banner851

banner614

TMO ALIMA BAŞLADI

banner619

Toprak Mahsülleri Ofisi, üreticiden fındık almaya başladı. TMO, Giresun kalite fındığa kilogram başı 10.5 lira, levant kalite fındığa ise 10 lira değer biçti. TMO'nun alım yapmasıyla serbest piyasa fiyatında üretici lehine dalgalanmalar bekleniyor.

banner846
Ekonomi 24.04.2017, 15:44 25.04.2017, 14:56
5408
banner844
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in açıkladığı takvim doğrultusunda bugünden itibaren fındık alımına başlayan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Giresun kalite fındığı kilogramı 10.5 liradan, levant kalite fındığı ise kilogramı 10 liradan alacak.

Randevu alınması gerekiyor
TMO, Düzce'nin de başı çektiği fındık üretiminin yapıldığı illerde depolar kiralarken, üreticilerin fındığını TMO'ya verebilmek için önce randevu alması gerektiği belirtildi.

AK Partili siyasilerin sık sık karşısına çıktı
Son iki yıldır fiyatların 7-8 TL'ye kadar düşmesi nedeniyle tepkili olan ve sık sık tekelleşme sorununa parmak basan üreticiler, uzun süredir hükümetten iyileştirici adım bekliyordu. Fındık yetiştiricileri ile birlikte Ziraat Odaları başta olmak üzere ilgili kesimler de fındık fiyatlarının artık dibe vurmaması amacıyla TMO'nun müdahale alımı yapması gerektiğine işaret ediyordu. Özellikle referandum sürecinde AK Partili siyasilerin vatandaş ve sivil toplum örgütlerine yönelik gerçekleştirdiği ziyaretlerde gündemden düşmeyen konu olan fındıkla ilgili sevindirici haberin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'ten gelmesi ile şimdi gözler üreticilere çevrilmiş durumda... Fındık yetiştiricilerinin devreye sokulan TMO'ya ilgi gösterip göstermeyeceği başlayan alımlarla birlikte ilerleyen günlerde belli olacak.

Üreticinin masrafı çok
Öte yandan Karadeniz Bölgesi’nde yaklaşık 2 milyon üreticinin geçim kaynağı olan fındık, aynı zamanda doğrudan ya da dolaylı olarak üretildiği yerlerde pek çok insanın geçimini temin etmesi, birçok firmanın fındık ticaretiyle uğraşması nedeniyle de işsizliğin önlenmesinde önemli rol oynuyor. Üretici, verimli ve kaliteli ürün için, fındık üretiminin başlangıcından hasat dönemine kadar geçen devrede mazot, gübre, ilaç gibi gerekli temel girdileri kullanırken, Türkiye’de özellikle mazot, gübre gibi girdilerin fiyatlarının oldukça yüksek olduğu vurgulanıyor. Çiftçinin zor anlarında yanında olan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)'nin, farklı ürünlerde olduğu gibi fındıkta da üreticinin fiyatlarla ilgili beklentilerine yeni sezonda olumlu katkı sağlaması bekleniyor.

Piyasada kıpırdanma bekleniyor
İki sezondur düşük fiyatlara bağlı olarak üzerinde kara bulutlar dolaşan fındıkta artık devletten gelen müdahale ile yüzlerin gülmesi umut ediliyor. TMO'nun alım yapmasıyla birlikte serbest piyasada da kıpırdanmalar bekleniyor. Bugün itibariyle Düzce Ticaret Borsası'nda yüzde 50 randuman kabuklu fındık brüt 9 TL, net 8.80 TL olarak açıklanırken, TMO hamlesinin serbest piyasa fiyatının ilerleyen günlerde artmasına neden olacağı görüşü dillendiriliyor.
Yorumlar (29)
şirin tok 4 yıl önce
zavallı düzcem... her seçimde silme akp çıkarsa tabiki pazarlık gücün kalmaz. düzce ve karadeniz oyları cepta nasıl olsa. adamlar size niye biseyler versinlerki.
Aykut 4 yıl önce
10 tl mi ? Hahahah.Size 5 tl bile çok...
Asi 4 yıl önce
Sen adamsın lan
Asi 4 yıl önce
Aha yazıyorum TMO aldığı fındığı fındık yukarı gitmeye başlayınca tüccarı rahatlatmak için piyasaya fındık verecek. piyasayı üretici için değil tüccar için kontrol altında tutacak. 2017 ürününde görürsünüz
Edep 4 yıl önce
Açıklanan fiyat üreticiyi susturmak sanayiciği rahatlatmak olmuş. Kimse kusura bakmasın üretici ile dalga geçmeye devam nasıl olsa her şeye EVEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEET DEMİŞLERDİ YA.
Çınlasın 4 yıl önce
Kulakların çınlasın fevai efendi. Her an müdahale edebiliriz dediğin bu muydu.
Üreticiler olarak kulaklarını bir çınlatıyoruz ki sorma gitsin.
usta 4 yıl önce
onu sandıkta çınlatacaktın ustaaaaa lafla çınlatsan neolur ki
Alirıza 4 yıl önce
Tabii halkın hakkı tüccarın elinde vatandaş napsın devlet çiftçiye sahip çıkmalı
Sezgin 4 yıl önce
Ormananlari yakip findik diktiniz bedavadan yer sahibi oldunuz şimdi kslkmiş para begenmiuorsunuz yaktiginiz yerlerde herkesin hakki var anlata bildimmi.
Asi 4 yıl önce
Sen bir ocak fındık yetişdir ondan sonra konuş savaştan çıkmış bir millet aç ve açık zamanının idarecileri bu işe olur vermiş ve 60 sene önce bu bahceler yetişdirilmiş sırtında sepetle hayvan gübresi taşımış öyle bayır yerler varki
Dost 4 yıl önce
Birazda vatandaşı düşünün fındık bakkalda 40 lira vatandaş ne yiyecek ne Zaman eve fındık aldım hatırlamıyorum fındık 3 lira olmalı zaten fındık üreticisi ağladıkça devlet teşvik veriyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın