banner851

banner614

TEKLİF MECLİSE SUNULDU…

Üniversite mezunu olan ve öğrencilik yıllarında öğrenim kredisi kullanan yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren müjdeli haber geldi. Ak Parti tarafından Meclise sunulan yeni paketle birlikte öğrenim kredisi borcu olan kişilere ödeme kolaylığı getirilecek.

banner619
Ekonomi 25.05.2021, 10:16 26.05.2021, 14:48
2091

Meclis'e sunulan 15 maddelik yapılandırma düzenlemesi üniversite mezunu olan yaklaşık 5 milyon kişinin öğrenim kredisi borcuyla ilgili de önemli kolaylıklar getiriyor. Mezunlar, yıllardır faizle biriken borçlarından küçük bir farkla kurtulabilecek. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından başvurular Gelirler İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi üzerinden yapılacak.

CNN Türk’ün haberine göre, Üniversite eğitimi sırasında alınan öğrenim kredileri, okul bitiminden itibaren 2 yıl sonra ödenmeye başlıyor. İş bulamayanlar birer yıllık ertelemeler yapabiliyor. Ancak pek çok öğrenci, farklı nedenlerle kredi borcunu zamanında yatıramıyor. Öğrencilik zamanlarında kullanılan öğrenim kredisinin borçları yeni yapılandırma ile küçük taksitlerle ödenebilecek. Bu durumdan 5 milyon kişinin faydalanması bekleniyor.

Öğrenim kredisi yapılandırma kapsamı

AK Parti tarafından Meclis’e sunulan, vergi ve prim borçlarında önemli kolaylıklar sağlayan yeni yapılandırma paketi, borcunu ödeyemeyen yaklaşık 5 milyon üniversite mezununa da önemli bir kolaylık sağlıyor. Tasarıyla Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) olan öğrenim ve katkı kredisi borçları da yapılandırmadan yararlanabilecek. 30 Nisan 2021 tarihinden önceki borçlar kapsamda olacak.

Öğrenim kredisi borç yapılandırma ne zaman başlıyor?

Düzenlemenin 1-2 hafta içinde hızla Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Yasa çıktıktan sonra yapılandırma başvuruları 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılabilecek. İlk taksit son ödeme günü 30 Eylül olarak belirlendi. Bu tarih günün şartlarına göre uzatılabilir. Yapılandırma anaparaya eklenen gecikme zammı ve faizinde indirim sağlıyor. Anaparada bir indirim söz konusu değil. Geciken dönem için aylık 0.35’lik Yİ-ÜFE oranı baz alınacak. Bu da daha önce aylık işletilen yüzde 1,40’lık gecikme faizinden çok daha düşük bir orana işaret ediyor.

Öğrenim kredisi borç yapılandırma başvurusu

Yasa yürürlüğe girdikten sonra Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın ‘ivd.gib.gov.tr’ adresi üzerinden giriş yapılacak. Online yapılan başvuru sonucunda çıkan bu ekranda e-Devlet ile giriş seçeneği bulunuyor. Buna tıklayarak ve e-Devlet bilgilerinizle giriş yapacaksınız. Sitedeki talimatlarla ilerleyerek başvuru yapılabilecek. Vergi dairesine ‘turkiye.gov.tr’den de erişilebiliyor. Ya da vergi dairelerine giderek şahsen başvuru yapılabilecek. Ödemeleri de kredi kartıyla veya havale ile yapmak mümkün olacak.

Borç ödeme vadesi henüz başlamayanlar ile borçlarını aksatmadan ödeyenler ‘turkiye.gov.tr’den e-Devlet şifreleri ile erteleme talebinde bulunabiliyor. Erteleme başvurusunda bulunmak için işsizlik, askerlik durumlarının oluşması ve yüksek lisans ya da doktora eğitiminin devam etmesi gerekiyor.

Yapılandırılan öğrenim kredisinin tamamı ilk taksit ödeme süresinde peşin yatırılırsa, anaparaya eklenecek enflasyon farkının sadece yüzde 10’u alınacak. Yani farkın yüzde 90’ı silinecek. Borç ikinci taksit süresinde kapatılırsa enflasyon farkının sadece yarısı tahsil edilecek. Örneğin, enflasyon farkı

1.000 lira çıkarsa peşinde sadece 100 lira artı anapara ödenecek. İkinci taksit süresinde ödenecek fark 500 lira olacak.

Borç, ödemeleri 2 ayda bir olmak üzere 18 taksitte (36 ayda) kapatılabilecek. Taksit faizi, enflasyon farkı ile belirlenen borcu 6 taksitte kapatanlar için yüzde 4,5, 9 taksitte ödeyenler için yüzde 8,3, 12 taksitte yatıranlar için yüzde 10,5, 18 taksitte ödeyenler için de yüzde 15 olarak belirlenecek. Örneğin; anapara ve enflasyon farkı 5 bin liraysa 18 taksiti seçen 5 bin 750 lirayı 319 liralık taksitler halinde ödeyecek.

(Öncü Haber Merkezi/ CNN Türk)

banner844
Yorumlar (4)
İş adamlarının siliniyorr 4 ay önce
Yazık bu öğrencilere, miktarları silinen iş adamlarının yanında bunları ki, tabiri caizse, bir incir çekirdeği kadar bile değil, yani öğrenciler milyarder iş adamı olsa borçları silinecek demek mi oluyor, elbette devlet kredi vermiş zamanında ödesinler âma ödeyememişler sil kardeşim iş adamlarının kimin yanında lafımı olur. Ama yok olmaz. Para lazım
bi gidin! 4 ay önce
5 müteahhit yıllardır vergi ödemiyor, istisnalarla bu kadar öğrencinin öğrenim kredi borcunun kat ve katından muaf ediliyor ama enayi olan bizler ise ödeyeceğiz!
adil 4 ay önce
benim gibi enayiler borç harç öderken milyonlarca kişi nasıl olsa af çıkar diye ödemiyor haklılar da nasıl olsa af çıkıyor.
Düzceli 4 ay önce
BU HABERİN BİLE "MÜJDE" OLARAK VERİLECEK DURUMDAYIZ. ÖNCE ECEL GÖSTERİLİYOR SONRA KANSER MÜJDE OLARAK VERİLİYOR.