banner851

banner955

TMO SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) sonunda eleştirilere yanıt verdi. Fındık satışı kararı alması sonrası özellikle muhalefet tarafından üreticiyi mağdur etmek ve tekel firmanın ekmeğine yağ sürmekle suçlanan TMO, hakkında ortaya atılan iddialara yanıt verdiği açıklamasında, "Satış ve analiz süreçleri, şeffaf şekilde yapılmakta olup takip etmek isteyen herkese açıktır." ifadesini kullandı. Ayrıca depo ve çevresinin sürekli olarak kamera ile izlendiği ve bu görüntülerin kayıt altına alındığı vurgulandı.

Ekonomi 08.03.2018, 13:05 09.03.2018, 18:20
2273
banner1032

Hem ülke hem de yerel gündemi uzun süredir meşgul eden 'fındık satış' kararı ile ilgili gelen eleştiriler karşısında sessizliğini bozan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü, yazılı açıklama ile kendini savundu. Düzce'de CHP ve İYİ Parti Düzce il başkanları tarafından elindeki fındığı satışa çıkarmasına büyük tepki gösterilen TMO, son günlerde bazı basın organlarında kurumun fındık satışları ile ilgili olarak bazı iddialar ortaya atıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Randımana bağlı olarak fiyat belirlenmiştir"
"Satış usulüne ilişkin kriterlerin belirlenmediği, randıman analizi sırasında oynamalar yapıldığı ve denetimlerin yeterli olmadığı gibi gerçekle ilgisi olmayan, fındık satışlarımıza ve nihayetinde fındık piyasasına zarar verecek asılsız iddialar gündeme taşınmıştır. Bu vesile ile açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Fındık alımlarında randıman tayini için üreticinin her çuvalından numune alınmakta ve yapılan analize göre fiyat belirlenmektedir. Bu kapsamda 70 bin üreticinin her birinin fındığı satın alınırken her çuvalından numune alınmış, randımana bağlı olarak fiyat belirlenmiştir. Fındıkta her randımana göre fiziki olarak ayrı ayrı depolama imkanı bulunmadığından aynı depoda randıman aralığı yüzde 40 ile yüzde 60 arasındaki fındıklar bulunabilmektedir. Dolayısıyla fındık satışlarında da alım usulündeki gibi her bir çuvaldan alınan numunelerle randıman tespiti gerekmektedir. Alım için usul ve esaslar olduğu gibi satış için de iddia edilenlerin aksine satış usul ve esasları yayımlanmıştır."

"Her görev şeffaflıkla yerine getiriliyor"
Fındığın satışı için kamuoyu ve sektörün bilgilendirildiği üzerine duran TMO, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Satış işlemi sırasında her kamyon için üç ayrı analiz (randıman) yapılmaktadır. Satış işlemleri 6 kişilik komisyon tarafından yürütülmekte, analiz tutanağı 4 personel tarafından imza altına alınmaktadır. Analiz aşamasında alıcı da randıman tespitini görebilmekte, sonuç evrakları alıcı tarafından da imzalanmaktadır. Satış ve analiz süreçleri, şeffaf şekilde yapılmakta olup takip etmek isteyen herkese açıktır. Depolarımızın iç - dış mekânı ve randıman analiz odaları sürekli olarak kamera ile izlenmekte ve bu görüntüler kayıt altına alınmaktadır. Satış için bütün depolarımızdan numune alınmakta olup bugüne kadar 27 firma tarafından 1.500 kg numune alınmıştır. Dolayısıyla depolarımızdaki fındığın randıman kriterleri ve değerleri bütün sektör tarafından bilinir kılınmıştır. Bugüne kadar yapılan satışlar ile tasfiye edilen depolarda alım randıman değerleri ile satış randıman değerlerinin uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Genel Müdürlükten oluşturulan ikişer kişilik ekip periyodik kontroller için görevlendirilmiştir. Yine bu kapsamda Kurumumuz Teftiş Kurulu'ndan müfettişlerimiz ve kontrolörlerimiz gerekli incelemeleri yürütmektedir. Kurumumuz bugüne kadar olduğu gibi her görevi şeffaflıkla yerine getirerek tüm paydaşları bilgilendirmektedir. Bu kapsamda bilgi ve belge isteyenlere her türlü kolaylık sağlanacaktır."

Haber: C. ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (12)
KÖYLÜ 5 yıl önce
Hatayı bizler yapıyoruz ondan sonra fındık neden para yapmıyor diyoruz sokağa çıkıyoruz sokağa çıkmaya gerek yok fındığını depoya ama nerde çünkü fındığı dalda görmeden yıyoruz borç üstüne borç yapıyoruz hiç hesap yaptımı köylü masrafı kaç para bunun diye fındık olmadığı zaman zarar, fındık olduğu zaman %60 kar bahçeye hiç gitme ama fındık başlayacak merkeze bir an önce insek diye bakıyoruz köylü olarak ben acımıyorum kimseye Allah hep yok edecek ama işte mazlum çocuklarımıza olacak
DÜZCELİ ÜRETİCİ 5 yıl önce
FAKİRİN ELELİNDE FIDIK KALMADİKİ BU SAAT TEN SONRA NEYİN MUHABBETİNİ YAPI YORUZ ELİNDE FINDIGI OLAN BÜYÜK TÜCCAR PARA KAZANACAK GERİSİ YALAN BIRAKIN TMO FINDIGI SATSIN GERİSİNİ ÜRETİCİ DEGİL TÜCCAR DÜŞÜNSÜN
İSTİKRAR 5 yıl önce
OY'LAR AK PARTİYE.İSTİKRAR SÜRMELİ
düzceli 5 yıl önce
hayret yaa
Düzceliiii 5 yıl önce
Fındık fiyatlarını yükseltin yövmiye 80 - 100 fındık 8 lira böyle bişey nerede görülmüş çok büyük haksızlıklar oluyo birileri çok güzel para yiyiyor ama rabbim cıkartır bunu hiç merak etmeyin fiyatlar yükselmeden kimse kimseden bişey beklemesin.
sorun seffaflikta degil 5 yıl önce
kimse size seffaf degilsiniz demiyor ki sayin TMO sorun tekelin suan ekmegine yag surmeniz
Osman 5 yıl önce
Tekel alacak fındığı
Zeki 5 yıl önce
TMO eliyle devletin parası ihracatcıya sermaye yapılmıştır 1 tl farkla çalıştırdığınız memurun kullandığınız deponun nakliye vs gibi giderleri nasıl amorti edeceksiniz merak ediyorum 15 tl nin altında yapılan bu satış 80 milyona ihanettir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
parçalı bulutlu