banner851

banner955

“STANDART GETİRİLSİN…”

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gıda ürünlerinde gramajı düşürüp aynı fiyattan satanlara karşı gramaj standardı getirilmesi gerektiğini savundu.

Ekonomi 27.09.2021, 10:17
746
“STANDART GETİRİLSİN…”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada fahiş fiyat artırımı ve gizli zamlara değindi.

Palandöken, tüketicinin cebinden çıkan para aynıyken dolaba giren ürünün eksik olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Sosyal medyada sık sık vatandaşlar tarafından paylaşılan ve bizlere de iletilen gıda ürünlerinde gramajın düşürülerek aynı fiyattan satışa devam edildiği görüntüler var. Daha önce de bu konu ile ilgili uyarılarımızı yapmış, esnafın hiçbir suçu ve bilgisi olmadığını belirtmiş ve vatandaşlara dikkatli alışveriş yapmaları konusunda gerekli uyarılarda bulunmuştuk.

Konu ile ilgili Ticaret Bakanlığı ve denetim ekipleri de çalışmaları hızlandırmış, cezaları artırmıştı. Fakat halen enflasyonu da olumsuz yönde etkileyen bu gramaj oyunları devam ediyor. Zeytin, peynir, yağ, kuruyemiş, çay ve benzeri onlarca farklı üründe bu durum yaşanıyor. Örneğin 250 gram tereyağının gramajı 225'e düşüyor, 180 gram paketli fındık aynı fiyatta kalırken 160 gram olarak satılıyor. Bunun gibi birçok kalemde vatandaşa gizli zam yansıtılıyor.

Bunun için yapılması gereken ambalajlı ürünlerde gramajlara standart getirilmeli ve herkes istediği gibi gramajlarda oynamamalı” diye konuştu.

GRAMAJ STANDARTI GETİRİLMELİ

Alışverişlerde bu tarz gizli zam oyunlarına karşı vatandaşın önce kendisinin kontrol etmesi gerektiğine değinen Palandöken şöyle konuştu:

“Zabıta ekipleri denetimleri yapıyor fakat vatandaş önce kendi fiyat ve gramaj denetimini yapmalı. Piyasaları ve ceplerimizi doğrudan etkileyen bu etik dışı durumlara karşı uyanık olunmalı. Esnafımız ürünleri alıp satmak dışında hiçbir müdahalede bulunamıyor. Buna rağmen sanki esnafın dükkânında satılan ürünler bu şekilde hile yapılıyormuş gibi bir algı söz konusu. Zincir marketlerden alışverişlerde bu konuda dikkatli olunmalı.

Bununla birlikte yasal bir düzenleme ile gıda ürünlerinin gramajlarının tüketicinin göreceği şekilde yazılma zorunluluğu getirilmeli. Gramaj standardı getirilmeli. Üretici değişiklik yaptıysa da bunu tüketiciye ve fiyatlara yansıtmak zorunda olmalı” ifadelerini kullandı. (İHA)

banner844
Yorumlar (4)
Yorum 1 yıl önce
Üretilen paketlerin üzerinde falanca bakanlığın yazılı sayılı izni ile üretilmiştir diye yazıyor her şeyi yaptırım gücü olmayan vatandaş kontrol edecekse devletin kurumları ne iş yapar ve ayrıca hükümet devlet alacaklarına zam yaparke yiyecek ve içeceğe zam gelmeyeceği düşünülemez bunu hükümet maaş zamlarıyla telafi etmeli
can 1 yıl önce
ÖNCE DEVLET DOGAL GAZA ELETIRIGE LPG YE SUYA ZAM YAPMAYACAK BUNLAR BASLICA SEBEBI ZAMMIN BUNU BILIN BIR CAY 6.70 TL OLURMU YA BE INSAF DURDIYEN YOK HERSEYE ZAM E ÖTV DEMEK RÜSVET DEMEK HALKIMIZI HARACA BAGLAMAK DEMEK
vatantaş 1 yıl önce
ekmekte olduğu gibi her kesim 2,50 kuruş fiat a karşı. fırıncılar geri adım atmıyor. demek ki bu şehirde hatta bu ülkede zamlara dur diyebilecek bir birim yok demek ki. vah vah biz zavallı vatandaşlara
Halk 1 yıl önce
önceden bu daha ucuz diyip alıyorduk sımdı kaç gr ürün kaç tl ye geliyor hesabını yaparak almak zorunda kaldık. İyice milleti sömürmeye basladılar.Standart gelecek el koyacaz diyorlar sonrası yok olan yine bizlere oluyor.Birilerinin acilen bu olaya el atması gerekiyor....
Yeni Sayımız