Bakın arkadaşlar bize söyleyenler oldu, daha önce yapıldı diye. Bu öyle bir iş değil, biz hat satmıyoruz.” dedi.Hatlar bölünecek, aktarma istasyonları oluşturulacak

Yeni projenin hakkında sunum yapan Ulaşım Uzmanı Bekir Ilıcalı, mevcut durum, öneriler ve proje içeriği hakkında bilgiler aktararak sahada yürütülen çalışmalarda toplu ulaşım sisteminin teknik ve nicelik durumlarını aktaran Ilıcalı, “Üniversite, hastane ve şehrin ana merkez noktaları yolcu üretimi açısından önemli yerlerdir. Mevcut durumda 51 km uzunluğunda bir hat olduğunu tespit ettik, bu bir yolcunun yaklaşık 1,5 saat sistem içinde kalması demektir. Büyükşehirlerde dahi en uzun hat 20 km üzerine çıkmaz. Bu sistemi hatları bölerek ve gereken yerlerde aktarma istasyonları oluşturarak yeniden düzenlemek gerekiyor.” şeklinde konuştu.
Toplantı, ulaşım uzmanlarının konuyla ilgili yöneltilen soruları yanıtlaması ve hazırlanan örnek hatlar ile elektronik sistem hakkında bilgiler aktarması ile sona erdi.
 

Yorumlar (36)
Üniversite ulaşım 2 yıl önce
Üniversiteye rezalet ulaşımı görmüyorlar heralde.Vermişler 3-5 cahile akşama kadar milleti balık istifi götürüp getiriyor.Adamların maliyeti çok az yolcu çok fazla.10 km git 10 km gel en az 80-100 yolcu topla oh ne güzel iş öyle çakallar.
BEÇİ 2 yıl önce
Verdiniz günlük 20 bin yolcuyu beçiye adamlar yolcudan kafayı yiyor.Utanmadan kooperatif diyorsunuz.En başta bu Beçi kooperatifi milleti rezil etmiyor mu üçkağıtçılık yapa yapa.Belediye veriyor kooperatife sonra dünya umrunda değil.
Cihan 2 yıl önce
Belediye zarar ediyor ne demek halka hizmet edecek elbet belediye hizmet birimidir ticarethane değildir zarar ediyorsa başka giderlerini sıksın
Yorumcu 2 yıl önce
Adam gbi rayli sisteme gwcin.kalici konutlara hizli taramvay gelmeli
Efsane eskiler tanır 2 yıl önce
Faruk özlüden düzceye fayda yok Mehmet keleşi çok arayacağız 5 yıl sonra iş adamı diye çağırdıkları kimler Başkan yardımcısı kasapoğlu ne oldu düzce spora Başkan bile olamadı Düzce peşkeş çekiliyor
adamin teki 2 yıl önce
o şirket de daha öncekiler gibi zarar ediyorum deyip işi bırakır. görünen o ki otobüsleri küçültmek sefer sayısını arttırmak çözüm. analiz saat saat ve durak durak yapılmalı. güzergahlar tekrar gözden geçirilmeli ve vatandaşa doğru düzgün duyurusu yapılmalı.
cash81 2 yıl önce
tabi vizyonu geniş başkan otobüsler küçükmüş sen bindinmi hiç otobüslere insanlar üst üste vizyonoun geniş değil ama audi 6 baya geniş ordan bakınca insanların ne çektiğini anlamazsın vizyonu geniş başkan yani audisi
Hale 2 yıl önce
Ulasimda kar zarar hesabi ne ya..belediye hizmet kurumudur..vatandasin guvenli ve ucuz ulasim sorununu çözmek zorundasınız.hakka hizmet.halka hizmet diye geldiniz.20 yildir her yeri talan ettiniz.ucuz guvenli ulasim istiyoruz.NOKTA..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19°
açık