banner851

banner614

TASLAK NELER GETİRİYOR?

Çalışma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı taşeron işçi taslağında sona geldi. 661 bin kamu işçisine kıdem tazminatı, ücret zammı, izin hakkı ve yıllık sözleşme geliyor.

banner619
Ekonomi 27.04.2014, 15:02
210
TASLAK NELER GETİRİYOR?

Çalışma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan taşeron işçi taslağı yakında meclis gündemine geliyor. 661 bin kamu işçisini ilgilendiren taslak taşeron işçisinin, kıdem tazminatını asıl işveren yani devletten isteyeceği hükmünü getiriyor.


Taslakta taşeron işçisinin, aynı işyerinde ilk işe girdiği tarih esas alınarak, alt işveren değişse bile, yıllık ücretli izne hak kazanılmasının önü açılacak.


Bir düzenleme de, süreklilik arz eden hizmet alımlarının bundan sonra kamu işyerleri için üç yıllık yapılacak olması, böylece kısa süreli ihalelerin, dolayısıyla sözleşmelerin önü kesilerek çalışanların kıdeme bağlı haklarını kaybetmeleri engellenecek.


Yeni düzenlemeyle, kamu otoritesi, toplu sözleşmeden faydalanamayan taşeron işçisinin ücretlerine, toplu sözleşmeden faydalanan devlet işçisine yapılan ücret zammı kadar ilave ücret zammı ödeyecek

 

 

 

 

Yorumlar (0)