banner851

banner614

TMO’DAN İDDİALARA YANIT

banner619

Düşük randımanla fındık alımı yapmakla suçlanan Toprak Mahsülleri Ofisi’nden açıklama geldi. TMO alım merkezlerinde fındık analizlerinin, konusunda uzman personel tarafından şüpheye mahal verilmeyecek şekilde üreticinin önünde yapıldığı belirtilen açıklamada, “Üretici analiz sonucunda belirlenen fiyatı kabul edip etmemekte özgür olup kabul etmesi durumunda analiz fişi oluşturularak ürün alıma tabi tutulmaktadır.” ifadesi kullanıldı.

banner846
Ekonomi 23.10.2017, 10:32 23.10.2017, 15:11
1472
banner844

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve bir fındık üreticisinin TMO’ya yönelik iddialarını içeren haberimizin ardından TMO Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü’nden konuya ilişkin yazılı bir açıklama gönderildi. “Fındık üreticisinden TMO’ya randıman tepkisi" başlıklı haberde üretici Bahattin Kurt tarafından “Vatandaşın hakkı çiğneniyor. Bu durumdan Ankara’nın haberi yoktur. Vatandaş burada kan ağlıyor. Fındığımı geri alıyorum.” ifadeleri yer almıştı.

“Şikâyetlerin aksine tebrik ve teşekkür mesajları alıyoruz”
TMO, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını vurguladı ve alımlarla ilgili şu detaylı bilgilendirmeyi yaptı: “Bilindiği üzere TMO, 6 Eylül 2017 tarihi itibarıyla fındık alımlarına başlamış olup alımlar 43 noktada sorunsuz olarak devam etmektedir. Fındık alımları konusunda 11 yıllık tecrübeye sahip olan TMO, 300'ün üzerinde uzman personeli vasıtasıyla Karadeniz bölgesinin tamamında saat mevhumu gözetmeksizin hizmet vermektedir. Bunu bilen ve bizzat gören fındık üreticilerinden personelimizin yaptığı çalışmalardan ötürü şikâyetlerin aksine tebrik ve teşekkür mesajları alınmaktadır.
İç fındık limit değerleri
Gazetenizde Bahattin Kurt isimli şahsın belirttiği “TMO alımda 5-6 randıman aşağıya çekiyor Vatandaşın hakkı çiğneniyor” iddiaları tamamen gerçek dışıdır. TMO alım başlangıcından bugüne kadar üretici lehine olacak şekilde mevcut alım kriterlerinden sağlam iç fındık limiti değerini yüzde 40'tan yüzde 37'ye, çürük ve bozuk iç fındık limit değerini yüzde 3'ten yüzde 5‘e, kabuklu fındık içerisindeki çatlak, kırık ve iç fındık limit değerini ise yüzde 2'den yüzde 7’ye çekmiştir.

“Fındık analizleri şüpheye mahal verilmeyecek şekilde yapılıyor”
TMO alım merkezlerinde fındık analizleri, konusunda uzman personel tarafından şüpheye mahal verilmeyecek şekilde üreticinin önünde yapılmakta olup analiz neticesinde belirlenen randıman ve buna bağlı olarak oluşan fiyat üreticiye bildirilmektedir. Ayrıca üretici, görevli personel tarafından yapılan analizi takip ederek teknik konularda (buruşuk iç fındık belirlenmesi, çürük belirlenmesi vb.) itiraz ettiği hususları da belirtebilme serbestliğine sahiptir.

“Fiyatı kabul edip etmemekte özgür”
Üretici analiz sonucunda belirlenen fiyatı kabul edip etmemekte özgür olup kabul etmesi durumunda analiz fişi oluşturularak ürün alıma tabi tutulmaktadır. Analizlerimiz konusunda her türlü denetim süreklilik arz edecek şekilde devamlı olarak yapılmakta olup Genel Müdürlüğümüzce görevlendirilen denetim ekipleri sürekli olarak alım ekiplerimizi denetim altında tutmaktadır.”
 
“O üretici ürünün fiyatını beğenmedi”
TMO’yu düşük randımanla alım yapmakla suçlayan üretici Bahattin Kurt’un 17 Ekim 2017 tarihinde Düzce alım merkezine geldiği belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Yapılan analiz neticesinde ürününün randımanı yüzde 46,50 olarak belirlenmiş ve fiyatı kendisine belirtilmiştir. Şahıs ürünün fiyatını beğenmeyerek özgür iradesiyle ürününü TMO'ya satmamıştır. Üreticinin TMO dışında hangi kurum, kuruluş veya şahsa hangi tarihte ve nasıl bir analiz yaptırdığı konusunun TMO nezdinde herhangi bir geçerliliği olmayıp tüm ürünler için esas alınan analiz değeri, her türlü denetimimize tabi olan ve kendi alım noktamızda uzman personelimiz tarafından yapılan analiz değeridir. Alımlarda üreticilerin, TMO tarafından verilen fiyatı beğenmemeleri durumunda izleyecekleri yolu bilmeleri bakımından, “Alım Uyuşmazlıklarının Çözümü” ile ilgili metin, alım noktalarımızda üreticilerin kolayca görebilecekleri yerlere asılmıştır. Üreticinin analize itirazı halinde, temsili numune alındıktan sonra tüm posta masrafları üreticiye ait olacak şekilde alım merkezinin bağlı olduğu Şube Müdürlüğümün laboratuvarına ya da en yakın TMO Şube Müdürlüğü laboratuvarına gönderilir. Üreticiye nihai laboratuvar analizi sonucunda ürününü kati surette TMO’ya satacağına dair resmi belge imzalatılır ve laboratuvar analizi sonucunda ürün alım kriterleri dâhilinde ise analiz fişi oluşturulur.”

Haber: C. ÜSTÜNER 

Yorumlar (12)
Bir yolcu 4 yıl önce
He demek ton başına 250 tl öylemi gerçekten yuh be resmen haraç gibi olmamış mı. Yazık be malın olması bi dert olmaması başka dert inin artik şu çiftçilerin sırtından bugünün yarınlarida var .uyanin ey findikcilar birlik olun birlik .
halllk 4 yıl önce
tabi yaa...utanmadan fiyatı kabul etmemekte özgür diyorsunuz, ulaannn devlet halkını üreticisini böyle rezil çaresiz bırakırmı beee yazık sizeee.
Düzce 4 yıl önce
İSMİ GEÇEN ŞAHIS 52 randumandan sattı fındığını kimse size teşekkür etmiyor. ettiğimiz şeyi alllah biliyor
KALKIP UTANMADAN TEŞEKKÜR TEBRİK MSJ ALIYORUZ DİYOSUNUZ YAZIK YAZIK GERÇEKTEN YAZIK
zeki 4 yıl önce
tmo oynanan oyun un bir parçası dır vatandaş la resmen dalga geçiyorlar çok ilkel şartlarda alım yapılıyor çuval dan 1 tane taş çıksın almıyorlar 2 gün bekle çuvalları yükle hep zarar
adam 4 yıl önce
AĞLAMAK ÇİFTÇİYE YAKIŞIYOR.
MEHMET 4 yıl önce
BEN DE TMO YA FINDIK TESLİM ETTİM İDDALAR DOĞRUDUR ADAMLARIN NASIL RANDIMAN ALDIKLARI BELLİ DEYİL40 SENEDİR FINDIK SATIYORUM FİSKOBİRLİĞEDE VERDİM BÖYLE RANDIMAN ALMADILAR EN AZ 2 RANDIMANIM GİTTİ ELLERİNDE BİR BIÇAK FINDIĞI AMELİYAT EDİYO
Çiftçi 4 yıl önce
Araca para vermişim fındığı araca taşıyan cuvalciya para vermişim araçtan indiren cuvalciya para vermişim mecbur fiyatı kabul edicem.Findigi araca bindirmeden fiyat verseniz bakalım kaç kişi kabul edecek dalga geçer gibi konuşuyorsunuz!!!
Çiftçi 4 yıl önce
Fındığı araca koyup cuvalciya para veriyoruz fındığı indirirken yine cuvalciya para veriyoruz araca para veriyoruz randıman bakıyorsunuz fiyat 10dan 8 buçuk 9 a düşüyor bide gelmiş fiyatı kabul edip etmemekte özgürsünüz diyorsunuz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın