banner851

banner614

TESK: ACİLEN GERİ ALIN!

banner619

Benzin ve motorine yapılan zamların piyasalar için olumsuz olduğu ve acilen geri alınması gerektiği çağrısı yapıldı. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enflasyonla mücadele ederken akaryakıta yapılan zamlar lokomotif olarak tüm ürünlerin fiyatına yansır. Piyasa bu zamları kaldıramaz ve ekonomik denge bozulur. Benzin ve motorin zamları acilen geri alınmalı.” dedi.

banner846
Ekonomi 19.09.2019, 13:49 20.09.2019, 16:08
3609
banner844

“Tüm sektörler akaryakıt zammından olumsuz etkilenir”

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların ekonomik dengeyi bozabileceğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada zamların geri alınmasını istedi. Palandöken, “20 Ağustos’tan bu yana benzine 57 kuruş, motorine 47 kuruş zam yapıldı. Üst üste yapılan bu zamlar başta esnafımız, çiftçiler ve sanayiciler olmak üzere tüm kesimlere olumsuz yansır. Çünkü üretimde en önemli maliyet unsurlarından biri akaryakıttır. Akaryakıta yapılan zamlar adeta enflasyonla mücadeleye darbedir. Çiftçinin mahsulünden tutun da esnafın tezgahına koyduğu ürüne kadar her şeyin fiyatına yansır. Tam da enflasyon düşüş eğilimine geçmişken bu zamlar geri alınmalı.” diye konuştu.

“Akaryakıta zam değil indirim bekliyoruz”

Dolar kuru ve brent petrolün varil fiyatı dikkate alındığında akaryakıt fiyatlarının geçen yıla göre daha düşük olması gerektiğine işaret eden Palandöken, “Geçen yıl 18 Eylül’de dolar kuru 6.35 seviyelerinde ve brent petrolün varil fiyatı 75.25 dolarken Ankara’da benzin 6.94 TL’den, motorin ise 6.32 TL’den satılıyordu. Ancak şimdi dolar kuru 5.66-5.68 arasında seyrediyor. Brent petrolün varil fiyatı ise geçen seneye kıyasla yüzde 14 azalarak 63-64 dolara kadar düştü. Buna rağmen benzin ve motorin fiyatları geçen yıla göre yüzde 3 arttı. Son zamlarla birlikte Ankara’da şu an benzin 7.19 TL’den, motorin ise 6,56 TL’den satılıyor. Geçen yıla göre dolar kurunun yüzde 10, brent petrolün varil fiyatının ise yüzde 14 düşmesine rağmen benzin ve motorin fiyatları yüzde 3 arttı. Bu yüzden akaryakıtta zam değil indirim bekliyoruz. Piyasaların bu zamları kaldırması mümkün değil, aksine bu tür zamlar enflasyonu tetikler.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (15)
Yuri 2 yıl önce
Zam değil, güncelleme :))
Yorumcu 2 yıl önce
Dogalgaza bir ayda jki kez zam yaptilar yuzde 30 zam gordu dogal gaz.hukumet nerde teknisyen.Elektrikde kayip kacak bwdinde mahkeme halktan uana karar vermisken senin akp li vekilin onerge verip bunu yasal hale getirdiniz milleti soysun patronlar
Can . D 2 yıl önce
YOLUNACAK KAZ COK ÜLKEMIZDE
nsm 2 yıl önce
hala akp zam yapmiyor diyenler var ya su ülkede, gercekten pes! akp dagiliyorken bile bunu söyleyenler acaba akillarini ne zaman kullanmayi düsünüyorlar? kabullenin artik: be-ce-re-mi-yor-lar.
Düzceli 2 yıl önce
Doğru indirim beklerken bildirim geliyor
Düzceli 2 yıl önce
Teknisyen misin nesin sanada şunu hatırlatayım bu millet koç gurubunu tanımaz hükümeti tanır
Murat Bektaş 2 yıl önce
Böyle konuşun helal olsun değilim başkanım artık yeter
AKALIN 2 yıl önce
kaldırır bu millet kaldırır bize az bile yapıyorlar bunlar daha iyi günler .
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın