banner851

banner614

TESK ÇAĞRI YAPTI: SALGIN BİTENE KADAR DURDURUN!

banner619

Düzce’de koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında işyerlerini kapatmak zorunda kalan yüzlerce esnaf, borç girdabına girdi. Bu süreçte en çok yarayı ise icralık olan esnaflar aldı. Esnaf konfederasyonu, iş yerlerini kapatan esnafa gelen tüm icraların salgın bitene kadar rafa kaldırılması çağrısı yaptı.

banner846
Ekonomi 13.12.2020, 18:15
2838
TESK ÇAĞRI YAPTI: SALGIN BİTENE KADAR DURDURUN!
banner844

Düzce’de işyerleri genelge ile kapatılan esnafların birçoğu bir yandan artan giderlerle bir yandan da borçlar yüzünden gelen icralarla baş etmeye çalışıyor.

Salgın yüzünden ayakta kalma mücadelesi veren esnafa yönelik icraların pandemi süresince durdurulması gerektiğine dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Genelge ile pandemi tedbirleri kapsamında ve sokağa çıkma yasakları gereği iş yerlerini kapatan esnafımıza gelen tüm icralar yine en azından pandemi süreci bitene kadar durdurulmalı. Kazancı olmayan esnafımızın bir de icra geldiğinde ayakta durma şansı kalmıyor. Bu icralar esnafımızın kara listeye düşmesine neden oluyor. Kredi almakta zorlanan esnafımız yeniden kara listeye girmesinin mutlaka önüne geçilmeli.” ifadelerini kullandı.

“Kazancı olmayan esnaf icradan sonra ayakta kalamaz”

Esnafa çeşitli kalemlerdeki borç ya dacezalar nedeniyle icra geldiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şunları kaydetti: “Pandemi sürecinde binlerce esnafımız icra memurlarıyla karşılaştı. Köprü, otoyol geçiş ücretleri, mal alınan şirkete olan borçlar, kira borçları, kredi borçları, şahıs borçları gibi tüm konularda gelebilen icra işlemleri esnafın bu dönemde tamamen batmasına neden oluyor. Esnaf zaten mart ayından bu yana hep borcunu borçla kapattığı için zor günler geçiriyor. Özellikle genelge ile iş yeri kapatılan esnafın bu dönemde zaten bir kazancı yokken, çektiği kredileri ödeyemezken icraya verilen borcunu da ödeyecek gücü yok. Üstelik bu icralar esnafımızın kara listeye düşmesine sebep oluyor. Piyasalardaki dengeler esnafın tamamen batmasına neden olacak şekilde mallarını haczetmekle düzelmez. En azından pandemi sürecinde, özellikle işyeri tamamen kapatılan esnaf sektörleri için icra işlemleri bir süre durdurulmalı.”

Yorumlar (6)
Osman 8 ay önce
Aman kız babaları dikkat edin. Bi damat bir evi değil bazen bir ülkeyi batırıyor.
Nasıl ya Almanya Bizi Kıs 8 ay önce
Bu yalan olmalı! Ekonomi çok iyi! Dolar bizi ilgilendirmiyor! Bunlar hep dış güçlerin oyunu! Aksini söyleyen haindir, fetöcüdür!
Para Değiştirir Görmemişi 8 ay önce
Azıcık para geçiren hemen sıfır araba ve gösterişe yönelirse icralık olur tabi. Bir yerlerde takılıp lüks yaşamayı esnaflık sananlar var.
Mehmet Duymaz 8 ay önce
Düzce esnafı kendini sorgulasın,485 lira yazdıkları kadın kıyafetini 150 liraya aldım,biraz insaf.
Ahmet 8 ay önce
Selamun aleykum bu kısıtlamalar neden esnaf için gecerlide fabrikalar için gecerli deil fark etmez üretim yapıyorsa esnaf gecim saglamaya calışıyor bence herkez eşit olmalı yada esnafın kirasını elektrik su dogalgazının %100 destek verilmesi gerek hayırlı günler dilerim saglıklı yaşam dillerim eşitlik istiyoruz
Oktay 8 ay önce
Hayat bitti ve çözüm halen yok