banner851

banner955

“TEKRAR KEPENK AÇMAK, ESNAFIMIZA CAN SUYU OLMADI”

Düzce Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Osman Ataseven, pandemi döneminde getirilen kısıtlamalardan en çok zarar gören Kahvehaneci esnafının durumunu, “Kahvecilerimiz komada” diye yorumladı. Ataseven ayrıca, kahvehanelerin uzun bir aranın ardından yeniden açılmasının, esnaf için can suyu olmadığını kaydetti.

Ekonomi 25.03.2021, 11:11 26.03.2021, 16:15
1004

Yeni Tip Koronavirüs (KOVİD-19) Salgını ile mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalardan en çok etkilenen, tüm ülke genelinde olduğu gibi Düzce’de de Kahvehaneci esnafları oldu. Uzun bir süredir kapalı olan ve yüzde 50 kapasite ile yeniden faaliyete başlayan kahvehaneler, oyun yasağının bir an önce kaldırılarak eski günlerine dönmeyi bekliyor.

Konu ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna açıklamalarda bulunan Düzce Kahvehaneciler ve Otelciler Odası Başkanı Osman Ataseven kâğıt oyunlarının yasak olması nedeniyle kahvehanelerin boş olduğuna dikkat çekti.

 “Süreçten en fazla kahvehaneci esnafı etkilendi”

“Bir yılı aşkın süredir, pandemiden en çok fazla etkilenen kahvehaneci esnafı” diyen Ataseven, kahvehaneci esnaflarının şu anda koma halinde olduklarını belirterek “Gerçekten zor durumdayız. Kahveci esnafımız zaten bizim şu anda koma halinde. Açılmış olsa bile, bu bize can suyu olmadı, çünkü bizim kahvehanelerimizde oyun olmadığı zaman, eğlence olmadığı zaman hiç kimse oraya oturup çay içmek için, muhabbet etmek için gelmiyor. Oyun olmadığı için kahvehaneci esnafımız çok zor durumda. Bizim tek temennimiz, arkadaşlarımızın tek isteği oyunlarımızın geri verilmesi. Biz işimizi, aşımızı, kahvehanelerde istihdam yaratmayı istiyoruz. Çünkü bir kahvehaneci esnafı deyip geçmemek lazım, yanında askıcısı, ocakçısı çift vardiya çalıştırdığından 4 aileye bir ekmek kapısı oluyor. Oyunlarımız olmadığından dolayı, yanımızda çalıştırdığımız elemanlara iş veremez, aş veremez olduk. Onlar da mağdur durumda kaldılar. Yani işsizler ordusuna yeni kişiler katılmış oldu” ifadelerini kullandı.  

“Bu zorlu süreçte kahvehaneci esnafımızın yanında olduk”

Kahvehaneciler ve Otelciler Odası olarak, pandemi döneminde getirilen kısıtlamalarda, kahvehaneci esnaflarının yanında olduklarını ifade eden Ataseven, son olarak şunları söyledi:

“Biz bu süreçte Kahvehaneciler Odası olarak, üyelerimizden gelen istek ve talepler doğrultusunda, elimizden geldiğince, dilimizin döndüğünce ilgili birimlere, kurum ve kuruluşlara, üyelerimizin istek ve taleplerini bildirdik. Kendilerine kredi konusunda yardımcı olduk. Bu arada belediyemiz ile işbirliği yapıp maske, kolonya ve dezenfektan ürünleri dağıttık. Onun haricinde maddi bir yardımımız olmadı. Belediye ile yapmış olduğumuz istişare kapsamında kahvehanelerin kapalı olduğu dönem içerisinde üyelerimize hiç olmazsa maddi olarak bir yardımda bulunulması hususunda taleplerimiz oldu. Belediye Başkanımıza buradan teşekkür ediyorum; kapalı olan kahvehanelerimize bu süre içerisinde bin TL’lik alışveriş çeki almalarını sağladık.”

HABER: Savaş ARI

banner844
Yorumlar (4)
ENGİN VATANSEVER 2 yıl önce
şimdi hedef 2053 demeye başladılar, esnaf 2023 ü göremeyecek ki. battık battık
Kahraman 2 yıl önce
Yaptıkları her iş verdikleri her karar facia.!
Kendilerine makam aracını serbest bırakıp yakıt almayı yasaklayacaksın bakalım o zaman anlıyorlarmi!! Yada maaşlarına bloke koyup ama maaşınız yatıyor diyeceksin!!
Aziz milletmiş 2 yıl önce
Reis vites arttırdı 2023'den 2053'e ümmet pert :) :) :)
Cash81 2 yıl önce
Durmak yok batmaya devam