banner851

banner614

SON YILLARIN EN BÜYÜK ARTIŞI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu elektriğe, BOTAŞ ise doğalgaza zam geldiğini açıkladı. Gelen zamlar evleri de, işletmeleri de etkiledi.

banner619
Ekonomi 01.08.2018, 09:54 01.08.2018, 17:47
3269

Uzun süredir elektrik ve doğalgaz zam haberleri duyulmazken zam haberleri arka arkaya gelmeye başladı.  Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, elektriğe konutlar için yüzde 9, sanayi elektriğine ise yüzde 14 zam yaptı. BOTAŞ ise doğalgaza konutlarda yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 zam yapıldığını duyurdu. Yeni tarifeler bugünden itibaren devreye konuluyor.

“Yeni bir düzenlemeye gidilmesi zorunlu hale gelmiştir”
BOTAŞ tarafından zamla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyu tarafından da bilindiği üzere Kuruluşumuzun konut abonelerine doğal gaz satış fiyatlarındaki en son düzenleme 2014 son çeyreğinde yapılmıştır. Yaklaşık olarak 44 aydır herhangi bir artış yapılmamış aksine Ekim 2016 tarihinde yaklaşık %10 indirim uygulanmıştır. Ham petrol varil fiyatlarında ve döviz kurundaki yükselişe bağlı olarak Kuruluşumuzun doğal gaz alım maliyetlerinde önemli oranda artışlar meydana gelmiştir. Son iki yılda brent petrol fiyatlarında % 100'ü bulan ve döviz kurunda ise yaklaşık % 63'lük artış gerçekleşmiştir. Bu nedenle doğal gaz toptan satış fiyatlarımızda yeni bir düzenlemeye gidilmesi zorunlu hale gelmiştir.”

Resmi Gazete’de yayınlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun kararına göre artık konutlarda kullanılan elektriğin kilovat saati yüzde 9,57 artış ile 29,578 kuruş oldu. Sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 9,26 arttı. 24,479 kuruşa yükseldi.

Haber: M.AYDIN

banner844
Yorumlar (35)
Yorumcuya 3 yıl önce
Arkadaş bu ülkede yaşamıyor yada kör sağır faturalardan bihaber durmak yok yola devam bunlar daha iyi günlerimiz dış güçler çok uğraşıyor bizimle.
YAVUZ0881 3 yıl önce
Ver mehteri ver yine bu dis gucler iş başında ama olsun rte başimizda olduğu surece bize bir sey olmaz ver mehteri ver bize az bile 100 de 1000 zam olması gerek bence emekli bayram ikramiyeleri nerden çıkacak beter olun ulan
Gülünç 3 yıl önce
Birader 4 Yıldır enerjiye zam yapılmıyor demişsin, sanırım sen bu ülkede yaşamıyorsun, benzin ve dizele yapılan zamlar ne olacak, sanırım senin evin yok ve hiç elektrik ve doğalgaz parası ödemedin, çıksın anasını satayım aç kalana kadar
toprak 3 yıl önce
Dış güçlerin oyunu....:) tabi yersen
Duzceli 3 yıl önce
Yorumcu kardesim daha yilbasinda % 8 zam yapilmadimi
HAMİDİYELİ 3 yıl önce
beğenmediğiniz 90 yıllarda 2 gün çalışıp bir çeyrek altın alınabiliyordu,şimdi 6 gün çalışıpta alınıyor, haa durmak yok yola devam
peki söyle 3 yıl önce
araba albiliyormuydun.hayır.alabilseydin o yıllarda araba bolluğu olurdu.zor bela alsanda teneke alıyordun.şu kuşlar varya.onlar.işine gelen taraftan bakma.
madur 3 yıl önce
hani akp gelirse ekonomi düzelecek dolar ve eyro birde benzin fiatları düşecekti aldınızmıdoğal gazlan elektiriği şimdi de kışı düşünün uzun uzun
Yorumcu 3 yıl önce
Ver mehteri
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın