banner851

banner955

TEŞVİKTE YENİ DÜZENLEME!

Düzce’nin 4. bölgede yer aldığı Bölgesel Teşvik Uygulaması’nda yapılan yeni düzenleme ile OSB’lere ekstra avantajlar sağlandığını belirten Düzce OSB Başkanı Selim Yirmibeşoğlu, “OSB’lerdeki yatırımlarda, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği bir alt bölge üzerinden hesaplanıyor.” ifadesini kullandı.

Ekonomi 19.03.2018, 12:05 20.03.2018, 13:51
1813
banner1032

Ekonomi Bakanlığının, ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyine göre sınıflandırdığı bölgesel teşvik uygulamasında yeni düzenleme yapıldı. Düzce OSB Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu düzenlemenin OSB’deki fabrikalara yeni avantajlar sağladığını belirtti. Yirmibeşoğlu, Bölgesel Teşvik Uygulaması konusunda şu bilgileri verdi:

“Yatırıma özendiriyor”
“Ekonomi Bakanlığı, ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyi bakımından sınıflandırılmış altı bölgede, bu bölgelerin potansiyellerini ve ekonomik ölçek büyüklüklerini dikkate alarak oluşturduğu “Bölgesel Teşvik Uygulaması” ile yatırımı özendiriyor. Bu sektörlere, yatırım teşvik araçları ile sağlanacak yardım yoğunlukları, bölgelerin ekonomik gelişmişlik düzeyine göre farklılaştırılıyor. Yatırımcılara KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işçi ve işveren hissesi desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz desteği ve gelir vergisi stopajı desteği sunan bakanlık, OSB’ler için ekstra avantajlar da sağlıyor. OSB’lerdeki yatırımlarda, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği bir alt bölge üzerinden hesaplanıyor.”

“Yatırıma katkı oranı 1. bölgede yüzde 15, 6. bölgede yüzde 50”
Yirmibeşoğlu, düzenlemeyle vergi indirimlerinin uygulandığına değinerek, şunları kaydetti: “Bunların yanı sıra, yine altıncı bölgede diğer bölgelerdeki yatırım projeleri için uygulanmayan sigorta primi işçi hissesi desteği ve gelir vergisi stopajı desteği de sağlanıyor. Vergi indirim oranı birinci bölge için yüzde 50 uygulanırken, bu oran altıncı bölgede yüzde 90’a çıkıyor. Sanayinin merkez üslerinin yer aldığı birinci ve ikinci bölgelerde ise faiz desteği uygulanmıyor. Bölgesel Teşvik Uygulaması’nda sağlanan desteklerden olan vergi indirimi, bölgelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösteriyor. Vergi indirimi oranı, uygulanacak vergi oranı, yatırıma katkı oranları olarak üç kategoriden oluşan vergi indirimi, kademe kademe artıyor. Buna göre vergi indirimi oranı, birinci bölgede yüzde 50, ikinci bölgede yüzde 55, üçüncü bölgede yüzde 60, dördüncü bölgede yüzde 70, beşinci bölgede yüzde 80 ve altıncı bölgede yüzde 90 olarak uygulanıyor. Uygulanacak vergi oranı; birinci bölgede yüzde 10, altıncı bölgede yüzde 2 olarak belirleniyor. Yatırıma katkı oranı ise birinci bölgede yüzde 15, altıncı bölgede yüzde 50 oluyor. Bölgesel Teşvik Uygulaması kapsamında desteklenecek olan yatırımların bulundukları ildeki bir OSB’de yapılması durumunda, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği bakımından bir alt bölge destekleri uygulanıyor.”

Haber: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (3)
Sanayici 5 yıl önce
Sadece osb içindekilere olması etik değil adamlara bedava yer verdiniz elektirik daha ucuz ve kesinti yok bir sürü haklar, biz de salak gibi hem kendi yerimize yapıp yerimizi heba ettik ve bir sürü haklardan yararlanamıyoruz.
Düzceli 5 yıl önce
Öyle bir duruma geldiki Düzce'de durumlar resmen işçiyi sağıyorsunuz bu dunyanın öbür dünyasıda var
Cemıl 5 yıl önce
Ne kadar sudyen ve kılot fabrıkası varsa düzcede
14
kapalı