banner851

banner614

TMO’YU BEKLEYİN! FİYATLAR...

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) piyasaya kısa bir süre sonra gireceğini öğrendiklerini bildirerek, “Üreticimize sesleniyorum; TMO’yu bekleyin. Fiyat TMO’da yüksekse fındığınızı TMO’ya, piyasada yüksekse piyasaya verin, kesinlikle emanete fındık bırakmayın.” dedi.

banner619
Ekonomi 30.08.2018, 10:04 31.08.2018, 12:31
4157

Bir çok Karadeniz ilinde olduğu gibi Düzce'de de üreticiler dört gözle beklediği fındık fiyatlarının açıklanmasını beklerken, çiftçileri temsil eden birlikten önemli bir çağrı geldi.

"Karadeniz çiftçisinin gözü kulağının alım fiyatlarında"
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı açıklamada, ülke ekonomisine her yıl yaklaşık 2 milyar dolar döviz getirisi sağlayan, Karadeniz Bölgesi’nin ana geçim kaynağı olan fındıkta hasadın çok büyük bölümünün tamamlandığını, kurutulan fındıkların yavaş yavaş piyasaya girdiğini belirtti. Karadeniz çiftçisinin gözü kulağının alım fiyatlarında olduğunu vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

"Fiyatlar 10 lira 50 kuruş ile 13 lira 50 kuruş arasında değişiyor"
“Fındık üretimimizin yüzde 75’i ihracata gitmektedir. Dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini, dünya ihracatının yüzde 75’ini ülkemiz karşılamaktadır. Bundan dolayı ülkemizdeki fındık fiyatı dünya piyasalarını da belirlemektedir. Şu anda serbest piyasa fiyatlarına baktığımız da fındık fiyatları kilogramda 10 lira 50 kuruş ile 13 lira 50 kuruş değişmektedir. Bu fiyatlar üreticilerimiz tarafından kabul görülen bir fiyat değildir. Zaten külleme hastalığı, fındık kokarcası ve doğal afetler nedeniyle rekolte geçen yılın çok altında kalacaktır. Çiftçimiz bir yıl boyunca bahçesine her türlü bakımı yaptı, gübresini, ilacını kullandı. Yaşanan verim düşüklüğü fındık maliyetini daha da artırdı. Artan girdi ve işçilik maliyetleri de işin cabası oldu. Zor durumda olan üreticimiz, bir de kendince fiyat açıklayarak piyasaları alt üst eden yabancı firma tarafından daha da zora sokuldu.”

"Yabancı firma haddini aştı"
Dün itibarıyla ABD Doları döviz satış kurunun geçen yılın aynı gününe göre yüzde 80,5 artışla 3,4508 liradan 6,2298 liraya çıktığını ama Türkiye’de faaliyet gösteren ve Türk fındığının önemli bir bölümünü satın alan yabancı bir firmanın haddini aşarak, kurdaki artışı dikkate almayarak, hemen hemen geçen yılki fiyata yakın 11 lira 25 kuruş alım fiyatı açıkladığını bildiren Bayraktar, şunları söyledi: “Çiftçimiz alın terinin karşılığını almalıdır. Devletimiz de fındıkta döviz geliri kaybına uğramamalıdır. Çiftçimiz ile devletimiz el ele vermeli birlikte hareket etmeli, fiyatı düşürmemeli ve dövize ihtiyaç bulunan böyle bir ortamda fındıktaki döviz geliri kaybını önlemelidir. Geçen yılın fiyatı kadar fiyat açıklayan bu yabancı firma, dövizdeki artış nedeniyle dolar bazında çok daha düşük fiyata alacağı fındıkla kârını mı katlayacak? Yoksa üretip ihraç ettiği fındıklı çikolata ve fındık ürünlerinin fiyatlarını dolar bazında aşağı mı çekecek? Bu firmaya fırsat verilmemeli, fiyatın aşağı düşmesi önlenmelidir.”

"TMO piyasaya en az 15 liradan girmeli"
Bayraktar, “TMO piyasaya girecek. Fakat, TMO’nun, üretici maliyetleri, enflasyon ve üretici refahı göz önünde bulundurularak piyasaya en az kilogram başına 15 liradan girmesi gerekir.” dedi.

Üreticinin piyasa fiyatlarını takip etmesi, kendisi için hangi fiyat karlı ise ürününü oraya satması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Piyasadaki fındık fiyatının üzerinde bir fiyat vererek ödemesini bir ya da iki hafta içinde yapacağını söyleyip, çiftçinin elinden fındığını alanlar olduğu duyumları da kulağımıza geliyor. Ortada ne sözleşme var ne para takası var. Üreticinin bir yıl boyunca emek harcadığı ürününü alarak kayıplara karışıyorlar. Üreticilerimize sesleniyorum, tanımadığınız insanlara fındığınızı vermeyin.”

Bayraktar, fiyatların 15 liranın üzerine çıkabileceğini, üreticinin acele davranmaması gerektiğini, fındığı ihtiyacı kadar satmasının kendi çıkarına olacağını da belirtti.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (25)
Vatandas 3 yıl önce
Yani ne diyolar biliyomisunuz blhalk umrumdami ben cebimi dusunurum kendi menfaatlarimi dusunurum demek bu daha ne bekliyecek halk kardesim 9.ay gelmis halen fiyat aciklanacak milletde parami var bekletecek
Üretici 3 yıl önce
Millet fındığı toplama dan satsin parasını yesin, topladığı fındığı gitsin hemen tüccara emanete versin. Sonrada devlet bize bakmiyy sloganı. Yav ilk önce herkes bir kendine baksın. Koporatif kursun güçlü olsun fındığı işlesin.
Fatih 3 yıl önce
İyi güzel herşeyi doğru söylüyorlar da fiyatları ne zaman açıklanacak onu söylemiyorlar insanlara bu kadar dalga geçilmez bir tarih verin
Adnan 3 yıl önce
Bu millete siz küfür mü ediyorsunuz. Bu saate kadar neresiniz. Uyumayın bu millet şamar oğlanı değil. Fındık mı kaldı piyasada. Üreticiyi kime harcatıyorsunuz siz ya kesin sesinizi istifa dilekçelerinizi yazın sizin için en doğrusu bu
endişeli 3 yıl önce
Yazık çiftçiye yevmiye 100 tl fındık 10 tl ihtiyaç var mecbur satmak zorunda kalıyoruz kurban okul derken
Çok bile 3 yıl önce
NE DEMİŞ PEYGAMBERİMİZ” HERKES HAK ETTİĞİ ŞEKİLDE YÖNETİLİR”AKP SECİM ZAMANI FINTIĞI AĞZINA BİLE ALMADI.NE BEKLİYORSUNUZ BU SAATTEN SONRA.
Müstahak 3 yıl önce
Bakan sağolsun emanete fıntık vermeyin diyor.Çifcinin borcu varmı yokmu umrunda değil.Hata bakanda değil tüm partiler fındık fiyatı verirken akp lafını bile etmedi.Ondan sonra çifci madur.Konu ile ilgili çok güzel bi söz var ama yayınlanmaz
.. 3 yıl önce
Biz sömurge ülkesimiyiz devletimiz yokmu neden italyanlar aliyor isliyorda bizim devletimiz bu hazineye sahip cikmiyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın