banner851

banner614

Teşvik Yasası Sil Baştan!

Devletin üzerinde çalıştığı ve teşviklerin tümünün tek merkezden yürütülmesi anlayışına dayanan yeni teşvik yasası için çalışmalar sürüyor.

banner619
Ekonomi 05.05.2008, 18:19
200
Teşvik Yasası Sil Baştan!

Bir yandan Teşvik Yasası’nın yürütülmesini sağlayan tebliğ ve genelgenin iptalinin yarattığı belirsizlik sürerken, teşviklerin tümünün tek merkezden yürütülmesi anlayışına dayanan yeni teşvik yasası için çalışmalar sürüyor.

 

Bu yaz sonu itibariyle tam anlamıyla şekillenmesi beklenen teşvik yasası ile bölgesel ve sektörel teşvik ön plana çıkarılacak.

  

Sanılanın aksine her yerde yatırımcıya verilecek olan teşvik, o bölge için öngörülen sektöre yatırım söz konusu ise artacak. Bu yıl sonu itibariyle ilimiz de dahil birçok yerde sona erecek olan teşvik için yapılan yeni düzenlemede üç ana bileşen dikkat çekiyor. Bunlardan bir tanesi bölgesel ve sektörel teşvik sistemi.

 

Bunun anlamı ise Türkiye'nin neresinde yatırım yaparsanız yapın bir teşvik alacaksınız, ama belirlenen veya tercih edilen bölge ya da sektörde yatırım yaparsanız daha fazla teşvik alacaksınız. Yeni teşvik yasası ayrıca büyük projeleri genel teşvik sisteminin dışında tutmayı da hedefliyor.

 

Proje büyüklüğü belli bir limitin üzerinde ise,  yatırım genel teşvik sistemi dışında ayrıca değerlendirilecek.

Yorumlar (0)