banner851

banner955

TMO BAHANE ÜRETİYOR, TALİMAT MI VAR?”

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Öncü Televizyonun Fındık üreticilerinin Toprak Mahsulleri Ofisiyle alım sırasında yaşadığı sorunlar ve üreticinin geri çevrilmesi konusunda yaptığı açıklamaları ile Ziraat Odasının yıllık bütçesi ve harcamalarıyla ilgili sorularını cevapladı. Ramazan Öztürk, cevabında, “TMO küçük nedenlerden dolayı üreticileri geri çeviriyor? Fındık tam kurumamış ya da fındıkta çatlak var, kırık var şeklinde gerekçeler öne sürüyor. Üretici aynı fındığı Fiskobirlik’e götürdüğünde, birlik aynı şartlardan yüksek fiyatla alabiliyor. Bu alabiliyorsa TMO neden almıyor, bir talimat mı verildi?” Bu bütçe ile Ziraat Mühendislerimizi sahaya sürüp, ürün verimini artırmak için köyler de toplantı yapıyoruz. Böylece verim artıyor” yanıtını verdi.

Ekonomi 30.09.2021, 17:01 30.09.2021, 19:02
3286
banner1032

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, düzenlediği basın toplantısında, fındık üreticisinin Toprak Mahsulleri Ofisinde alım sırasında yaşadığı soruları dile getirdi.   Ramazan Öztürk, Toplantı sonunda Öncü Televizyonunun bu konuda daha açıklayıcı bilgi verir misiniz? Siz Oda olarak bu konuya ne diyorsunuz? Sorusuna yanıt verdi: Öztürk, “TMO küçük nedenlerden dolayı üreticileri geri çeviriyor. Fındık tam kurumamış, ya da fındıkta çatlak var, kırık var şeklinde gerekçeler öne sürüyor. Üretici aynı fındığı Fiskobirlik’e götürdüğünde, birlik aynı şartlardan yüksek fiyatla alabiliyor. Bu alabiliyorsa TMO neden almıyor, bir talimat mı verildi? Neden? Bir kısıtlama var mı var üreticiye karşı… Talimattan kastım üreticiden az ürün alınması mı istendi diye endişelerimiz var.” yanıtını verdi.  

“AİDATLAR’DAN BİZE BİR ŞEY KALMIYOR. MÜHENDİSLERİ SAHAYA SÜRÜYORUZ”

 Oda Başkanı Öztürk Öncü Televizyonun, Odanızın bütçesi ne kadar? Üreticiye mağduriyeti halinde destek olabiliyor musunuz? sorusuna da şu yanıtını verdi: ”Her odanın bütçesi farklı farklıdır. Mesela benim 5 bin faal üyem vardır. Ortalama bir çiftçiden 60 lira aidat alıyorum diyelim. Bunun 80 lira alan da var, 40 lira alan da var.  60 lira alıyorsak,400 bin – 500 bin lira gibi bir rakam yıllık bütçe yapar. 2’si Ziraat Mühendisi olmak üzere 5 çalışanımız var. Bunların sigortası, maaşları ve çay gibi diğer masraflarımızı da  bunun içine kattığımız zaman, zaten elimizde bir şey kalmıyor. Burada bizim görevimiz aidatlarla ,Ziraat Mühendislerimizi sahaya yönlendirmek ve verim artışını sağlamak. Bakın köylerde mühendislerimiz toplantılar yapıyor. Bunların amacı bir dönümden alınan 100 kilogram fındığı biz nasıl 120 kilograma çıkarırız. Bunun için çalışıyoruz. Ziraat mühendisi istihdamından kesinlikle verim aldık. 7 yıldır bizimle çalışan mühendisimiz sayesinde çok sayıda üreticimiz bahçelerinden verim aldı.”

Haber: Harun Can Şerbetçi

Yorumlar (4)
işci 1 yıl önce
Ziraat odası Değil Aile şirketi gibi Oda MaşAllah...
çifçi 1 yıl önce
BU YALANLARA İNANAN MALLAR DA VAR. ZİRAAT ODASINA KESİLEN AİDAT DEVLETİN VATANDAŞINA ATTİĞİ KAZIKTIR
Sn baskan 1 yıl önce
400 milyar para iki mühendisin maaşı yıllık 200 bin olsa 200 bin liralık çay mı içtiniz bu pRaların hesabını verin.
SSS 1 yıl önce
ÇAY GİDERLERİ DİYE KISA CÜMLE KURDUĞU İÇİN GİDERLERİN BUNDAN İBARET OLDUĞUNU DÜŞÜNMEYİN ODALARIN SU ELEKTRİK DOĞALGAZ VB GİBİ GİDERLERİ HATTA DAHA ÇOK GİDERLERİ VAR
16
açık